Zadbaj o swoje oczy
Dbaj o swoje oczyOczy to narząd, który wymaga naszej wyjątkowej, troskliwej opieki. Aby jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem, należy bardzo dbać o oczy oraz ich okolice, a już na pewno nie wolno ignorować sygnałów zdradzających, że coś się dzieje z nimi niedobrego. W tym wypadku profilaktyka jest wskazana - trzeba pamiętać o okresowych, podstawowych badaniach wzroku, a raz na jakiś czas warto zrobić kompleks dokładnych badań. Natomiast jaką profilaktykę stosować na codzień? Kilka cennych rad prezentujemy poniżej.
  1. Skóra wokół oczu jest cieniutka i wymaga troskliwej pielęgnacji, zatem po ukończeniu 25 roku życia pamiętaj o jej regularnym nawilżaniu. Pamiętaj, wklepuj krem delikatnie i nie rozciągaj skóry.
  2. Dokładnie zmywaj makijaż łagodnym płynem do demakijażu oczu. Nasącz preparatem wacik, przyłóż go do powieki na kilka sekund, następnie delikatnie ściągnij makijaż z góry na dół. Nie trzyj oczu.
  3. Unikaj nadmiaru soli w potrawach, gdyż powoduje to obrzęki oczu. Opuchnięcia zmniejszysz przykładając  kostkę lodu lub chłodzące żelowe okularki. Używaj lekkich emulsji i żelów pod oczy – ciężkie kremy zatrzymują wodę w skórze.
  4. Relaksuj zmęczone oczy - dodaj  kroplę olejku lawendowego do 500 ml wody, wymieszaj, a następnie zanurz w wodzie dwa płatki do demakijażu, wyciśnij nadmiar wody i połóż je na oczach pozostawiając na ok. 15 minut.
  5. Utrzymuj optymalną odległość oczu od monitora (40-50cm). Podczas pracy przy komputerze spada częstotliwość mrugania, dlatego nawilżaj oczy kroplami np. sztucznymi łzami. Wybieraj krople bez środków konserwujących. Rób częste przerwy odwracając oczy od monitora i kierując wzrok w dal.
  6. Czytaj w pozycji siedzącej, nie - leżącej. Podczas leżenia napinają się mięśnie poruszające gałkami ocznymi i wzrok szybko się męczy.
  7. Noś okulary przeciwsłoneczne kupione w salonie optycznym, bo tylko takie zapewnią Ci odpowiednią ochronę przed szkodliwym promieniowaniem.
  8. Jeśli nosisz szkła kontaktowe szczególnie dbaj o higienę oczu, regularnie zmieniaj soczewki kontaktowe i zwracaj uwagę na termin ważności płynów do soczewek.
  9. Jeśli masz wadę wzroku, regularnie odwiedzaj okulistę i rób badania kontrolne.
Autor: Redakcja Beauty Guide
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)