Dieta na przyjście wiosny
Odpowiednia dieta na wiosnęDo przyjścia wiosny przygotowujemy się na wiele sposbów. Po zimowym letargu postanawiamy "wziąć się" za siebie - zacząć uprawiać sport na świeżym powietrzu, wstawać wcześniej, korzystać z pięknej, słonecznej pogody dużo spacerując. Wraz ze zmianą pory roku, powinniśmy zmodyfikować także swoją dietę - wyrzucić z niej tłuszcz, uzupełnić niedobory witamin. O dietę idealną na okres przesilenia wiosennego pytamy dietetyczkę Annę Chęcińską, właścicielkę gabinetów Lekka Linia.

Zmiana pory roku to zawsze szok dla organizmu. Jakie więc wprowadzić zmiany w diecie, by szok ten był jak najłagodniejszy?
Przede wszystkim najważniejsza jest zmiana stylu życia. Zimowe miesiące powodują, że w organizmie pojawia się niedobór wielu witamin i składników mineralnych. Zmniejszona aktywność fizyczna oraz spożywanie wysokokalorycznej żywności wpływa na przyrost masy ciała. Produkty dostępne w porze zimowej nie są tak wartościowe, jak te w miesiącach letnich.
Aby spokojnie przetrwać czas przesilenia wiosennego, powinniśmy zadbać przede wszystkim o uzupełnienie wszelkich niedoborów w organizmie. Uda nam się to dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie bogatej w świeże warzywa oraz dzięki zmniejszeniu ilości spożywanego tłuszczu, który w okresie zimy pojawia się w nadmiernych ilościach.
Istotne jest również wprowadzenie 5 posiłków w ciągu dnia, a przede wszystkim należy pamiętać o regularnym jedzeniu śniadań. Dzięki temu zyskamy energię na cały dzień i łatwiej wrócimy do dobrej formy.
O uzupełnianie jakich substancji w organizmie powinniśmy szczególnie zadbać?
Planując wzmożoną aktywność fizyczną w okresie przesilenia wiosennego, powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, by w naszej diecie pojawiły się produkty bogate w węglowodany złożone, pełnowartościowe białko oraz w warzywa i owoce.
Nie powinno więc zabraknąć pełnoziarnistego pieczywa, kasz, brązowego ryżu oraz produktów nabiałowych, takich jak jogurty czy twarogi. Ważnym składnikiem naszej diety będą również ryby dostarczające zdrowych tłuszczów oraz drób. Nie bez znaczenia pozostaje również zwiększenie ilości wypijanych płynów w ciągu dnia. Dzięki tym zmianom odżywimy nasz organizm w brakujące składniki oraz usprawnimy metabolizm.
Czego musimy unikać w diecie, by łagodnie powitać wiosnę?
Aby nasz organizm wrócił do dobrej formy musimy zrezygnować z objadania się produktami bogatymi w tłuszcz oraz cukier. Słodycze, słone przekąski jak również smażone, ciężkostrawne potrawy powinny ustąpić miejsca świeżym warzywom i owocom. Zamiast gotowych przypraw, będących bogatym źródłem soli, do potraw najlepiej używać świeżych lub suszonych ziół. Potrawy staną się nie tylko smaczniejsze, ale również zdrowsze.
Dieta w okresie przesilenia wiosennegoW tym okresie przejściowym, jakie warzywa najlepiej kupować ze względu na smak i właściwości? Po prostu, na co jest sezon, a na co nie warto wydawać pieniędzy.
Większość z nas w okresie wczesno wiosennym chętnie sięga po nowalijki. Wśród nich możemy znaleźć rzodkiewkę, sałatę, szczypiorek, kalarepę, botwinkę czy włoszczyznę. Kupując je, należy kierować się zdrowym rozsądkiem.
Nowalijki, jak większość warzyw, stanowią dla zdrowia cenne źródło witamin oraz składników mineralnych. Należy jednak wiedzieć, że większość z nich została wyhodowana w sztucznych warunkach szklarniowych, co wiąże się z zastosowaniem różnych środków chemicznych. Jeśli widzimy olbrzymią rzodkiewkę, powinniśmy zastanowić się, zanim się na nią zdecydujemy. Warzywo może wygląda smacznie, jednak by mogło osiągnąć taki rozmiar, potrzebowało dużych ilości nawozu. Kupując nowalijki, zawsze upewnijmy się czy pochodzą one z ekologicznych gospodarstw rolnych, tylko wtedy mamy pewność, że zostały wyhodowane bez nadmiaru sztucznych nawozów.
Dobrym pomysłem jest samodzielnie hodować w doniczce na parapecie szczypiorek, koperek czy natkę pietruszki. Nowalijki najlepsze są w formie surowej lub gotowane na parze. Dzięki temu zachowują wszystkie wartości, wspaniały smak i aromat, a to pozwala nam uniknąć nadmiernego przyprawiania.
Anna Chęcińska prowadzi poradnię dietetyczną Lekka Linia, gabinety: Wrocław, Opole, Olesno