Męskie choroby kobiecym okiem
Co kobieta o mężczyźnie wiedzieć powinnaPrzedstawiamy wywiad ze specjalistą urologiem – Markiem Beldą, który opowiada o męskich problemach, łatwych do wychwycenia kobiecym okiem. Kiedy wysłać mężczyznę do lekarza? Na jakie badania go skierować? Przeczytaj, co radzi dr Belda.

Panie Doktorze, proszę wskazać nam, kobietom, co powinnyśmy wiedzieć o problemach naszych Panów?
Jako mama niemowlaka płci męskiej należy zaobserwować czy nie ma zlepów napletka . Powinien on luźno schodzić do rowka zażołędnego. Nie powinien być przyklejony do główki penisa. Uczulam na próby ściągania na siłę po kąpieli. Jest to bolesne dla dziecka i zazwyczaj pojawiają się blizny, które mogą być przyczyną stulejki. Powinno być to zrobione profesjonalnie w znieczuleniu wziewnym, zaopatrzone maściami i odpowiednio pielęgnowane, natłuszczane.
O stulejce dużo się słyszy. Na czym polega ten problem, kiedy kobieta powinna zareagować i wysłać swojego mężczyznę do urologa?
Mama młodego mężczyzny powinna obserwować czy właśnie napletek schodzi luźno, z małymi chłopcami nie ma problemu . Starsi się pewnie wstydzą. Proszę więc zapytać delikatnie czy tak się dzieję. Należy wytłumaczyć dziecku, aby samo sprawdziło. Trzeba uczulić, że pod napletkiem gromadzi się mastka, którą trzeba umyć, bo będzie drażniła.
Pełnoletni mężczyźni sami przychodzą do urologa, aby zlikwidować stulejkę albo wydłużyć wędzidełko. Zazwyczaj pojawiają się u lekarza, kiedy zaczynają regularnie współżyć. I tutaj kobieta będzie widzieć czy we wzwodzie napletek schodzi do końca, czyli do rowka zażołędnego.Współżycie ma być satysfakcjonujące dla obojga, a mężczyźnie ze stulejką na pewno nie sprawia to przyjemności. Problem stulejki rozwiązuje się operacyjnie. Zabieg w znieczuleniu trwa ok. 1 godziny.

Jaki problem nie powinien umknąć kobiecie?

Zgłaszają się Pacjenci ze skrzywieniem prącia. To zazwyczaj problem par, który jest lekceważony przez lekarzy. Problem pojawia się, jak skrzywione prącie powoduje ból podczas współżycia u partnerki.

Mężczyźni zaś mają kompleks krzywego członka. Receptą na to jest zabieg wyprostowania penisa, który wykonujemy od wielu lat.
Kolejny problem to bezpłodność. Kobieta, która bezskutecznie jest leczona z powodu niepłodności, powinna pokierować swojego partnera do urologa w celu wykluczenia żylaków powrózka nasiennego. To schorzenie może powodować niepłodność. Leczy się je również operacyjnie.
Nie powinny umknąć kobiecie również zaburzenia erekcji. Problem wstydliwy , ale przy odpowiedniej pomocy - uleczalny. Należy też wspomnieć o zapaleniu prostaty. Objawia się to poprzez częstomocz, bóle w pachwinach, podbrzuszu, nasz mężczyzna jest wtedy smutny, obolały, rozdrażniony. Jak wchodzi pacjent do gabinetu, wystarczy na niego spojrzeć – schorzenie to ma wymalowane na twarzy.
Co kobieta o mężczyźnie wiedzieć powinnaNa co powinnyśmy zwrócić uwagę u dojrzałych mężczyzn?
Po 50 roku życia raz w roku wysyłamy partnera na PSA. To badanie krwi, które różnicuje nam czy w prostacie są zmiany nowotworowe. Niech to będzie połączone z badaniem urologicznym i USG jąder oraz układu moczowego. Zaobserwujmy, ile razy nasi Panowie wstają w nocy w celu oddania moczu. Miejmy czujność czy to już nie czas na leczenie przerostu prostaty.
Nowoczesne metody, np. laser, pozwalają nam na w miarę bezkrwawe i mało inwazyjne leczenie tego schorzenia. Wierzę, że wprawne oko kobiece może w wielu przypadkach zauważyć coś, czego nie dostrzegają mężczyźni. I tylko siła mądrości kobiety zaprowadzi go do urologa.
Doktor Marek Belda jest specjalistą urologiem z wrocławskiej kliniki MultiMedica