Włos jak nowy
Rekonstrukcja włosa - jest możliwa!Widoczna część włosa jest martwa i nie potrafi się regenerować, dlatego raz zniszczonego włosa teoretycznie nie można już odbudować. Tak było dotychczas, ale pojawił się zabieg, przez niektórych określany jako przełom. Jeśli fryzjer grozi ci nożyczkami znajdź salon, w którym wykonują rekonstrukcję włosa, a przekonasz się, że nawet dla posiadaczy matowych, kruszących się włosów jest jeszcze nadzieja.
O amerykańskiej firmie Joico świat usłyszał, kiedy wprowadziła ona do salonów fryzjerskich system rekonstrukcji włosa. Sceptycy, uważający że zniszczonych włosów nie da się już odratować, stracili wiarygodność. By rekonstrukcja włosa nie była tylko obietnicą dla zdesperowanych i naiwnych, trzeba zrozumieć, jak dokładnie wygląda jej proces i jak mocno jest związany z budową i właściwościami włosa.

Gdy dzielimy włos na czworo...
Włos składa się w większości z białek, zawiera także wodę, pigmenty, minerały i lipidy. Podstawowym białkiem włosów jest keratyna, będąca kombinacją około 20 aminokwasów. Budowa włosa jest koncentryczna. W samym środku jest rdzeń, wokół niego najgrubsza, zawierająca barwnik warstwa – kora. Zewnętrzną ochronę stanowi naskórek składający się z komórek w kształcie rybiej łuski. Keratyna tworzy korę i naskórek, jak również międzykomórkowy materiał wiążący, który scala łuski. Nowy włos może posiadać około dziesięciu warstw łusek, zbudowanych z bardzo odpornej fizykochemicznie keratyny. To powoduje, że naskórek stanowi naturalną barierę wobec ingerencji chemicznej, mechanicznej i środowiskowej. Jednak nie znaczy to, że jest niezniszczalny. Złym traktowaniem włosów można uszkodzić łuskę. Wtedy kora nie posiada żadnej osłony i czynniki szkodliwe dla włosa doszczętnie go niszczą.
Zniszczenie osłony sprawia, że włos w powiększeniu przypomina szyszkę. Łuski naskórka odchylają się od siebie, ponieważ materiał je wiążący uległ degeneracji np. przez kontakt z chemikaliami. Takie włosy są matowe, szorstkie i zaczepiają o siebie nawzajem.
Aminokwasy na ratunek
Sednem rekonstrukcji włosa jest uzupełnienie braków keratyny w korze i łusce. W tym celu używany jest Quadramine Complex, czyli zestaw 19 aminokwasów dobranych tak, by jak najbardziej przypominać naturalną keratynę ludzkich włosów. W substancji tej zawarte są aminokwasy o różnych masach cząsteczkowych, niektóre przeznaczone do odbudowy kory i rdzenia (o masie cząsteczkowej MMS 150), pozostałe odnawiające łuskę (o masie cząsteczkowej MMS 2500).
Rekonstrukcja włosaSystem rekonstrukcji włosa to czteroetapowy proces. Najpierw otwiera się łuskę i szamponem oczyszcza korę ze wszelkich zanieczyszczeń, osadzonych minerałów i kosmetyków do stylizacji. Kolejną fazą zabiegu jest wyrównanie porowatości włosa przy pomocy odżywki. Porowatość to zdolność włosa do wchłaniania wody i innych składników. Włosy o niskiej porowatości mają łuski osadzone bardzo blisko siebie, przez co trudno jest im wchłaniać wodę czy preparaty chemiczne. Takie włosy często nie reagują na kosmetyki tak, jak byśmy chcieli, opierają się im. Jeśli twoje włosy puszą się w wilgotnym powietrzu, prawdopodobnie cechuje je wysoka porowatość. To objaw uszkodzenia. Taki włos jest jak gąbka - wchłania w nadmiarze wszystkie substancje, także te szkodliwe.
Kluczowym etapem kuracji jest rekonstrukcja. Na włosy nakłada się rekonstruktor K-PAK, który wnika w rdzeń i uzupełnia ubytki keratyny. Do struktury włosa wprowadzany jest wspominany już Quadramine Complex. Ostatni etap to zamknięcie łuski hydratorem, który sprawia, że włosy od razu są wygładzone, nabłyszczone i o lepszej elastyczności.
Pielęgnacja po zabiegu
Zabieg w zależności od stopnia zniszczenia włosów trwa od 30 do 90 minut. Nie należy do najtańszych, gdyż kosztuje ok. 80-150 zł, jednak to nie koniec wydatków. Po zabiegu rekonstrukcji fryzjer z pewnością zaleci używanie wyłącznie szamponów i odżywek z serii K-PAK, których ceny wahają się w granicach 60-130 zł. Wyróżnikiem tych preparatów jest to, że w przeciwieństwie do zwykłych odżywek nie oblepiają łuski włosa, ale wnikają do środka. Warto pamiętać, że można je zakupić wyłącznie w salonie fryzjerskim.
Uważaj, co kupujesz
Dostępne są również na aukcjach internetowych, jednak takie nabywanie tańszego kosmetyku jest sporym ryzykiem. Na forach internetowych nie brakuje wypowiedzi użytkowniczek, które zakupiły kosmetyki na aukcji, po czym okazało się, że prawdopodobnie stały się posiadaczkami podróbek i niezadowolone z efektu odradzają produkty firmy. Drogą internetową nabywane są również komplety preparatów do zabiegu rekonstrukcji rzekomo tych samych, które stosują fryzjerzy w profesjonalnych salonach. Sprzedający na aukcjach nie zawsze są wiarygodnym źródłem i łatwo trafić na zamiennik lub podróbkę, a nie oryginalny produkt. Wyłącznie zaopatrując się w salonach fryzjerskich, możemy być pewni jakości preparatów polecanych po rekonstrukcji.
Rekonstrukcji włosa wykonywana jest w wybranych, przeszkolonych salonach fryzjerskich. Jeśli planujecie wykonać jakiś zabieg chemiczny, na przykład farbowanie dobrze jest go zrobić jednocześnie z rekonstrukcją, która wydłuży pożądane efekty.
Autor: Anna Gabryś
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)