Mikrodermabrazja – pogromczyni niedoskonałości
Mikrodermabrazja - oczyszczanie skóryMikrodermabrazja leczy większość dolegliwości skórnych, dając widoczny efekt już po pierwszej wizycie, jednocześnie jest bezpiecznym i nieinwazyjnym zabiegiem kosmetycznym odpowiednim dla każdego rodzaju skóry. Metoda ta polega na mechanicznym złuszczaniu naskórka przy pomocy specjalnego urządzenia. W zależności od typu skóry, można wybierać między dwoma rodzajami mikrodermabrazji, różniącymi się mechanizmem złuszczania i wykorzystywanym do tego materiałem – do wyboru jest diament lub korund.

Stopniowe ścieranie kolejnych warstw naskórka, stymuluje produkcję nowych komórek, które zastępują te usuwane mechanicznie. Po zabiegu zwiększa się synteza kolagenu i elastyny, a naskórek jest pogrubiony. Zmiany zachodzą także w skórze właściwej, ponieważ kuracja polepsza krążenie krwi i limfy oraz przyspiesza usuwanie toksyn. Mimo iż jest to metoda mechaniczna, nie niesie ryzyka uszkodzenia skóry, ponieważ efekt eksfoliacji uzyskiwany jest stopniowo. Zabieg ten jest w pełni kontrolowany, co oznacza, że intensywność ścierania jest dobierana indywidualnie do rodzaju problemu i stanu skóry klienta. W przeciwieństwie do niektórych zabiegów, takich jak peeling chemiczny czy resurfacing laserem, mikrodermabrazja nie wywołuje alergii, przebarwień i nie pozostawia blizn. Na długi czas poprawia nawilżenie skóry i regeneruje ją w widoczny sposób. Do tego jest bezbolesna i trwa około godziny.
Metoda ta polega na mechanicznym złuszczaniu naskórka przy pomocy specjalnego urządzenia.
Niepożądane efekty, jakie mogą wystąpić po wizycie u kosmetyczki, to rumień utrzymujący się do dwóch dni, tymczasowa nadwrażliwość skóry oraz odczucie pieczenia lub mrowienia, które szybko ustępuje. Zabieg nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, ewentualne niechciane reakcje skóry łatwo zakryć podkładem.
Dla kogo?
Mikrodermabrazja stosowana jest w walce z wieloma niedoskonałościami skórnymi, takimi jak: trądzik pospolity, blizny potrądzikowe, zaskórniki, prosaki, łojotok, rozszerzone pory, powierzchowne blizny i bliznowce, drobne zmarszczki, plamy starcze, wiotkość skóry, fotostarzenie, uszkodzenia posłoneczne, szorstkość i zrogowacenie naskórka, suchość skóry, cellulit i rozstępy, przebarwienia, odbarwienia czy rogowacenie przymieszkowe.
Kuracji można poddać dowolną część ciała. Zabieg jest odpowiedni dla osób w każdym wieku i o różnym typie skóry. Nawet znaczna opalenizna nie jest przeszkodą do jego wykonania. Korzyści widoczne są już po pierwszym razie. Każdy następny potęguje efekt. Skóra nabiera zdrowego, promiennego wyglądu, ma jednolity koloryt, jest gładka i elastyczna, zyskuje zdolności obronne, lepiej absorbuje kosmetyki.
Mikrodermabrazja diamentowa
Tę metodę zaleca się zwłaszcza osobom o wrażliwej i alergicznej skórze, skłonnej do podrażnień, ponieważ złuszcza naskórek delikatniej niż korundowa.
Urządzenie wykorzystywane do mikrodermabrazji diamentowej składa się z głowicy z drobinkami diamentu, pompy zasysającej i tlenu. Przed zabiegiem oczyszczoną z makijażu twarz, przemywa się kwasem borowym lub spirytusem. Następnie lekarz dotyka powierzchni skóry głowicą urządzenia. Tarcie drobnych kawałków ścierającego diamentu oraz zasysanie martwego naskórka przez pompę ssącą, daje efekt peelingu mechanicznego.
Najlepsze rezultaty zapewnia mikrodermabrazja wykonana diamentem naturalnym, a nie kryształkami niewiadomego pochodzenia czy diamentem syntetycznym. Dlatego wybierając gabinet, szukajmy po jakości urządzeń.
U osób z bardzo wrażliwą skórą, złuszczanie diamentem może pozostawić lekkie zaczerwienie, które ustępuje już po kilku godzinach.
Mikrodermabrazja korundowa
Mikrodermabrazja - oczyszczanie skóryKorund, czyli tlenek glinu wykorzystywany w tej metodzie, ma postać organicznego proszku. Zabieg przeznaczony jest szczególnie dla osób skarżących się na rozszerzone pory i przebarwienia. Mikrodermabrazji korundowej nie powinien wybierać ktoś, kto ma delikatną cerę. Co prawda daje ona silniejszy efekt niż ścieranie diamentem, ale sposób złuszczania naskórka jest tutaj mniej subtelny i może podrażniać skórę.
Zabieg wykonywany jest specjalnym urządzeniem, które dzięki podciśnieniu wysyła strumień mikrokryształów korundu. Dermabrazor ma dwie końcówki – jedną zasysa martwe komórki, drugą wypycha wiązkę korundu. Uderzając z dużą prędkością w skórę, drobiny tlenku glinu oczyszczają ją, ścierając zrogowaciałą warstwę, która następnie trafia do pojemnika.
Ponieważ korund ma konsystencję proszku, jego cząstki mogą pozostać w skórze i wywołać alergię, lub inną nieznaną reakcję. Po takim zabiegu może wystąpić lekkie zaczerwienienie, utrzymujące się przez kilka kolejnych godzin.
Częstotliwość zabiegów
Niektórym wystarcza jednorazowa mikrodermabrazja, jednak najczęściej wykonuje się ją w serii od 2 do 12 zabiegów powtarzanych co 1-4 tygodni. Częste stosowanie tej metody nie jest szkodliwe, wręcz przeciwnie – podtrzymuje jednolity koloryt skóry i stymuluje produkcję kolagenu, dlatego dobrze jest powtarzać zabieg mniej więcej co półtora miesiąca. Zalecana ilość wizyt zależy od rodzaju dolegliwości skórnej oraz głębokości zmian.
Przeciwwskazania
Chociaż mikrodermabrazja jest polecana wielu osobom, istnieje grupa przeciwwskazań do wykonania tego zabiegu. Do czynników dyskwalifikujących należą zakażenia wirusowe (np. brodawka, opryszczka, mięczak zakaźny), bakteryjne (figówka gronkowcowa, liszajec zakaźny) i grzybicze.
Zabieg jest odpowiedni dla osób w każdym wieku i o różnym typie skóry.
Terapii korundem lub diamentem nie mogą poddać się chorzy na łuszczycę oraz osoby, u których występuje nowotwór skóry lub nowotwór łagodny taki jak naczyniak krwionośny jamisty lub włókniak. Także trądzik różowaty oraz taki, któremu towarzyszy stan zapalny, jak również w postaci krostek lub torbieli ropnych, nie może być leczony tą metodą. Kolejną przeszkodę stanowią znamiona oraz ubytki w skórze, takie jak przeczosy i nadżerki, a także skłonność do keloidów (bliznowców). Zabiegu nie wykonuje się na skórze powiek.
Autor: Anna Gabryś

słowa kluczowe: mikrodermabrazja, kosmetyczka, wygładzanie skóry,

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)