Kwas hialuronowy: balsam dla oczu
Zasłynął jako gwiazda medycyny estetycznej i walki ze zmarszczkami, jednak swe bogate właściwości prezentuje również w dziedzinie okulistyki.
Kwas hialuronowy to substancja, którą produkuje nasz organizm. Wytwarzany głównie w warunkach biotechnologicznych, znalazł zastosowanie jako składnik kropli, preparatów sztucznych łez i płynów do soczewek.
Skutecznie usuwa podrażnienia i nawilża gałkę oczną, przez co środki na jego bazie zalecane są zwłaszcza osobom, którym dolega zespół suchego oka i fanom soczewek kontaktowych.
Kwas hialuronowy (hialuronian)Kwas hialuronowy (HA) to rodzaj cukru złożonego, do którego mogą się przyłączać inne wielocukry. Zalicza się do biopolimerów - substancji o dużej masie cząsteczkowej, produkowanej przez organizmy żywe. Posiada zdolność wiązania wody, czyli nawilżania. Jego struktura przypomina nasączoną wodą gąbkę. Jeden gram substancji potrafi związać nawet 6 litrów wody. Dlatego krople do oczu i płyny do soczewek zawierające hialuronian sodu, cechują się lepkością i silnie wiążą wodę, tworząc spiralną siatkę. Mówimy, że kwas hialuronowy jest biozgodny, co oznacza, że jest substancją całkowicie bezpieczną. Nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych, zaczerwień czy podrażnień, dlatego bez obaw może być stosowany w okulistyce.
Hialuronian - naturalnie w organizmie
U człowieka kwas hialuronowy obecny jest między innymi w płynie maziowym stawów, skórze, chrząstce oraz w oku, gdzie współtworzy ciało szkliste, tkankę łączną i film łzowy. Z tego powodu często pojawia się w składzie różnych preparatów zwilżających oczy. W produkcji tych środków stosowany jest hialuronian sodu, czyli sól sodowa kwasu hialuronowego. Z wiekiem nasz organizm produkuje coraz mniej kwasu HA, dlatego skóra staje się coraz mniej elastyczna, pojawiają się pierwsze zmarszczki, miewamy bóle stawów i częściej niż młodym osobom dolega nam zespół suchego oka – schorzenie polegające na wysychaniu spojówki i rogówki. Przyczyną „suchego oka” bywa także zbyt rzadkie mruganie spowodowane długą pracą przed monitorem, szkodliwe oddziaływanie zanieczyszczonego środowiska czy suche powietrze w pomieszczeniach klimatyzowanych lub wentylowanych.
Kwas hialuronowy występuje jako składnik preparatów sztucznych łez stosowanych w leczeniu zespołu suchego oka. Niweluje podrażnienie i nawilża gałkę oczną, z której zbyt szybko parują łzy, a także uzupełnia braki hialuronianu sodu w filmie łzowym. Podobnie jak w kosmetykach, tak i w kroplach oraz płynach do soczewek, pełni rolę nawilżacza. Wiążąc wodę, tworzy warstwę rogówki, która chroni oko przed wysychaniem i dezynfekuje szkodliwe substancje. Zwiększa stabilność filmu łzowego i przyspiesza gojenie powierzchownych tkanek.
Oprócz tego zapobiega tworzeniu się wolnych rodników, które uszkadzają komórki powstające w czasie operacji zaćmy. Produkowane są z niego implanty soczewek wewnątrzgałkowych wszczepiane operacyjnie. Można powiedzieć, że kwas hialuronowy „asekuruje” chirurgię okulistyczną. Stosowany przy przeszczepie rogówki broni nową przed powstawaniem zrostów i przyspiesza gojenie się ran. Przywraca także ciśnienie w oku.
Obecnie kwas hialuronowy uzyskiwany jest w warunkach biotechnologicznych, jednak wcześniej pozyskiwano go z kogucich grzebieni i pępowiny.
Co wyróżnia preparaty z kwasem hialuronowym? Inne krople sprawiają, że na gałce ocznej osadzają się różne pozostałości, dodatkowo płyn często nie rozprowadza się równomiernie na powierzchni oka, przez co dokucza nam efekt rozmycia i niewyraźne widzenie. Z kolei preparaty z kwasem hialuronowym idealnie przylegają do rogówki, długo utrzymują się na powierzchni gałki ocznej i nie wpływają na ostrość widzenia. Kwas HA posiada właściwości lepkosprężyste, dzięki czemu działa na suche oczy jak smar. Nie ma po nim żadnych pozostałości, skutecznie łagodzi i zmniejsza tarcie powiek.
Substancja cechuje się wysoką elastycznością nawet wówczas, kiedy tarcie jest częste. Gdy oko jest otwarte, spowalnia parowanie łez. Produkty, w których woda zastąpiona jest kwasem hialuronowym, nie rozszerzają naczyń krwionośnych spojówki, czyli nie wywołują tzw. teleangiektazji, dlatego są bezpieczne zimą.
Kwas w soczewkach?
Kwas hialuronowy łagodzi dyskomfort związany z używaniem soczewek kontaktowych i wydłuża czas ich noszenia. Zwolennicy soczewek powinni używać wyłącznie płynów zawierających tę substancję, ponieważ niweluje ona podrażnienia, pieczenie, uczucie piasku w oku czy zaczerwienienia związane z noszeniem szkieł kontaktowych. Szkła kontaktowe wywołują dyskomfort. Zwłaszcza pod koniec dnia wyraźnie odczuwalna jest suchość gałki ocznej i tarcie. Dzieje się tak głównie przez zawartość sztucznych odczynników w soczewkach i preparatach do ich pielęgnacji.
W 2008 roku specjaliści odkryli, że kwas hialuronowy można bezpiecznie umieścić w strukturze soczewki kontaktowej. Nie wpływa on bowiem na właściwości optyczne oraz przeciwdziała tworzeniu się na soczewce warstwy białka, która mogłaby zmniejszyć przezroczystość i pogorszyć ostrość widzenia. Soczewki z kwasem hialuronowym moglibyśmy nosić bez strachu przed zespołem suchego oka. Znikłyby podrażnienia i zaczerwienienia.
Czekamy więc z niecierpliwością.
Autor: Anna Gabryś
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)