Wielka Trójca Makijażu - część 2 - Korektor
Korektor - część 2Korektor to najlepszy przyjaciel kobiety. Bez niego makijaż nie spełnia swojego zadania – nie upiększa. Śmiało można napisać, że każda twarz obarczona jest niedoskonałościami czy są to cienie pod oczami, czy popękane naczynka, czy wypryski – na wszystkie znajdzie się odpowiedni korektor.

Korektor to kosmetyk służący do tuszowania drobnych skaz i defektów skórnych. Występuje w wersji płynnej, kremowej i w sztyftach:
Korektor w płynie Ma najmniejszą siłę krycia oraz lekką i łatwą w aplikacji konsystencję. Najlepiej nadaje się do tuszowania niewielkich defektów, ze względu na niski współczynnik krycia oraz do rozjaśniania korygowanej powierzchni, dzięki lekkiej konsystencji nie pozostawia wiele miejsca na błędy, a efekt po jego użyciu jest naturalny. Korektory w płynie posiadają aplikatory w formie gąbki lub pędzelka.
ZASTOSOWANIE NA:

 • niewielkie sińce pod oczami
 • zmarszczki i bruzdy, jako wypełniacz

Korektor w kremie Posiada lepszą siłę krycia aniżeli korektor płynny. Stosuje się go pod oczy, ze względu na delikatną konsystencję oraz zawartość składników pielęgnujących. Aby skutecznie zniwelować sińce pod oczami, należy wybrać odcień o ton lub dwa jaśniejszy od koloru podkładu i pamiętać o zatarciu granicy między korektorem a podkładem tak, aby nie zamienić podkówek sinych na jasne. Korektor w kremie aplikujemy najpierw na wierzch dłoni, a następnie wklepujemy go opuszkami palców. Należy pamiętać, że kosmetyk na partie pod oczami aplikujemy w kierunku zewnętrznego kącika, delikatnie go wklepując, nie trzemy, aby nie rozciągać delikatnej skóry wokół oczu.
Korektor w sztyfcie To najbardziej kryjący z korektorów. W jego składzie często występują substancje antybakteryjne.
Przeznaczony jest do tuszowania:
 • zmian ropnych – wyprysków, zaskórników
 • przebarwień
 • rozszerzonych naczynek krwionośnych
Korektor w sztyfcie aplikuje się za pomocą pędzelka. Ważne - szczególnie przy tuszowaniu zmian ropnych – korektor pobieramy z opakowania za pomocą szpatułki, aby nie przenosić zanieczyszczeń na kosmetyk. Korektor w sztyfcie powinien być dokładnie w kolorze podkładu.
Dobrze dobrany korektor gwarantuje idealny makijażKorektory występują także w różnych wersjach kolorystycznych, aby najlepiej korygować konkretny defekt i tak:
 • biały – korygowanie rysów twarzy, rozświetlanie i uwypuklanie, powiększanie oczu i ust
 • fioletowy/różowy/lila – ożywia ziemistą, szarą (nikotynową) cerę, tuszuje żółte zasinienia
 • zielony – korekta wyprysków, naczynek, zaczerwienień
 • cielisty/brązowy – równoważenie niedoskonałości, np. miejscowy zanik barwnika, wypryski
 • żółty – nakłada się na górne powieki dla ich rozjaśnienia, neutralizuje zasinienia w kolorze fioletu

Wybierając odpowiedni dla siebie korektor, kieruj się kilkoma zasadami:
 1. Jeżeli wybierasz korektor cielisty, pamiętaj by był on w tej samej tonacji co podkład. Jeżeli jestem typem chłodnym, to w takiej właśnie tonacji powinny być twój podkład i korektor. Cielisty korektor możesz nakładać zarówno pod jak i na podkład. Nałożony na podkład korektor nie ulega starciu i pozwala na swobodne zblendowanie z podkładem.
 2. Korektory kolorowe nakładaj zawsze pod podkład, rozetrzyj brzegi, utrwal przy pomocy niewielkiej ilości pudru i wykonaj cały makijaż.
 3. Korektor pod oczy powinien być o ton lub dwa jaśniejszy od koloru podkładu. Dzięki temu rozświetli i powiększy optycznie oczy, a także ukryje zmarszczki. Pamiętaj jednak – nie przesadź z jasnością korektora pod oczami. Zależy nam przecież na delikatnym rozjaśnieniu i skorygowaniu niedoskonałości, a kolor korektora musi ładnie mieszać się z kolorem podkładu.
 4. Skóra pod oczami jest delikatna i cienka, dlatego nie stosuj na nią korektorów zbyt ciężkich ani mocno kryjących. Osadzą się one w załamaniach skóry i jeszcze bardziej podkreślą to, co tak usilnie próbowałaś zakryć.
 5. Korektor pod oczy nakładaj zawsze od wewnątrz na zewnątrz, natomiast nadmiar kosmetyku usuwaj w przeciwnym kierunku. Nie rozsmarowuj korektora pędzelkiem, ponieważ możesz rozciągnąć delikatną skórę, lepiej delikatnie go wklep.
Autor: Magdalena Greinert
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)