A B C higieny i profilaktyki jamy ustnej
O tym, jak należy dbać o higienę jamy ustnej, aby cieszyć się zdrowymi zębami jak najdłużej, jakie podstawowe zabiegi higienizacyjne może zaoferować nam stomatolog oraz czym możemy zastąpić szczoteczkę do zębów, rozmawiamy z Anną Dec, dyplomowaną higienistką, która skutecznie przekonuje, że profilaktyka jest najważniejsza.

Anna Dec, dyplomowana higienistkaCzy według Pani ludzie dbają o higienę jamy ustnej jak należy?
W dobie tak dużego postępu cywilizacyjnego większość dzieci, młodzieży i dorosłych wciąż nie ma pojęcia o tym, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Pacjenci często pytają się o podstawowe zasady higieny, a to pokazuje, że nie dla wszystkich są one takie oczywiste. Spotkałam się nawet z zażaleniami skierowanymi do stomatologów, że na wstępie nie przeprowadzają oni „szkolenia” z utrzymywania właściwej higieny uzębienia.
Jakie zabiegi higienizacyjne przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym? Nie ze wszystkim poradzi sobie przecież szczoteczka do zębów.
Na pewno nie poradzi sobie z kamieniem i osadem. Nalotu nazębnego możemy się pozbyć w gabinecie stomatologicznym. Usuwanie kamienia lub osadu z powierzchni zębów jest właśnie typowym zabiegiem higienizacyjnym. Przeprowadza się go zazwyczaj podczas pierwszej wizyty. Efekt tego zabiegu bardzo często staje się motywacją do zerwania z przyczynami nazębnego nalotu – papierosami czy kawą. Każda kolejna wizyta to sprawdzian czy pacjent właściwie dba o zęby , czyli szczotkuje je odpowiednio często, używa nici dentystycznych itp. W naszym gabinecie oprócz rad jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej, pacjent otrzymuje od nas próbki past do zębów oraz nici dentystyczne, dobrane odpowiednio do jego potrzeb. Wszystko po to, by od razu zaczął stosować się do naszych zaleceń.
Nie powinniśmy mieć zatem wątpliwości, jak ważne są zabiegi higienizacyjne…
Gabinet Stomatologiczny, Marek WięznowskiOczywiście. Kładziemy nacisk na zabiegi higienizacyjne, gdyż mają one ogromny wpływ zarówno na samopoczucie pacjenta, kondycję dziąseł jak i leczenie zębów. Dbanie o higienę jamy ustnej przedłuża także żywotność wypełnień kompozytowych, uzupełnień protetycznych. Można powiedzieć, że każde leczenie jest łatwiejsze i daje lepsze rezultaty, jeśli pacjent dba o swoje zęby.
Nie każdego jednak da się o tym przekonać. Niektórzy po prostu nie lubią np. szczotkowania zębów, inni natomiast po prostu nie mogą szczotkować ze względu na różne schorzenia.
Tym, którzy są do tej czynności tak bardzo zniechęceni, ale także tym, którzy leczą się ortodontycznie, mają problemy z koordynacją ruchów, odruchem wymiotnym lub na przykład posiadają stałe uzupełnienia protetyczne, zalecamy używanie szczoteczek elektrycznych bądź irygatorów wodnych – urządzeń służących do przepłukiwania przestrzeni międzyzębowych silnym strumieniem wody. Warto zauważyć, że irygatory wodne bezprzewodowe są wyjątkowo wygodnym narzędziem higieny w podróży.

Do przestrzegania zasad higieny jamy ustnej chyba najtrudniej przekonać dzieci. Co może zatem zrobić rodzic, by uchronić kilkulatka przed np. próchnicą?
Może przyprowadzić dziecko na zabieg lakowania i fluoryzacji. Na przestrzeni kilkunastu lat zaobserwowaliśmy, że u dzieci, których zęby odpowiednio zabezpieczono przed próchnicą oraz które stale monitorowano w zakresie higienizacji, liczba zachorowań na próchnicę zmniejszyła się o około 80%. Dzięki temu nasi pacjenci, których mieliśmy pod opieką stomatologiczną od mniej więcej 2 roku życia, dziś osoby pełnoletnie, nie wiedzą, co to jest problem z zębami oraz lęk przed dentystą.
Czy polecałby Pani jakieś szczególne zabiegi higienizacyjne na pozbycie się przykrego zapachu z ust?
Przykry zapach z ust (halitosis) to problem, który nasi pacjenci zgłaszają nam coraz częściej. Dysponujemy wiedzą, materiałami i urządzeniami, dzięki którym pomagamy pacjentom zwalczyć tą dolegliwość. Pomocne w tej kwestii są odpowiednie pasty do zębów, skrobaczki, które usuwają nalot z języka, także płukanki niwelujące florę bakteryjną oraz to, o czym mówiliśmy wcześniej - regularne czyszczenie zębów z kamienia i osadu, zakończone profesjonalnym polerowaniem wszystkich powierzchni zębów. Istotna jest oczywiście także nauka prawidłowego szczotkowania oraz nitkowania ( z tym największe problemy mają nasi pacjenci). Rozwijanie tych umiejętności kontrolujemy na każdej z kolejnych wizyt w naszym gabinecie.
Zachęcam zatem do przestrzegania zasad utrzymywania właściwej higieny jamy ustnej – mogę zapewnić, że daje to same pozytywne skutki, a nam, satysfakcję oraz przyjemność z pracy z właściwie wyedukowanym pacjentem.
Anna Dec jest dyplomowaną higienistką
Stomatologia Marek Więznowski, Wrocław