Ach te zmarszczki!
Zmarszczki – jeśli jeszcze ich nie masz to pewnie zastanawiasz się, jak ich uniknąć. Sposobów na walkę z oznakami starzenia jest wiele, ale by były one skuteczne warto zrozumieć jak z wiekiem zmienia się skóra.

Zmarszczki, jak je zwalczać? sposoby na zmarszczkiNajwcześniej, bo już między 25. a 30. rokiem życia pojawiają się zmarszczki mimiczne. Przyczyną ich powstawania jest praca mięśni twarzy czyli na przykład uśmiech, marszczenie czoła, a nawet mrużenie oczu. Jak łatwo się domyślić, tych zmarszczek nie unikniemy, chyba że ktoś z nas potrafi zachować pokerową twarz w każdej sytuacji. Do zmarszczek, które powstają bez względu na to, jak żyjemy i jak dbamy o siebie, należą także zmarszczki grawitacyjne, takie jak bruzda nosowo-wargowa czy opadające kąciki ust. Przyczyną ich postawania jest odwodnienie skóry i osłabienie włókien elastyny i kolagenu.

Skóra starzeje się wraz z organizmem. Gdy z wiekiem spada poziom hormonów, pogarsza się jej zdolność do regeneracji komórek. Zauważają to zwłaszcza kobiety w okresie menopauzy, gdyż niedobór estrogenu, czyli hormonu żeńskiego odpowiadającego za sprężystość i nawilżenie skóry, przyspiesza proces starzenia skóry. Do utraty jędrności skóry prowadzi także działanie wolnych rodników, czyli cząstek obecnych w organizmie, których szkodliwe działanie uaktywnia się pod wpływem nikotyny, stresu, zanieczyszczeniu środowiska, stosowania niezdrowej diety czy promieni UV. Na szybki proces starzenia powinni zatem przygotować się także wielbiciele częstego opalania i nałogów.

Zmarszczki były, są i będą, ale dziś człowiek ma wielką broń wymierzoną przeciwko nim – wiedzę. Wiemy, że stosowanie kosmetyków nawilżających i przeciwzmarszczkowych to wiele, ale nie wszystko – równie ważne jest wysypianie się, subtelna mimika, stosowanie poduszek z miękkiego włókna, unikanie stresu, zdrowa dieta, rzucenie palenia (także unikanie biernego palenia) oraz aktywność fizyczna. W walce o młody wygląd dobre efekty przynosi także gimnastyka, akupresura i masaż twarzy. Ponadto, chcąc zachować młodą skórę na dłużej powinniśmy unikać słońca, stosować kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym i nosić duże okulary przeciwsłoneczne. A kiedy zmarszczki już są, zminimalizować je możemy poprzez chirurgię plastyczną, popularny botoks lub małoinwazyjne zabiegi odmładzające z wykorzystaniem wypełniaczy takich jak np. kwas hialuronowy.


Autor: Beauty Guide

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)