Bezpieczeństwo pacjentów w gabinetach dermatologii estetycznej

Bezpieczeństwo w gabinecie dermatologii estetycznejDermatologia estetyczna to niebywale modna i szybko rozwijająca się dziedzina medycyny. Ludzie chcą opóźnić proces starzenia się, walczyć z jego oznakami, pragną na dłużej zachować zdrowy, młody wygląd i dobre samopoczucie – stąd jej niezwykłe tempo rozwoju.

Wraz z ciągle powiększającą się liczbą zabiegów estetycznych, powiększa się również liczba gabinetów oferujących tego rodzaju usługi. Dlatego bardzo istotne jest uświadomienie pacjentom, jak niezwykle ważny, dla ich urody, ale przede wszystkim zdrowia, jest wybór odpowiedniego gabinetu i wykwalifikowanego w tej dziedzinie lekarza specjalisty.
W gabinecie dermatologa estetycznego terapie powinny być ustalane indywidualnie dla każdego pacjenta i w porozumieniu z pacjentem. Bardzo ważny jest dobrze przeprowadzony wywiad, prawidłowo wykonana dokumentacja zdjęciowa - aby pacjent wraz z lekarzem mogli na bieżąco śledzić postępy leczenia, jak i rzetelna dokumentacja medyczna wszystkich wykonywanych zabiegów. W karcie pacjenta muszą być wpisywane wszystkie zabiegi, jakie miał wykonane, łącznie z ich datą, rodzajem aplikowanego preparatu, jego ilością i miejscem podania.
Ponadto, pacjent musi zostać poinformowany, jaki preparat jest mu podawany, jakich rezultatów może się spodziewać oraz jakie ewentualne powikłania i skutki uboczne mogą mieć miejsce.

Niezwykle ważne dla lekarza, a tym samym dla pacjenta, jest to, jakie zabiegi pacjent miał wykonywane w przeszłości.
Należy pamiętać, iż ustalenie przez lekarza odpowiedniej indywidualnej „terapii”, dobór właściwego preparatu, techniki jego podania, jego zmysł estetyczny – decydują o tym, jak będzie wyglądał pacjent zaraz po zabiegu, ale co ważne, jak będzie wyglądała jego twarz za kilka i kilkanaście lat.
W moim mniemaniu i mniemaniu większości moich pacjentów, efektem zabiegu estetycznego powinna być świeża, wypoczęta, zrelaksowana, napięta skóra o odpowiednim kolorycie. W razie utraty objętości natomiast umiejętne jej przywrócenie. U młodych osób istotne jest z kolei dobranie odpowiednich zabiegów służących podtrzymaniu dobrej kondycji skóry. Jestem zdecydowaną przeciwniczką nadawania twarzy nienaturalnych rysów, „pompowania” policzków, robienia „kaczych dziubków” etc.
Jako wiceprezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych uczestniczę w kształceniu lekarzy na warsztatach, jak również wykładam i prowadzę zajęcia w Międzynarodowym Centrum Medycyny Anti-Aging, szkole działającej w Warszawie pod auspicjami Stowarzyszenia.
Kształcimy tam nie tylko dermatologów, ale lekarzy różnej specjalności, zajmujących się szeroką pojętą medycyną estetyczną. Stawiamy przede wszystkim na praktykę - na solidne, rzetelne przygotowanie do zawodu, mając na względzie bezpieczeństwo i dobro pacjentów. Doświadczenie, rzetelna wiedza, troska o pacjenta, uczciwość i odpowiedzialność zawodowa, jak i praca z wysokiej jakości preparatami i na specjalistycznym nowoczesnym sprzęcie – stanowią podstawę i decydują o sukcesie w zawodzie dermatologa estetycznego.

Życzę świadomych i dobrych wyborów dotyczących Państwa zdrowia i urody.
Autor: Ewa Kaniowska, dr n. med., specjalista dermatolog, Derma Puls, Wrocław

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)