Nie wstydź się wyjść na plażę w bikini

Do wakacyjnych szaleństw coraz bliżej. O idealną figurę Panie starają się dbać przez cały rok, a na przełomie lutego i marca zaczynają się częstsze wyjścia na siłownie, szukanie nowych diet. Nie zawsze jednak figura ma największe znaczenie. Problemem estetycznym są też różne blizny, które często stają się bardziej widoczne podczas słonecznych kąpieli. Czy można je zredukować, czy pozostaje nam jedynie skrupulatne ich zasłanianie? 

Czym jest blizna?
Blizny, jak je ukryć, sposoby na blizny, maści na bliznyBlizny powodują uczucie dużego dyskomfortu. Są problemem estetycznym jak i psychologicznym, są widocznym śladem po wypadku, chorobie, operacji. W dermatologii określa się je jako zmianę skórną będącą najczęściej następstwem uszkodzenia skóry właściwej i zastąpieniem ubytku przez tkankę łączną włóknistą. Jej struktura, zabarwienie i funkcja jest inna niż w zdrowej skórze. Proces gojenia się blizny trwa około miesiąca, ale czasami nawet dwa lata, jeżeli przebiega on nieprawidłowo. Mogą także powstać blizny patologiczne przybierające postać przerostów czy bliznowców (keloidów). Często powodują stres i złe samopoczucie z powodu oszpecenia. Przyczyną ich powstawania jest indywidualna skłonność do nadmiernej produkcji białka zwanego kolagenem, którą można zauważyć przy okazji drobnych skaleczeń czy zranień.
„Proces gojenia się ran przebiega w czterech fazach. Jeśli któraś z nich przebiega zbyt długo lub jest zaburzona czynnikami zewnętrznymi następuje nienaturalne bliznowacenie. Wszelkie działania powinniśmy podejmować w fazie III gojenia i IV przebudowy blizny. Leczenie należy rozpocząć
w momencie podejrzenia nieprawidłowego bliznowacenia, a im  wcześniej to nastąpi tym lepszy uzyskamy wynik końcowy” - mówi dr Dorota Nowicka, dermatolog.

Co zrobić po diagnozie?
Na konsultacje z lekarzem warto przyjść przygotowanym. Sposobów na leczenie znajdziemy dużo, ale nie zawsze wszystkie są dobre. Dlatego warto wiedzieć, że bardzo popularne metody takie jak interwencja chirurgiczna czy laseroterapia jest kosztowna; za usunięcie 5 cm blizny zapłacimy około 3700 zł a okres leczenia trwa od 2 do 5 miesięcy. W przypadku keloidów istnieje 50% szans ich odnowy. Radioterapia jest metodą budzącą wiele kontrowersji, może wywołać nowotwór skóry
i stosuje się ją w przypadkach, gdy inne metody zawodzą. Zastrzyki sterydowe mogą natomiast powodować skutki uboczne. Krioterapia jest zabiegiem w którym wykorzystuje się azot lub gazowy podtlenek azotu; niska temperatura (od -85 do -190°C) zamraża komórki i niszczy naczynia krwionośne. Zabiegi te mogą być jednak bolesne i trzeba je regularnie powtarzać. Rozważyć należy też metody nieinwazyjne: maści, żele, kremy. Większość z nich swoje działanie opiera na wyciągu z cebuli morskiej, które jednak nie mają potwierdzonych klinicznie działań.

Inny rodzaj to plastry silikonowe, które na świecie już od ponad 30 lat cieszą się dużym zaufaniem. To nowa generacja preparatów rekomendowanych przez Międzynarodowy Zespół Ekspertów w terapii I-go rzutu. Najważniejsze w leczeniu blizny jest rozpoznanie jej rodzaju oraz zastosowanie odpowiedniej metody leczenia w III i IV fazie gojenia rany. Późniejsze rozpoczęcie leczenia może trwać o wiele dłużej i tylko nieliczne, najnowocześniejsze preparaty są w stanie radzić sobie ze starymi bliznami. Optymalna ilość silikonu zapewnia właściwe środowisko do leczenia także starej blizny. Elastyczna struktura plastra dostosowuje się do anatomicznych kształtów ciała, łagodzi ból i świąd. Plastry na blizny są skuteczne w zapobieganiu nieprawidłowemu bliznowaceniu ran zamkniętych oraz w leczeniu blizn pooperacyjnych: po cesarskim cięciu, pooparzeniowych, pourazowych, a także blizn przerostowych (hypertroficznych) i blizn keloidowych (bliznowców).