Przebarwienia skóry – jak je usunąć
altPrzebarwienia skóry stanowią problem głównie kobiet i potrafią postarzyć nas skuteczniej niż zmarszczki. Bardzo duży wpływ na powstawanie przebarwień ma światło słoneczne oraz hormony, stąd na skórze wielu Pań pojawiają się plamki w czasie ciąży – tzw. melasma. Przebarwienia mogą mieć swe źródło w nadprodukcji melaniny lub nadmiernej liczbie melanocytów w skórze. O tym, jak je usunąć zawsze powinien decydować lekarz, biorąc pod uwagę nie tylko rodzaj przebarwienia i jego głębokość, ale również inne problemy naszej skóry.

Rodzaje przebarwień

Przebarwienia skóry można podzielić na wiele rodzajów wedle różnych kryteriów. Mamy do czynienia z przebarwieniami wrodzonymi, takimi jak piegi i nabytymi, jak. np. melasma. Przebarwienia związane mogą być z nadmierną produkcją melaniny, ale również ze zwiększoną liczbą melanocytów w skórze.

Rodzaje przebarwień wyróżniane są również ze względu ich umiejscowienia w skórze, a zatem tego, czy znajdują się w naskórku, czy w warstwie brodawkowej skóry właściwej. Plamki mogą mieć ponadto różne przyczyny, np. hormonalne lub pozapalne.

Do najczęściej spotykanych przebarwień zaliczane są piegi, które dla jednych są ozdobą, a innym spędzają sen z powiek. Niestety najwięcej plam jest nieregularnych, jak np. wspominana już melasma, która nie jest łatwa do usunięcia a występuje najczęściej na policzkach, nad górną wargą oraz na czole.

Typową oznaką procesów starzenia są natomiast plamy soczewicowate starcze, które najczęściej pojawiają się u Pań pomiędzy 30 a 50 rokiem życia.

Jeszcze inny typ stanowią przebarwienia pozapalne, które mogą być skutkiem trądziku lub oparzeń słonecznych. Każde z tych przebarwień można skutecznie zlikwidować, a o to jak je usunąć zapytaliśmy dr Wojciecha Rybaka z wrocławskiej kliniki medycyny estetycznej Ars Estetica.

– Decyzja o tym, jaką wybrać metodę usuwania przebarwień zawsze powinna być podejmowana po dokładnym zbadaniu pacjenta. Jeżeli plamy zlokalizowane są w skórze właściwej, to nie pomogą delikatne peelingi lub nawet – mikrodermabrazja. Właściwie najskuteczniejszym urządzeniem do usuwania przebarwień jest laser, którego zaletą jest ponadto to, że nie wymaga długiej rekonwalescencji, chyba że decydujemy się na warstwowe złuszczanie naskórka, czyli dermabrazję. Nie bez wpływu jest także kondycja skóry i jej problemy. Jeżeli jednocześnie możemy pomóc w usunięciu przebarwień, a ponadto spłyceniu zmarszczek czy uregulowaniu gospodarki łojotokowej, to nie trzeba wybierać dwóch różnych zabiegów – tłumaczy specjalista. Poznajmy zatem najbardziej skuteczne sposoby na to, jak usunąć przebarwienia skóry.


Skuteczne lasery

Leczenie przebarwień dosyć długo było działaniem długotrwałym i trudnym. Dzisiaj jednak gabinety medycyny estetycznej często wyposażone są w nowoczesne lasery, które potrafią usunąć przebarwienia już po pierwszym zabiegu. Plamki najbardziej skutecznie i jednocześnie bezpiecznie likwidowane są systemem frakcyjnym, a umożliwiają to takie lasery, jak Mosaic eCO2 czy Fraxel RE:store. Metoda ta polega na tym, że wiązka światła lasera rozpada się przed zetknięciem ze skórą na bardzo małe pasma, które tworzą mikrouszkodzenia skóry w postaci dziurek. Światło lasera może wnikać nawet do 2 mm, a zatem do skóry właściwej. Powstałe mikrouszkodzenia z jednej strony niwelują nadmiar melaniny lub melanocytów, a z drugiej – pobudzają naturalne procesy gojenia i odbudowy skóry. Stare komórki zastępowane są nowymi, wyrównany zostaje koloryt skóry, a pobudzone do pracy fibroblasty tworzą więcej włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra wygładza się.
W trakcie jednego zabiegu poddaje się naświetlaniu ok. 25% powierzchni leczonej skóry, dlatego też najlepsze rezultaty osiągane są po serii 3-5 zabiegów.

Niezmiernie istotne jest natomiast to, że lasery bardzo dobrze radzą sobie z każdym rodzajem przebarwień, mogą być stosowane na małe lub duże obszary i likwidują plamki naskórkowe, jak i te znajdujące się w skórze właściwiej. Jeszcze inną zaletą jest duże bezpieczeństwo zabiegu, mała inwazyjność, brak powikłań takich jak np. infekcja czy zbliznowacenie, możliwość powrotu do codziennej aktywności bezpośrednio po zabiegu oraz fakt, że laser stosować można nawet na tak delikatne miejsca, jak skóra dekoltu oraz dłoni.


