Korekcja ust - marzenie do spełnienia
Piękne usta?Marzenie do spełnieniaDoktor Marcin Wiatroszak odpowiada nam na kilka pytań związanych z korekcją ust. Jak się okazuje, zabiegi te nie polegają jedynie na powiększaniu rozmiaru ust. Medycyna estetyczna oferuje szereg rozwiązań pozwalających na poprawę kształtu warg, "podciągnięcie" opadających kącików ust i nie tylko. Zapraszamy do lektury.

Kształtne i ponętne usta to marzenie chyba każdej kobiety. Jakie są najczęstsze problemy z którymi zgłaszają się do Pana pacjentki, chcąc korygować swoje usta?
Niewyraźny kontur, zbyt mała objętość, asymetrie, dysproporcje wargi górnej i dolnej, opadające kąciki ust to dość powszechne problemy. Staramy się korygować je w miarę możliwości.
Wyrównujemy niedoskonałości, ale też zmieniamy kształt ust na pożądany, dodajemy objętości, regulujemy kontur. Oczywiście nie jest tak, że każde usta uda się tak idealnie zmienić, żeby były identyczne jak te ze zdjęcia w gazecie, często po obróbce komputerowej.
Czasami też konieczne są 2-3 wizyty, żeby uzyskać efekt, o który nam chodzi. Powiększanie ust to bardzo często wykonywany zabieg jednak należy do trudniejszych w medycynie estetycznej, jeśli chodzi uzyskanie pożądanego efektu. Dużo zależy od oczekiwań pacjentki, ale też umiejętności lekarza, zbudowania pewnej koncepcji jak będą usta wyglądały po zabiegu i rozplanowania zabiegu.
Czym możemy powiększać usta? Jak długo utrzymuje się efekt i od czego zależy?
Preparaty do powiększania ust możemy podzielić na wchłanialne i tzw. permanentne. Z reguły używa się substancji wchłalnianych- opartych na kwasie hialuronowym (HA). Istnieje szereg produktów dostosowanych do tego typu zabiegu, muszą spełniać one określone normy sieciowania, stężenia, gęstości, co determinuje ich zastosowanie właśnie w czerwieni wargowej.
Tego typu powiększenie za pomocą kwasu hialuronowego utrzymuje się od kilku do kilkunastu miesięcy, a długość efektu zależy od wieku pacjentki, ilości i rodzaju substancji wstrzykniętej, trybu życia, nawodnienia organizmu, przyjmowanych leków, występowania opryszczki wargowej itd.
Czy można powiększyć usta na stałe?
Tak. Typową substancją używaną do tego jest syntetyk zwany poliakrylamidem (nazwa handlowa Aquamid). Uznawany jest za wypełniacz na stałe, jednak realnie efekt utrzymuje się około 7 -8 lat. Z tego typu substancją wiążą się jednak liczniejsze objawy niepożądane i komplikacje, jak choćby odrzucenie preparatu, więc nie są to rutynowe zabiegi.
Powiększenie za pomocą kwasu hialuronowego utrzymuje się od kilku do kilkunastu miesięcy.
Pacjentka musi być tutaj świadoma, że dłuższy efekt będzie wiązał się z większym ryzykiem wytworzenia np. ziarniniaków. Niektóre osoby świadomie chcą jednak tego typu zabiegi, żeby co roku nie wstrzykiwać kolejnej ampułki i są gotowe podjąć pewne ryzyko. Zabiegi permanentnego powiększania z użyciem np. poliakrylamidu należą do rzadziej wykonywanych- to mniej niż 10% obecnie wykonywanych powiększeń ust w Polsce.
A zabiegi chirurgiczne?
Tego typu zabiegów praktycznie już nie wykonuje się z powodu blizn, zaburzeń czucia i znacznie gorszych efektów estetycznych. Stosowało się wszywanie różnego typu implantów (Goretex, silikon) czy operacyjne modelowało wargi, jednak- w typowej estetyce- są to, mimo wszystko, już metody archaiczne.
Powiększanie za pomocą iniekcji jest powszechne, wręcz rutynowo wykonywane- jest przede wszystkim o wiele bezpieczniejsze, to typowe zabiegi, gdzie powiększając usta popołudniu już wieczorem możemy iść na imprezę. Tego nie ma przy metodach typowo chirurgicznych.
Czyli z wyboru jest kwas hialuronowy. Jakie preparaty są używane najczęściej?
Kwas hialuronowy odkryto już 70 lat temu. Jest substancją naturalnie występującą w organizmie i jego podawanie praktycznie nie wiąże się z ryzykiem objawów powikłań.
