Moda i Sztuka
altWywiad z Agnieszką Handler – pomysłodawczynią i twórcą Gal Mody i Sztuki we Wrocławiu

Marta Kalińska: Jak ocenia Pani sposób ubierania się kobiet i mężczyzn we Wrocławiu? Czy potrafimy wydobyć to, co w nas najatrakcyjniejsze? Czy potrafimy robić to ze smakiem i wyczuciem?

Agnieszka Handler: Zawsze w takich momentach budzi się we mnie patriotyzm lokalny. Kocham Wrocław i uważam, że wrocławianki są pięknymi kobietami. Ilekroć mam gości z zagranicy, którzy przyjeżdżają na Galę Mody i Sztuki, zawsze słyszę słowa zachwytu nad szykiem, klasą i elegancją tutejszych pań. Możemy też przytoczyć słowa Grażyny Torbickiej, która w 2003 roku podczas wręczenia statuetki Osobowość Telewizyjna w Modzie powiedziała: „Wrocław jest niepowtarzalnym miastem i kobiety mają tutaj ogromną klasę”.
Wrocławianki mają potrzebę oryginalności i luksusu. Są bardzo wizerunkowe i potrafią się znakomicie ubrać. Cieszy mnie to, bo jest w tym trochę mojej zasługi. Dwa razy do roku podczas Gali Mody i Sztuki staram się pokazywać światowe trendy i propozycje najlepszych polskich projektantów takich jak: Maciej Zień, Eva Minge, Izabela Łapińska, Paprocki & Brzozowski. To zresztą tylko część nazwisk, które tworzą historię mody i sztuki.
Troszeczkę gorzej sytuacja przedstawia się w przypadku panów. Rzadko zdarza mi się spotkać na wrocławskich ulicach eleganckiego mężczyznę, dobrze ubranego i zadbanego. Niestety 90% mężczyzn w Polsce jest ubranych fatalnie. Nie wiem z czego to wynika… może z niskiego poziomu edukacji. Przecież wygląd zewnętrzny ma ogromne znaczenie w różnych okolicznościach i sytuacjach społecznych.

M.K.: Co wyraża nasz strój, makijaż, zapach…?

A.H.: To, jak się prezentujemy, jest niezwykle ważne. To kreuje nasz wizerunek, określa naszą osobowość. Poprzez wszystkie te elementy komunikujemy się ze światem i chcemy być w tym kontekście pozytywnie odbierani. Świadomość tego, jak wyglądamy, wpływa mocno na postrzeganie naszej osoby przez innych ludzi. Jeśli wiemy, że wygląd ma znaczenie i podchodzimy do tego obszaru ze szczególną starannością, inni to dostrzegają i doceniają. My decydujemy o tym, jak nas widzą inni. Jeśli czujemy się dobrze sami ze sobą – otoczenie natychmiast to uchwyci … i oceni na naszą korzyść.
Podobnie jest z zapachem, który stanowi nieodłączny element naszego zadbanego, modnego wizerunku. Dzięki zapachowi jesteśmy rozpoznawalni. Poprzez niego wyrażamy siebie. Jeśli używamy jakiegoś zapachu przez lata , poprzez zmysł węchu uruchamiamy w ludziach szereg skojarzeń związanych z naszą osobą. Natychmiast przywodzimy na myśl konkretne sytuacje, cechy charakterystyczne, osobowość, stany emocjonalne i odczucia.

M.K.: Czego nie powinno zabraknąć w kobiecej szafie?

A.H.: W pierwszej kolejności – absolutnie ponadczasowej małej czarnej. Jest ona doskonałym rozwiązaniem zarówno do pracy – w połączeniu z modnym żakietem, jak i na wieczór – z piękną biżuterią. Dobrze jest mieć w szafie także elegancki kostium i kilka par stylowych szpilek. Dobry wygląd i prezencja mają kolosalne znaczenie w sytuacjach zawodowych. Jeśli kobieta jest gustownie i szykownie ubrana, czuje się atrakcyjnie i swobodnie, jest to pierwszy krok do osiągnięcia sukcesu.

M.K.: Czego nie powinno zabraknąć w męskiej szafie? alt

A.H.: W męskiej szafie nie powinno zabraknąć bardzo dobrze skrojonego garnituru i świetnych markowych butów. Mężczyzna ma wyglądać przede wszystkim schludnie. Ubierając się, panowie powinni pamiętać, aby ich wizerunek był dla nich wyznacznikiem męskości.

M.K.: Jakie kolory będą obowiązywały w najbliższych miesiącach?

A.H.: Jesień będzie niezwykle barwna i pozytywna. Przy niezbyt sprzyjającej aurze będziemy mogli podziwiać ubrania i dodatki w kolorach fuksji, zieleni, amarantów i turkusów. Hitem okażą się futrzane czapy zestawiane z kolorowymi puchowymi kurtkami. Będzie dominował styl otulania się kolorami. Ma być ciepło, miło i wygodnie. Bardzo modnymi elementami staną się bryczesy i kozaki jak do jazdy konnej.

M.K.: Bardzo Pani dziękuję za rozmowę.

A.H.: Ja również bardzo dziękuję.