Peelingi laserowe

Skoro lasery przynoszą tak dobre rezultaty w usuwaniu przebarwień, to komu powinniśmy polecić laserowe złuszczanie naskórka? – Mikrodermabrazja w naszej klinice wykonywana jest laserowo, a zatem bez użycia urządzeń z głowicami diamentowymi lub korundowymi. Jest to zabieg delikatny, ale jednocześnie precyzyjny, ponieważ lekarz ma możliwość regulacji głębokości wnikania i intensywności światła lasera. Oba zabiegi służą do całkowitej odnowy skóry, przynoszą bardzo dobre efekty w walce z fotostarzeniem i stanowią alternatywę dla peelingów chemicznych. Dermabrazja jest zabiegiem bardziej inwazyjnym, bowiem ścierane są głębsze warstwy skóry i proces jej odbudowy trwa około 10 dni, choć na całkowity rezultat regeneracji należy poczekać około 12-16 miesięcy. Jednak efektem jest nie tylko usunięcie przebarwień, ale właściwie nowa, jędrna skóra – wyjaśnia dr Wojciech Rybak z Ars Estetica.

Mikrodermabrazja oraz dermabrazja to zabiegi, które pozwalają na wyeliminowanie niemal wszystkich problemów związanych ze skórą. Usuwają wszelkie przebarwienia, pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu oraz elastyny, stymulują krążenie krwi, zwężają pory, a w przypadku peelingu głębokiego – mogą znacząco wygładzić blizny oraz usunąć zbędne owłosienie. Dermabrazję i mikrodermabrazję polecić należy również osobom z cerą trądzikową i łojotokiem, ponieważ zabiegi regulują wydzielanie łoju.alt

Amelan lub Cosmelan

Kiedy mówimy o sposobach na to, jak usunąć przebarwienia skóry, nie można zapomnieć także o substancjach chemicznych, a szczególnie – różnego typu kwasach. Jedną z bardziej popularnych kuracji depigmentujących jest ta z wykorzystaniem kremu Amelan lub Cosmelan.
W ich składzie odnajdziemy kwas kojowy, kwas fitowy, kwas askorbowy, arbutynę oraz palmitynian retinolu. Oba preparaty najlepiej sprawdzają się w przypadku melasmy i według badań – u 98 osób na 100 plamy zredukowane zostają o 95%.
Kuracja Amelanem lub Cosmelanem jest delikatniejsza niż peelingami medycznymi, ale zabieg ten jest właściwie dedykowany do usuwania przebarwień, choć jednocześnie reguluje pracę gruczołów łojowych i rozświetla skórę.
Jednak nie możemy liczyć na głęboką odnowę skóry. Zabieg jest bardzo prosty, ponieważ na początku lekarz przemywa twarz roztworem odtłuszczającym, a następnie nakłada maskę z kremu. Pacjent udaje się do domu, gdzie po upływie 5-6 godzin zmywa maskę pod bieżącą wodą, a następnie wedle wskazań lekarza stosuje specjalny krem: Amelan M lub Cosmelan 2 przez około miesiąc.


Peelingi chemiczne

Aktywnym składnikiem peelingów chemicznych są przede wszystkim kwasy. Do usuwania przebarwień stosuje się najczęściej peelingi bardziej delikatne kwasami owocowymi z grupy alfa-hydroksylowej (AHA) oraz peeling głębszy na bazie kwasu trójchlorowooctowego (TCA).
Peelingi należy powtarzać co jakiś czas, aby osiągnąć zadowalające rezultaty, a są nim – oprócz redukcji przebarwień – również wygładzenie powierzchownych zmarszczek i poprawa gospodarki łojotokowej. Peelingi kwasami AHA, czyli glikolowym oraz migdałowym mogą być wykonywane o każdej porze roku, natomiast na peeling TCA możemy zdecydować się jesienią oraz zimą. Działanie tego kwasu wiąże się z wywołaniem kontrolowanego oparzenia chemicznego po to, by usunąć starą warstwę skóry i pobudzić organizm do regeneracji. Około tydzień po zabiegu skóra, która tworzy „skorupę” zaczyna pękać, łuszczyć się i odsłaniane są nowe warstwy. Peeling TCA wymaga urlopu, ponieważ niezwykle trudno byłoby nam zatuszować efekty jego działania, a zupełnie zabronione jest samodzielne odrywanie naskórka, gdyż może wywołać to kolejne przebarwienia. Inwazyjność tego zabiegu możemy porównać z dermabrazją, choć w przypadku lasera nie istnieje możliwość reakcji alergicznej.


Zapobieganie przebarwieniom

Wiemy już, jak usunąć przebarwienia, ale musimy pamiętać także o działaniach zapobiegawczych, bowiem żaden zabieg nie zagwarantuje pięknej skóry na zawsze. Najważniejsza jest ochrona przed promieniowaniem słonecznym, a sprowadza się ona nie tylko do okresu letniego. Codziennie powinniśmy stosować kremy z wysokimi filtrami UVA i UVB, a ponadto wybierać kosmetyki do makijażu, które również zapewnią nam ochronę. Jeżeli nie wyobrażamy sobie życia bez opalenizny to jedynym bezpiecznym dla nas wyborem będzie opalanie natryskowe. Ponadto dużą uwagę należy zwracać na skład kosmetyków oraz lekarstw i nie stosować tych, które posiadają substancje fotouczulające, jak np. dosyć popularny dziurawiec. Możemy korzystać także z preparatów rozjaśniających cerę, ale właśnie jako sposób na zapobieganie, a nie leczenie już posiadanych przebarwień.

Autor: Konsultacja - dr Wojciech Rybak z wrocławskiej kliniki medycyny estetycznej Ars Estetica
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)