Detoks? Naturalnie!
Dieta oczyszczająca - lek dla organizmuSłońce, przyjemne ciepło, dłuższe dni – po prostu wiosna. Okres, podczas którego mówimy precz: ciemnym, długim płaszczom, workowatym swetrom, szarości i nudzie. Zamiast tego wygrzebujemy z szafy kuse spódniczki, przewiewne bluzki, dopasowane płaszczyki. I co? Pojawia się problem z nagromadzonym przez zimę tłuszczykiem. Niesforne fałdki wydostają się spod jeszcze dobrych w zeszłym roku, seksownych ubrań. W panice poszukujemy efektywnych i zwłaszcza szybkich diet, dzięki którym w ekspresowym tempie zrzucimy zbędne kilogramy.
Efekt? Restrykcyjne, pełne wyrzeczeń tzw. ,,diety cud” być może przynoszą skutek, ale chwilowy. Po tygodniu, dwóch, może miesiącu, sfrustrowane wracamy do poprzednich nawyków żywieniowych i musimy stawić czoła kolejnemu problemowi: efektowi jojo.

Detoks = dobre samopoczucie + ładna figura
Zamiast się katować, męczyć, drastycznie odchudzać warto poszukać złotego środka. Po wielu miesiącach siedzącego trybu życia, wypełnionego świątecznymi słodyczami, karnawałowymi zabawami doprawianymi alkoholem, wypijanymi hektolitrami kawy pomyślmy o regeneracji zmęczonego organizmu. Posiada on ,,naturalne oczyszczalnie” w postaci skóry, wątroby, nerek wydalających toksyny. Czasem jednak system zawodzi, w skutek czego dochodzi do przeciążeń i kumulowania szkodliwych toksyn w naszym ciele.
Czujemy wtedy przemęczenie, spadek sił witalnych, pojawiają się zaburzenia snu, koncentracji czy bóle głowy. Wówczas na ratunek może przyjść dieta odtruwająca (tzw. detoksykacyjna). Pomoże oczyścić i zregenerować zmęczony organizm, poprawia perystaltykę jelit, przygotowuje ciało do lepszego wchłaniania substancji odżywczych, odchudza bez większych wyrzeczeń.
A,b,c oczyszczania
Diet oczyszczających jest wiele. Można jednak wyróżnić w nich wspólne elementy. Przede wszystkim:
  1. bezwzględnie eliminuj spożycie alkoholu i palenie papierosów,
  2. ogranicz a najlepiej zrezygnuj z kofeiny zawartej w kawie, mocnej herbacie, coca-coli,
  3. nie jedz słodyczy i unikaj słodzenia,
  4. odstaw przetworzone cukry, utwardzacze tłuszczowe, produkty z dużą zawartością soli.
Zamiast tego (przez przynajmniej 28 dni a najlepiej na stałe):
  1. jedz regularnie – standardowo pięć niedużych porcji, najlepiej co trzy godziny,
  2. wybieraj niskoprzetworzone produkty, np. pełnoziarniste pieczywo, olej tłoczony na zimno, ryże, kasze, makarony,
  3. jak najczęściej jedz owoce i warzywa (najlepiej nieprzetworzone),
  4. pij dużo wody mineralnej, czerwonej, zielonej herbaty, herbatek ziołowych (np. z pokrzywy, brzozy),
  5. wprowadź do diety tzw. odtruwacze (jabłka, czosnek, cytryna, marchew, siemię lniane),
  6. nie licz kalorii
Powyższe ,,przykazania” pomogą powrócić Twojemu organizmowi do stanu równowagi i przy okazji zrzucić zbędne kilogramy.
Ruch się opłaca
By wspomóc wewnętrzne oczyszczanie, warto zastosować również i zewnętrzne w postaci aktywności ruchowej. Jeżeli na taką nie starcza nam czasu warto pomyśleć o przyjemnej alternatywie, np. w postaci zabiegów, które oferują nam nowoczesne gabinety dermatologii estetycznej. Do wyboru mamy chociażby metodę VIP, podczas której przez 25 minut mięśnie wykonują pracę odpowiadającą 3 godzinom intensywnych ćwiczeń na siłowni.
„Na wybraną partię ciała nakłada się elektrody, które wysyłają impuls powodujący skurcz i rozkurcz mięśni. Mięśnie szybko przyzwyczajają się do natężenia elektrod i dlatego co kilka minut zwiększa się ich moc. Podczas zabiegu cały czas obecny jest fizjoterapeuta, który dostosowuje moc impulsu do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta” – tłumaczy p. Marta Konieczniak z Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Derma-Puls.
Nie pozostaje nam nic innego, jak aktywnym i zdrowym krokiem wkroczyć w wiosnę 2011.
Na zdrowie!

Konsultacja: Marta Konieczniak, fizjoterapeutka z Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Derma-Puls
Autor: Derma Puls, Wrocław
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)