Wielka Trójca Makijażu - część 3 - Puder
Dobór pudruZaraz po wyborze odpowiedniego podkładu czy korektora, nasuwa się pytanie: Jaki puder będzie dla mnie najlepszy? Czy powinnam stosować puder sypki czy prasowany? Czy puder ma być jaśniejszy, czy ciemniejszy od podkładu? Co zrobić, aby makijaż utrzymywał się dłużej? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć poniżej.

Puder to kosmetyk, którego zadaniem jest stabilizacja i utrwalenie makijażu. W zależności od składu może mieć właściwości matujące, rozświetlające czy brązujące, może absorbować sebum oraz zapobiegać przemieszczaniu się i ścieraniu makijażu. Właściwie każdy puder wytwarzany jest na bazie dwutlenku tytanu (titanium dioxide), który odbija światło, tworzy film ochronny przeciwko promieniowaniu UV.
Pudry możemy podzielić ze względu na współczynnik krycia, czyli zawartość białych pigmentów (m.in. dwutlenek tytanu, tlenek cynku) – im jest ich więcej, tym wyższa siła krycia pudru:
 1. pudry transparentne – właściwie nie kryją, natomiast dobrze matują oraz utrwalają makijaż.
 2. pudry translucentne – mają w swoim składzie więcej białych pigmentów (np. tlenek cynku, talk) aniżeli pudry transparentne, co wzmacnia ich siłę krycia, zapewniają zatem oprócz matowienia i stabilizacji makijażu, również półprzezroczystą siłę krycia.
 3. pudry kryjące – ponieważ zawierają dużo białych pigmentów, pozwalają na korektę niewielkich defektów skórnych.
Ze względu na konsystencję pudry dzielimy na sypkie, prasowane i wypiekane:
 1. pudry sypkie - wytwarzane są głównie z białych pigmentów. Niezwykle rzadko zawierają substancje tłuszczowe. Ich głównym zadaniem jest matowienie i utrwalanie makijażu. Sypka konsystencja sprawia, że są łatwe i szybkie w aplikacji. Są idealne do wykańczania makijażu.
 2. pudry prasowane – zawierają substancje tłuszczowe, które są spoiwem wiążącym. Służą raczej do drobnych poprawek w ciągu dnia, aniżeli do wykańczania makijażu. Ze względu na zawartość substancji tłuszczowych mogą być stosowane samodzielnie, oczywiście tylko wtedy, kiedy skóra nie wymaga korekty fakturowej i kolorystycznej. Jednak pudry prasowane nie zapewniają równomiernej aplikacji ani odpowiedniej trwałości makijażu, szybko się ścierają, a co za tym idzie potrzebna jest częstsza aplikacja. Puder prasowany nakłada się okrężnymi ruchami, wciskając delikatnie w skórę.
 3. pudry wypiekane – zawierają w składzie wodę oraz nawilżacze, występują w formie kompaktowej. Kosmetyk ten wypieka się w piecu w temperaturze około 60° przez godzinę. Proces ten gwarantuje utrzymanie części wody oraz zachowanie naturalnych właściwości aktywnych składników. Pudry wypiekane mają właściwości nawilżające i ochronne.
Pudry można także podzielić ze względu na funkcję, jakie spełniają. Rozróżniamy:
Dobór pudru to nie taka prosta sprawaPudry rozświetlające, które nadają tzw. efekt glamour, mogą być stosowane przy modelowaniu twarzy, zgodnie z zasadą, że wszystko, co jasne i błyszczące wydobywa i powiększa. Należy jednak uważać, używając rozświetlaczy i omijać strefę T, rozszerzone pory oraz zmarszczki. Zbyt duża ilość nieestetycznie podkreśli defekty i świecenie się skóry.
pudry matujące – standardowe pudry do matowienia i utrwalania makijażu.
