Farbowanie to nie taka prosta sprawa
Farbowanie włosów to zabieg tak oczywisty, jak używanie kremu na noc, oczyszczanie twarzy czy malowanie paznokci. Robimy to w domu, u koleżanki, u fryzjera. Koloryzacja włosów wydaje się być prosta i nie wymagająca specjalnych umiejętności oraz funduszy. Warto jednak pamiętać, że zmiana koloru ma ogromny wpływ na stan zdrowia naszych włosów. Pytamy zatem fryzjerkę, Ewę Bukowską, jakie możliwe środki ostrożności zachować, by nasze włosy nabrały nowego wyrazu i pozostały piękne, zdrowe oraz silne.

W sklepach oraz w salonach fryzjerskich mamy szeroki wybór farb do włosów, które różnią się nie tylko odcieniami i markami, ale także składem. Jakich substancji zawartych w farbach do włosów należy się zatem wystrzegać, aby nie niszczyć włosów?


Salony Fryzjerskie - Jak farbować włosy?Najlepiej wybierać farby, które w swoim składzie zawierają wszelkiego rodzaju olejki pielęgnacyjne, na przykład olejek jojoba, który odżywia i wygładza powierzchnię włosa. Najbardziej pożądanymi składnikami są m. in.:

kompleks ceramidowy -przywraca on właściwą strukturę włosom o porowatej powierzchni

koenzym Q10 - zapewnia optymalną ochronę podczas farbowania

keratyna -jest głównym budulcem łodygi włosa, zapewnia ochronę i pełną regenerację włosa
Nie powinno stosować się produktów do koloryzacji, które zawierają w swoim składzie niemile pachnący amoniak. Substancja ta powoduje trwałe zmiany koloru i duże uwrażliwienie włosów, co wpłynie na utratę sprężystości i blasku włosa. Nie powinniśmy również stosować farb z wysoko procentowym aktywatorem (wodą utlenioną).
Stosowanie oxydantu ( inaczej aktywatora) np. 9%, 12%, sprawi, że nasz włos stanie się porowaty, szorstki, mocno uwrażliwiony, co przy następnej koloryzacji może doprowadzić do kruszenia się włosów.
Czy istnieje zależność między czasem utrzymywania się koloru na włosach, a szkodliwością farb? Czy te bardziej szkodliwe są trwalsze?
Nie ma takiej zależności. Ważne, by stosować profesjonalne kosmetyki najwyższej klasy. Koloryzacja profesjonalnymi farbami pozwala uzyskać długotrwałe, intensywne kolory pełne blasku. Innowacją farb do włosów jest jaskrawość kolorów i ich świetlistość. Opatentowana technologia koenzymów przeciwdziała szkodliwemu działaniu procesu oksydacji ochroni włosy przed szkodliwym działaniem farb. Dzięki produktom, do produkcji których zastosowano najnowszą technologię, nasza koloryzacja może długo utrzymywać intensywny kolor, nadać maksymalny połysk, a mieć minimalny wpływ na uwrażliwienie włosów.
Jak należy przygotować się do koloryzacji włosów? Np. zastosować przed farbowaniem odpowiedni szampon, odżywkę?
Przed koloryzacją włosów wystarczy, że zostaną usunięte produkty do stylizacji z pasm włosów podczas ich rozczesywania. Naturalną ochronę włosa przed szkodliwym działaniem farby, stanowi cienka warstwa łoju, chroni ona również skórę głowy przed przesuszeniem i podrażnieniem. Dlatego przed samym farbowaniem nie warto jest myć włosów.
Jeśli mamy więcej czasu na przygotowanie się do koloryzacji, możemy około dwóch dni wcześniej umyć włosy szamponem głęboko oczyszczającym, który otworzy nam łuskę włosa, wypłucze pozostałości po produktach do stylizacji, chlorze i innych osadach, a to pozwoli na głębsze wchłonięcie pigmentów.
A co po koloryzacji? Jakiego typu kosmetyki najlepiej stosować?
Po koloryzacji stosujemy specjalne produkty (szampon, odżywka) pielęgnacyjne do włosów farbowanych. Zamkną one łuskę włosa i będą nie tylko chroniły kolor, ale także odpowiednio nawilżą i wzmocnią włosy.
Farbowanie włosówCzy odradziłaby Pani farbowania włosów w jakimś przypadku? Np. kiedy włosy są bardzo zniszczone, suche, przepalone?
Odradziłabym rozjaśniania bądź dekoloryzowania włosów w przypadku, gdy nasze włosy są mocno porowate, suche i szorstkie w dotyku, ponieważ wtedy musimy użyć aktywatora o wyższym procencie oraz produktu, który zawiera amoniak, a w ten sposób możemy w znacznie pogorszyć kondycję włosów, a nawet doprowadzić do ich wykruszenia.
Jak często można farbować włosy, aby ich nie zniszczyć?
To, jak często powinno się włosy poddawać procesom koloryzacji, może być uzależnione od tego, jakiego typu zabiegi koloryzacyjne stosujemy. Oczywiście powinniśmy przedw wszystkim zwrócić uwagę na kondycję naszych włosów. Włosy można farbować nawet raz w miesiącu, jednak powinien to robić fryzjer, który najlepiej oceni stan naszych włosów, zaproponuje odpowiedni kosmetyk, aby włosy zostały jak najmniej uwrażliwione.
Niektóre kobiety po koloryzacji skarżą się na złą kondycję włosów. Jakie zabiegi w salonie fryzjerskim mogłyby im pomóc z takimi problemami?
ą to różnego rodzaju zabiegi regenerujące, które składają się z serii zabiegów. Ich ilość jest uzależniona od kondycji włosów. Np. zabieg z cząsteczkami białka (proteinami), które uzupełniają ubytki, odbudowują uszkodzone części włosów, nadają im sprężystości, puszystości, elastyczności i połysku. Po takich zabiegach stosujemy odpowiednią pielęgnację domową, dobraną do naszego rodzaju włosów. Wtedy efekt utrzyma się jeszcze dłużej.
Jakie są sposoby na powrót do swojego naturalnego koloru włosów?
Przy włosach farbowanych powrót do naturalnego koloru jest procesem długim i wymagającym sporej cierpliwości. Nigdy nie wykonuje się go samemu. To zadanie należy powierzyć fryzjerowi. Sposobami na powrót do naturalnego odcienia są:
DEKOLORYZACJA- jest to proces oczyszczenia łuski włosa z nadmiernej ilości pigmentu, wypłukuje barwnik, nawet ten naturalny. Uzyskujemy efekt jasnych, czasami nawet białych włosów pozbawionych koloru. Najczęściej zabieg dekoloryzacji stosujemy przy włosach farbowanych na ciemny kolor przez długi czas.
DEMAKIJAŻ- jest to delikatny sposób pojaśnienia włosów, kosmetyki do tego zabiegu nie zawierają w składzie oxydantu. Najczęściej stosujemy go przy włosach koloryzowanych produktem bez amoniaku.
Po obu czynnościach fryzjer wybierze kolor zbliżony do naturalnego i zaaplikuje go. Po takich zabiegach wskazana jest regeneracja włosów, o której wcześniej wspomniałam i oczywiście - odpowiednia pielęgnacja.

Ewa Bukowska jest fryzjerką z Salonu Fryzjersko-Kosmetycznego Anmaro z Wrocławia