Obecnie używane preparaty (tzw. 5. generacja HA) są pozyskiwane metodami laboratoryjnymi jako wysokooczyszczone, bez niepotrzebnych domieszek. Tego typu kwas hialuronowy jest niezwykle bezpieczny w stosowaniu, o ile zabieg wykonuje osoba mająca pewien zasób wiedzy i doświadczenia, znająca zasady aseptyki i mająca koncepcję co do pożądanego kształtu, który chce uzyskać.
Wypełniacze oparte na kwasie hialuronowym są szczególnie polecane przez specjalistów, z uwagi na największe bezpieczeństwo stosowania w każdym wieku, ograniczone do minimum ryzyko wystąpienia powikłań i estetyczną swobodę wyboru.
Odwracalność efektu jest olbrzymią zaletą: jeśli pacjentka uzna, że np. ma zbyt duże usta, możemy błyskawicznie zniwelować efekt za pomocą specjalnego enzymu- hialuronidazy. Do powiększania i poprawy kształtu ust używamy preparatów kwasu hialuronowego z najwyższej jakościowo półki ,jak: Juvederm Smile, Restylane Perlane lub Lipp, Princess Volume, Teosyal Kiss. Są to obecnie najnowocześniejsze i najbardziej trwałe preparaty do powiększania ust.
Piękne usta? Kwas hialuronowy!Na czym polegają tego typu zabiegi? Czy te zabiegi sa bolesne?
Tego typu zabiegi polegają na poprawie kształtu, objętości czy likwidowaniu asymetrii ust. Możemy skupić się na wypełnieniu zarówno całej czerwieni wargowej w przypadku wąskiej wargi, jak również na podkreśleniu samego konturu, np. po zabiegach makijażu permanentnego.
Podczas tego typu zabiegów likwiduje się dodatkowo krótkie, pionowe zagłębienia skóry warg tzw. zmarszczki palacza, nadające poważny wyraz całej twarzy.
Wprowadzenie żelu hialuronowego wykonuje się poprzez różne rodzaje technik iniekcyjnych w znieczuleniu miejscowym lub przewodowym (dentystycznym). Tego typu zabiegi po znieczuleniu powinny być zupełnie nieodczuwalne dla pacjentki.
Średnia ilość podawanej substancji to około 1ml preparatu, choć zdarzają się osoby, które chcą powiększyć usta naraz kilkoma mililitrami. Wiąże się z tym jednak ryzyko wystąpienia większych i dłużej utrzymujących się siniaków oraz opuchlizny.
A co z opadającymi kącikami ust?
Usta z biegiem czasu, tracąc swoją elastyczność i wigor- zwężają się oraz układają się w podkówkowaty kształt, z opadającymi do dołu brzegami. Takie opadające kąciki ust nadają twarzy zły, zmęczony i smutny wygląd. Stanowią często bardzo poważne wyzwanie estetyczne. Korektę i podniesienie kącików ust wykonujemy za pomocą specjalnie przystosowanego wypełniacza.
Dla pełnego efektu- czasami prostuje się zagłębienia spowodowane nadmiernym skurczem mięśnia obniżającego kącik ust za pomocą toksyny botulinowej lub podając w te okolice np. hydroksypatyt wapnia (Radiesse), regenerujący kolagen.
Częstym problemem u kobiet jest to czy najpierw powiększyć sobie usta, a potem zrobić makijaż permanentny, czy też odwrotnie. Jak jest najlepiej?
Faktycznie, to częsty dylemat. Niektórzy lekarze polecają najpierw zrobić makijaż permanentny, a potem powiększyć usta, inni odwrotnie. Za każdą z tych koncepcji przemawiają różne rzeczowe argumenty.
Korektę i podniesienie kącików ust wykonujemy za pomocą specjalnie przystosowanego wypełniacza.
Według mnie, najsensowniej robić zabiegi powiększania czerwieni po wcześniejszym makijażu permanentnym, choćby z tego względu, że wprowadzony kolor przy makijażu rozszerza nam obszar działania o 1-2mm (inne miejsce konturu ust), a z drugiej strony zabieg dużego powiększenia po makijażu permanentnym po prostu nie będzie konieczny w takim zakresie, w jakim byłby przed makijażem.
Jakie są ceny zabiegów powiększania ust?
Średni koszt podania 1-1,5ml to około 1000zł wraz z konsultacją i znieczuleniem, jednak podkreślenie konturu ust czy likwidacja zmarszczek palacza to zabiegi, które mogą kosztować już od 500zł.

Dr Marcin WiatroszakDoktor Marcin Wiatroszak jest specjalistą chirurgiem, lekarzem medycyny estetycznej, EstMedica, Wrocław

Konsultacje: Zielona Góra, Lubin, Legnica