pudry brązujące nakłada się po użyciu pudru tradycyjnego. Matowe pudry brązujące doskonale sprawdzają się przy modelowaniu kształtu twarzy, natomiast delikatnie opalizujące wygładzają skórę i pięknie podkreślają opaleniznę. Ale podobnie, jak pudry rozświetlające mogą podkreślać defekty skóry, dlatego należy uważać z ilością.
Już dzięki podziałowi pudrów ze względu na konsystencję, łatwo można wysnuć wniosek, że do wykańczania makijażu zdecydowanie lepszy będzie puder sypki, ze względu na właściwości matujące i utrwalające makijaż. Ponieważ jest to puder suchy, najczęściej zawierający glinkę (kaolin), dwutlenek tytanu i talk, dobrze radzi sobie z redukcją błyszczenia, co jest niezwykle ważne przy wykonywaniu makijaży okolicznościowych i fotograficznych.
Puder to kosmetyk, którego zadaniem jest stabilizacja i utrwalenie makijażu.
Skoro już wiemy, że przy wykańczaniu makijażu najlepiej sprawdza się puder sypki, przyjrzyjmy się sposobom jego aplikacji, aby w pełni wykorzystać jego możliwości.
pudrowanie pędzlem - zapewnia naturalny efekt. Niewielką ilość pudru wysypujemy na wieczko opakowania, następnie pobieramy na pędzel okrężnymi ruchami. Nadmiar kosmetyku otrzepujemy. Nakładamy cienką warstwą, zaczynając od środka twarzy, miejsce przy miejscu delikatnymi kolistymi ruchami wciskamy puder w skórę, aby dobrze połączył się z podkładem. Pamiętaj, aby przy pudrowaniu stosować się do zasad takich, jak przy nakładaniu podkładu. Nakładamy kosmetyk zgodnie ze wzrostem włosa, dzięki temu skóra nabiera aksamitnego wyglądu.
pudrowanie puszkiem – gwarantuje precyzję nałożenia oraz trwały matowy efekt. Przy użyciu puszka puder nakładany jest grubszą warstwą niż w przypadku użycia pędzla. Puszek punktowo dociskamy do skóry, miejsce przy miejscu. Nie zaleca się jednak tej metody stosować na partie pod oczami, ponieważ puder może pozostać w załamaniach skóry, dając nieestetyczny efekt. Nadmiar pudru usuwamy przy pomocy pędzla, tzw. miotełki.
pudrowanie wilgotną gąbką lateksową – najlepiej, gdy jest to gąbka okrągła. Dzięki takiej aplikacji puder doskonale wiąże się z podkładem, co dodatkowo przedłuża efekt matujący, a skóra staje się gładka niczym aksamit. Nie mniej metoda ta jest pracochłonna i wymaga dużej precyzji. Wysypujemy puder na wieczko, wilgotną gąbką pobieramy kosmetyk i lekko dociskamy do skóry do momentu zaniku drobinek suchego pudru. Pudrujemy ostrożnie miejsce przy miejscu, omijając partie pod oczami, które na koniec muskamy pędzlem.

Kilka rad:

 1. Puder powinien być jaśniejszy lub w kolorze podkładu. Ciemniejszy puder po pierwsze zmieni kolor podkładu, po drugie może stworzyć nieestetyczne ciemne plamy na twarzy.
 2. Najlepiej zaopatrzyć się w puder sypki i puder prasowany lub wypiekany. Pierwszy stosować przy wykonywaniu makijażu dla dokładnego zmatowienia i utrwalenia makijażu, drugi do ewentualnych poprawek w ciągu dnia.
 3. Wybierając odcień pudru należy pamiętać o naturalnej kolorystyce naszej skóry (chłodna, ciepła), a jeśli mamy ochotę zmienić kolor cery, kierować się temperaturą barwową podkładu.
 4. Niezależnie od wybranego sposobu aplikacji, pamiętać należy o dokładnym zmatowieniu strefy T – dlatego też najlepiej jest matowić tą partię twarzy przy użyciu puszka.
 5. Skóra dojrzała nie toleruje zbyt dużej ilości pudru, ponieważ nieestetycznie wchodzi on w zmarszczki i dodatkowo je podkreśla.
Autor: Magdalena Greinert
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)