Spa dla włosów
Spa dla włosów - genialne rezultatySalon fryzjerski to miejsce, w którym możemy napotkać różne dziwne urządzenia, co do których nie jesteśmy pewni czy służą pielęgnacji, czy przenoszą w czasoprzestrzeni. Niektóre z nich, takie jak kapsuła SPA czy urządzenie laserowe, może nie cofną nas do lat 90., ale przywrócą blask i zdrowie naszym zniszczonym włosom oraz wspomogą w walce z łysieniem, łupieżem czy łojotokiem.

Spa dla włosów - kapsuła ozonowa
Urządzeniem często wykorzystywanym w zabiegach SPA dla włosów jest, przypominająca suszarkę fryzjerską, kapsuła. Jest ona czymś w rodzaju sauny dla naszych włosów. Kapsuła oddziałuje nie tylko na martwą łodygę włosa, ale także na skórę głowy, w której umieszczone są mieszki włosowe, czyli część wzrostowa włosa. Ultradźwiękowa mgła w połączeniu z jonizacją sprawiają, że kosmetyki łatwo wchłaniają się do wnętrza włosów.
W czasie zabiegu na umyte włosy nakładane są różnego rodzaju substancje odżywcze. To jaki produkt zostanie ostatecznie użyty zależy od oferty salonu, ale przede wszystkim od rodzaju naszych włosów i tego, jakie są ich potrzeby. Po nałożeniu preparatu, włosy długie i półdługie są spinane. Następnie klient poddawany jest działaniu ciepłej pary wydzielanej przez kapsułę. Z tyłu urządzenia znajduje się zbiornik z wodą destylowaną. Kiedy woda osiąga 40 stopni, para wydostaje się z kapsuły i oddziałuje na nasze włosy. W czasie zabiegu wytwarza się bakteriobójczy ozon stosowany m.in. do oczyszczania wody pitnej z bakterii. Ozon oczyszcza skórę głowy i włosy ze skutków różnych działań chemicznych jak farbowanie czy ondulacja. Poprawia także ukrwienie skóry głowy oraz stymuluje wzrost włosów. Przy okazji z parówki korzysta nasza cera i zmysły, gdyż zabiegowi towarzyszy zapach olejku, jaki sobie wybierzemy. Ciepła para sprawia, że łuska włosa rozchyla się, a substancje odżywcze mają łatwiejsze dojście do wnętrza włosa, czyli kory i rdzenia. W zależności od tego jakie substancje dobierze do naszej kuracji ekspert, można uzupełnić niedobór składników organicznych, które powinny znaleźć się w zdrowym włosie. Finałem zabiegu jest domknięcie łusek włosa poprzez wykorzystanie funkcji chłodzącej w kapsule.
Olejki, zioła i inne dobrodziejstwa
Spa dla włosówKosmetyki wykorzystywane do zabiegu w kapsule ozonowej zawierają kombinację substancji naturalnych. Najczęściej stosuję się mieszankę olejku i ziół. Specjalista dobiera składniki z pewnej bazy, w której wyróżnić można borowinę (zmniejsza łojotok skóry głowy), algi morskie, zioła wzmacniające włosy takie jak skrzyp polny, czarna rzodkiew, pokrzywa czy łopian oraz oleje eteryczne np. kokosowy (dobry do włosów zniszczonych, przesuszonych), musztardowy (o działaniu bakteriobójczym, przeznaczony do włosów tłustych u nasady) lub olejek amla (walczy z wypadaniem włosów, łupieżem, zapobiega rozdwajaniu się końcówek). Zdrowy włos w ok. 10 procentach składa się z wody. Narażanie włosa na szkodliwe działania sprawia, że tej wody jest coraz mniej, przez co włos staje się przesuszony. Suche włosy potrzebują intensywnego nawilżenia. Nie wystarczy jednorazowo wykonać zabieg SPA i cieszyć się efektem przez bardzo długi czas. Taką kurację trzeba uzupełnić pielęgnacją w domu, dodatkowo zalecane jest wykonanie cyklu zabiegów.
Kapsuła SPA z pewnością odpowiednio nawilży włosy oraz przywróci im utracony blask. Włosy po zabiegu są odżywione, elastyczne i sprężyste, łatwiej je rozczesać i ułożyć. Zwykle po nałożeniu substancji odżywczych poddaje się włosy 20-minutowemu oddziaływaniu pary ozonowej. Zabieg w kapsule kosztuje od 30 do 50 zł. Wykonuje go większość salonów fryzjerskich.
SPA dla włosów to nie tylko kapsuła ozonowa. Istnieje wiele zabiegów skierowanych na dolegliwości skóry głowy. By zwalczyć problem podrażnienia skóry, nadmiernego wypadania włosów, łupieżu czy łojotoku warto udać się na bardzo skuteczną talasoterapię. Polega ona na głębokim oczyszczeniu i odżywieniu skóry głowy preparatami z zawartością alg i mikroelementów pochodzenia morskiego. Taki zabieg kosztuje około 80 zł i trwa godzinę. Warto go powtarzać raz na trzy miesiące.
Niesamowita moc światła
Bio-light to terapia oparta na oddziaływaniu zimnego, wąskiego spektrum światła, którego źródłem jest urządzenie laserowe. W zależności od dolegliwości wybierana jest długość światła. Światło żółte o długości 590nm pomaga w walce z łuszczącą się skórą i suchym łupieżem. Światło czerwone o długości 640nm 5-cio krotnie przyspiesza wzrost komórek i stymuluje produkcję kolagenu. Jest ono wykorzystywane w terapiach przeciwko wypadaniu włosów. Światło cyjanowe, będące połączeniem niebieskiego i zielonego jest wskazane w walce z łojotokiem oraz łupieżem. Terapia laserowa nie grozi popatrzeniem, nie ma też żadnych skutków ubocznych. By liczyć na szybkie i trwałe efekty należy poddać się programowi od kilku do kilkunastu zabiegów. Orientacyjna cena zabiegu to 60 zł, a czas trwania dostosowany jest do gęstości włosów i wynosi około 15-30 minut.
Pamiętajmy, że dużo szkody naszym włosom wyrządza koloryzacja. Zatem jeśli lubisz farbować włosy, a masz dosyć niszczenia ich amoniakiem, wybierz nietoksyczną farbę, w której wykorzystuje się minerały i wyciągi roślinne. Naturalne barwniki dobrze kryją siwiznę w dodatku nie podrażniają skóry głowy i przeciwdziałają wypadaniu włosów.
Autor: Anna Gabryś
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)