O diecie z dietetykiem

Z dietą do dietetykaAby odpowiednio dopasować dietę do naszych potrzeb, nie wystarczy jej po prostu wybrać z artykułu w kolorowym magazynie czy książki, opisującej wszystkie możliwe diety, jakie wymyślił człowiek. Każdy z nas jest inny, organizmy mają odmienne potrzeby i problemy. Dlatego, aby właściwie dopasować dietę, warto wybrać się do specjalisty - dietetyka. Przekonuje nas o tym dietetyczka Anna Chęcińska, która prowadzi gabinety Lekka Linia.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy dietetyka?
Powodów jest wiele. Przede wszystkim tylko specjalista ds. żywienia ułoży program odchudzający dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Dzięki temu bezpiecznie i sprawnie pozbędziemy się zbędnych kilogramów oraz co najważniejsze - unikniemy niepożądanego efektu jo-jo.
Oczekując szybkiego efektu decydujemy się często na restrykcyjne diety. Czy takie postępowanie jest niebezpieczne dla zdrowia?
Podejmując próbę zrzucenia zbędnych kilogramów, należy uświadomić sobie, że nie warto odchudzać się za wszelką cenę. Szybka utrata masy ciała zwiększa ryzyko niedoborów składników odżywczych w organizmie.
Niewystarczająca podaż witamin oraz mikroelementów z dietą może powodować zmęczenie, osłabienie koncentracji, wypadanie włosów, a także podwyższy podatność na infekcje.
Co zyskujemy stosując zdrową dietę?
Racjonalna dieta to taka, która uwzględnia w jadłospisie wszystkie niezbędne składniki odżywcze (białka, węglowodany i tłuszcze). To sposób żywienia, który dostarczy nam odpowiednie ilości witamin oraz składników mineralnych, koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tylko wówczas będziemy mogli cieszyć się dobrym samopoczuciem oraz kondycją fizyczną.
Dlaczego kuracja pod okiem specjalisty jest skuteczniejsza niż stosowanie diety na własną rękę?
O diecie z dietetykiemPodczas stosowania nieracjonalnych, bardzo restrykcyjnych diet nasza motywacja oraz silna wola wystarcza często na 2-3 tygodnie. Po tym czasie pojawia się zniechęcenie, zaczynamy podjadać aż w końcu rezygnujemy ze stosowania diety. W konsekwencji wracamy do wagi sprzed kuracji. Z dietetykiem łatwiej jest osiągnąć wyznaczony cel.
Dzięki regularnym kontrolom, specjalista pomoże utrzymać ciągły spadek masy ciała, jednocześnie nie pozwoli by pojawił się głód, który najczęściej jest przyczyną rezygnacji z diety.
Jak wygląda skuteczna kuracja?
W naszej poradni kuracja przebiega zawsze w 3 krokach. Pierwszy krok to szczegółowy wywiad żywieniowy połączony z wykonaniem pomiarów antropometrycznych oraz analizą składu ciała. Na tej podstawie przygotowujemy zalecenia dietetyczne dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Krok drugi to regularne, cotygodniowe spotkania z dietetykiem. Krok ostatni to stabilizacja - czyli okres pozwalający uniknąć niechcianego i niebezpiecznego w skutkach efektu jo-jo.
Kto powinien zwrócić się o pomoc do dietetyka?
Z pomocy dietetyka skorzystać może każdy, nie tylko osoby z problemem nadwagi czy otyłości. Pomagamy również osobom, które chcą przybrać na wadze, lub nauczyć się zdrowo odżywiać. O specjalistyczną pomoc, powinny na pewno zadbać osoby borykające się z chorobami metabolicznymi (np. cukrzycą, nadciśnieniem itp.).
Przygotowując zalecenia dietetyk zawsze uwzględnia cel oraz osobiste możliwości każdej osoby, dzięki czemu nawet najbardziej zapracowani mogą poprosić go o pomoc.