Magia solnego świata, czyli haloterapia w grocie solnej
altSól od wieków odgrywała ogromną rolę w historii ludzkości. Była symbolem bogactwa i przyjaźni, przyprawą i lekarstwem.
Obecnie znajduje coraz większe zastosowanie w lecznictwie.
Haloterapia, to nic innego jak wykorzystanie dobroczynnych właściwości mikroklimatu morskiego w terapii różnych dolegliwości. Taki mikroklimat w dużej odległości od morza wytwarza się w specjalnie zaprojektowanych grotach solnych, które mogą mieć dużo większe stężenie minerałów niż nadmorskie kurorty.

Powietrze wypełniające grotę solną jest bogate w cenne mikroelementy i nie zawiera praktycznie w ogóle zanieczyszczeń charakterystycznych dla współczesnego środowiska miejskiego, a dzięki dużej zawartości działającego przeciw drobnoustrojom i alergenom chlorku sodu, jest kilkukrotnie czystsze niż na zewnątrz.
Przebywanie w takiej atmosferze znacząco redukuje stres, pogłębia i zwalnia oddychanie, podnosi zdolność koncentracji, przynosi uczucie świeżości i zadowolenia, a przy tym opóźnia starzenie się skóry, wygładza zmarszczki i przyspiesza spalanie tłuszczu wydatnie wspomagając walkę z nadwagą.

Bardzo ważnym i trudnym do osiągnięcia w innym niż grota solna warunkach, elementem leczniczym jest jonizacja ujemna, zwana „witaminą w powietrzu”. Jest to leczniczo działający aerozol ujemny o działaniu ochronnym i regulującym w odróżnieniu od niezdrowej jonizacji dodatniej. Jony dodatnie, których źródeł jest bez liku w środowisku np. telewizor, komputer, wszelkie domowe przemysłowe urządzenia elektryczne, wyroby z tworzyw sztucznych, działają chorobotwórczo, powodują wzrost ciśnienia krwi, złe samopoczucie, uczucie szybkiego męczenia się, upośledzają oczyszczanie się dróg oddechowych, powodują skurcz oskrzeli.
Obecne w grocie solnej jony ujemne powstające dzięki naturalnemu jonizatorowi ujemnemu jakim jest sól – znoszą te niekorzystne efekty działając przeciwzapalnie, spazmolitycznie, odkrztuszająco, przeciwalergicznie. Zdrowe jony ujemne (to dzięki nim tak dobrze czujemy się tuż po burzy i nad morzem – szczególnie po sztormie) sprzyjają lepszemu przyswajaniu tlenu, pozytywnie wpływają na wydajność intelektualną, mają działanie bakterio i wirusobójcze, powodują zdecydowanie lepsze samopoczucie. Ilość przyswajalnych w trakcie seansu w grocie biopierwiastków jest zawsze bezpieczna, i tak na przykład ilość wchłanianego podczas seansu chlorku sodu nie przekracza 13 miligramów.

Powstały dzięki działaniu tężni i wodospadów specyficzny mikroklimat to naturalne lecznicze inhalatorium, a oczyszczone z pyłów i alergenów powietrze przechodzące przez podgrzane bloki soli himalajskiej uwalnia z nich wiele mikroelementów:

JOD jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, która zarządza naszą przemianą materii i reguluje wagę.

WAPŃ wzmacnia odporność naszego organizmu, łagodzi podrażnienia oraz reguluje funkcje układu krwionośnego.

MAGNEZ jest regulatorem układu nerwowego, działa uspokajająco i usprawnia funkcjonowanie mózgu, wywiera pozytywny wpływ na układ sercowo - naczyniowy.

POTAS, SÓD I CHLORKI wpływają korzystnie na funkcje serca i poprawiają ukrwienie skóry.

ŻELAZO jest niezbędnym składnikiem hemoglobiny.

MIEDŹ działa przeciwgrzybicznie, wpływa na syntezę hemoglobiny oraz na gruczoły wydzielania wewnętrznego np. przysadkę lub tarczycę.

SELEN spowalnia proces starzenia sie skóry. alt

W grocie solnej panuje specyficzny mikroklimat o wyjątkowej czystości bakteriologicznej, a powietrze nasycone jest minerałami i mikroelementami.
Bez wyjeżdżania daleko do sanatorium czy nad morze można -w centrum miasta -odetchnąć rześkim morskim powietrzem, wzmocnić siły psychofizyczne i uodpornić swój organizm.

Seanse w grocie solnej są więc doskonałym sposobem na relaks, a dzięki właściwościom zdrowotnym idealnym wsparciem w leczeniu wielu dolegliwości, z którymi bardzo często mamy do czynienia żyjąc w ciągłym stresie i na podwyższonych obrotach. Haloterapia to doskonała alternatywa dla tych, którzy wakacje muszą spędzić w tętniącym życiem mieście.
Autor: Dorota Radziejewska – ekspert w dziedzinie haloterapii w Centrum Relaksu Grota Solna we Wrocławiu
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)