Skuteczna walka z uporczywymi rozstępami
altRozmowa dr n. med. Ewą Kaniowską – dermatolog z Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Derma Puls we Wrocławiu.

1. Czym są rozstępy i czy można się ich pozbyć domowymi sposobami?

Rozstępy są wynikiem uszkodzenia tkanki łącznej. Ich pojawianie się zależy w głównej mierze od predyspozycji genetycznych. Nie każdy przyrost wagi musi w rezultacie oznaczać pojawienie się rozstępów. Wszystko zależy od genów i naszej podatności na występowanie tego typu schorzeń skórnych. Zaburzenia we włóknach kolagenowych są również powodowane silnymi zmianami hormonalnymi (ciąża). Z tego właśnie względu, z problemem często borykają się młode matki. Jakie leczenie jest najbardziej optymalne? Nowopowstałe rozstępy przybierają kolor siny, czerwony i bardzo odróżniają się na skórze. Podstawą leczenia we wczesnej fazie jest stosowanie pochodnych kwasu witaminy A. Jego odpowiednie stężenie, częstotliwość zabiegów dobiera lekarz dermatolog, względem indywidualnych potrzeb (rozległości, stopnia rozstępów oraz reakcji skóry). Leczenie może potrwać nawet do roku. Inne metody to: terapia laserowa, peelingi, mezoterapie. Jeśli chodzi zaś o usuwanie odbarwień po rozstępach (białe smugi), skutecznie działają zabiegi wykorzystujące światło ledowe. alt

2. Czy jest możliwe, żeby zwiotczała skóra brzucha powróciła do normy po ciąży? Czy są jakieś sprawdzone metody/zabiegi? Czy konieczna jest ingerencja chirurga?

Tak, jest możliwe aby skóra powłok brzucha powróciła do formy sprzed ciąży. Bardzo ważne w tym przypadku są ćwiczenia, które wpływają na sprawność włókien kolagenowych (pilates, joga). Oczywiście ten proces trzeba wspomóc zabiegami w gabinecie. Niezwykle skuteczne są: endermologie, masaże, terapie laserowe, thermage, terapie osoczem oraz zabiegi wykorzystujące pochodne kwasu witaminy A oraz kwas polimlekowy.

Jeśli mówimy o typowym rozciągnięciu czy zwiotczeniu skóry po ciąży, to nie ma potrzeby poddawaniu się operacji plastycznej. Bardzo dobry efekt można uzyskać poprzez dobór odpowiedniej serii zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej.