Implanty zębowe - postęp w stomatologii estetycznej

Implanty - innowacja w stomatologii - Stomatolog WrocławImplantologia to absolutna rewolucja w stomatologii. To najnowocześniejszy i najskuteczniejszy sposób na odtworzenie brakującego zęba. Dzięki implantom nie tylko przywracamy piękny uśmiech, ale także wszystkie inne funkcje, jakie spełniał utracony ząb. Na pytania dotyczące tej metody leczenia, odpowiada nam lek.stom. Leszek Lasocki z kliniki Live Dent z Wrocławia.

Panie doktorze, proszę na samym początku wyjaśnić naszym Czytelniczkom, czym właściwie jest implant stomatologiczny?

Implant, nazywany również wszczepem, najczęściej przypomina w wyglądzie śrubę, którą umieszcza się w kości tak, że swoją funkcją zastępuje korzeń zęba. Przy braku pojedynczego zęba przymocowuje się do implantu koronę imitującą utracony ząb. Przy rozleglejszych brakach zębowych stosuje się podobne rozwiązania oparte na większej liczbie implantów.
Ile trwa zabieg wstawiania implantów i czy jest on bolesny?
Zabiegi standardowo przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, czyli tak jak podczas leczenia zębów. Można go oczywiście wykonać pod narkozą, jeśli takie jest życzenie pacjenta. Prawidło przeprowadzony zabieg jest zatem całkowicie bezbolesny. Czas takiej procedury w przypadku pojedynczego implantu zawiera się najczęściej w przedziale 30- 60 minut. Bardziej skomplikowane i rozleglejsze zabiegi zajmują przeważnie około dwóch godzin.
Czy po zabiegu można spodziewać się opuchlizny i siniaków?
Jest tutaj kilka możliwości... Pojedynczy implant najczęściej nie nastręcza dużych utrudnień w normalnym funkcjonowaniu. Można tutaj przyjąć, że na drugi dzień można wrócić do pracy. Rzadko pojawiają się zasinienia, może natomiast wystąpić niewielka opuchlizna. Jest to uzależnione od lokalizacji przyszłego implantu. Najbardziej wrażliwa jest okolica podnosowa, która odpowiada górnym zębom przednim i właśnie tutaj opuchlizna jest najbardziej oraz najczęściej widoczna. Problem sprawiają bardziej skomplikowane zabiegi związane z większą liczbą implantów lub z dodatkowymi procedurami. Pojawiają się wtedy siniaki, a opuchlizna może być znaczna i utrzymywać się nawet do dziesięciu dni. Można wtedy zaplanować kilka dni urlopu.
Czy po wstawieniu implantu od razu wyjdę z gabinetu z nowym zębem?
To nie takie proste. Po wszczepieniu implantu potrzebujemy najczęściej trzech miesięcy na jego całkowite zagojenie. Przed upływem tego czasu nie powinno się mocować do implantu żadnego uzupełnienia. Można natomiast wykonać różne rozwiązania tymczasowe, które maskują w tym trudnym okresie brak zęba. Oznacza to, że ostateczne uzupełnienie wykonuje się po upływie co najmniej trzech miesięcy. Dodam, że tak, jest to możliwe aby bezpośrednio po zabiegu przymocować do implantu sztuczny ząb, ale takie postępowanie zawsze wymaga specjalnej konsultacji i niestety nie jest możliwe u każdego pacjenta.
Z czego zrobione są takie sztuczne zęby? Z tego samego tworzywa co implanty, tj. tytanu?
Implanty zębowe - wynalazek stomatologiiTo prawda same implanty są rzeczywiście tytanowe, ale znajdują się w kości, dlatego ich kolor zasadniczo nie ma znaczenia. Dodatkowo kość pokryta jest w jamie ustnej błoną śluzową, co stanowi dość dobrą barierę kolorystyczną. Dużo więcej uwagi przywiązuje się do samego uzupełnienia, czyli sztucznego uzębienia. Tutaj wybór materiałów jest już zdecydowanie szeroki. Używa się wysoce estetycznych kompozytów, od porcelany po tlenek cyrkonu. Wszystko to służy jednemu podstawowemu celowi - uzyskaniu jak najlepszej, naturalnej estetyki.
Czy otrzymujemy gwarancję na implanty?
To dość złożona kwestia. Współczesna implantologia podaje skuteczność zabiegów na poziomie ok. 95% i tak jest najczęściej. Moim zdaniem można przyjąć ten wskaźnik procentowy jako prawdę. Uważam jednak, że gwarancją można objąć sam implant oraz uzupełnienie protetyczne, które są elementami mechanicznymi (jeżeli ulegną uszkodzeniu nie z winy pacjenta). Nie można natomiast przewidzieć reakcji samego organizmu i dać gwarancji, że implant się przyjmie albo będzie funkcjonował 20 lat. Uważam to za wysoce nieetyczne. Jest też bardzo ważne, aby pacjent zaopatrzony w implanty, pozostawał pod regularną, okresową kontrolą lekarską, co pomaga zapewnić długoletnie utrzymanie implantów. To oczywiście najważniejsze zagadnienia tego tematu.
Panie doktorze, proszę na koniec wyjaśnić, jaką przewagę mają implanty w porównaniu z konwencjonalnymi uzupełnieniami?
Różnica jest zdecydowana. Na przykład standardowe rozwiązania w przypadku pojedynczego braku, wymagają preparacji co najmniej dwóch sąsiednich zębów, których szkoda poświęcać, jeżeli są zupełnie zdrowe. I szczególnie w tym aspekcie implanty mają dużo większą przewagę - pozwalają chronić własne uzębienie.
Autor: Leszek Lasocki, lekarz stomatolog, Klinika Live Dent, Wrocław


Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)