Sculptra - lifting bez skalpela
Sculptra - lifting bez skalpelaW dziedzinie dermatologii estetycznej przy wyborze metody leczenia coraz częściej bierze się pod uwagę nie tylko skuteczność zabiegu, lecz także komfort pacjenta i szybkość możliwej rekonwalescencji. Nie bez znaczenia pozostaje także stopień inwazyjności leczenia. Coraz większy odsetek pacjentów decyduje się bowiem chętniej na metody wykorzystujące fizjologiczne mechanizmy regeneracji organizmu.

Świetnym przykładem tego trendu w medycynie jest rosnące zainteresowanie nowoczesną metodą redukcji zmarszczek - Sculptra. W trakcie zabiegu wykorzystuje się zawiesinę mikrocząsteczek kwasu polimlekowego w sterylnej wodzie do wstrzyknięć.
Substancja ta, należąca do grupy kwasów owocowych, używana jest w medycynie estetycznej od 1999 r. Początkowo niwelowano przy jej pomocy efekty uboczne stosowania niektórych leków np. występujące w postaci lipoatrofii w obrębie twarzy. W związku z bardzo obiecującymi wynikami tego postępowania, znana z rygorystycznych przepisów dotyczących wydawania zezwoleń, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) w 2009 roku dopuściła używanie kwasu polimlekowego w gabinetach specjalistów medycyny estetycznej.
Wraz z wiekiem...
Fizjologicznie w trakcie procesu starzenia skóra staje się cieńsza, traci sprężystość, zmniejsza się procentowa zawartość włókien kolagenowych. Dochodzi również do stopniowego zaniku podściółki tłuszczowej, która przez lata zapewnia twarzy równomierny kontur. Dodatkowo sytuację komplikuje działanie grawitacji, która nieuchronnie staje się przyczyną nierównomiernego rozmieszczenia warstwy tłuszczowej a także związany z wiekiem stopniowy zanik tkanki kostnej. Czynniki te są odpowiedzialne za powstawanie (zwłaszcza w okolicach aktywnych mimicznie) zmarszczek i bruzd, wyszczuplenia twarzy, zapadnięcia policzków a także wrażenia posiadania w pewnych partiach ciała nadmiernej ilości skóry.
Stosowanie preparatu do wstrzyknięć Sculptra może odwracać proces utraty objętości skóry. Główny mechanizm jej działania opiera się na stymulacji własnych komórek organizmu- fibroblastów - do produkcji endogennego kolagenu. Nie jest więc ona klasycznym preparatem wolumetrycznym lub implantem, gdyż pozytywne efekty jej zastosowania utrzymują się jeszcze długo po wchłonięciu przez organizm.
Istotną informacją jest fakt, iż zastosowana substancja jest dla ludzkiego organizmu całkowicie nieszkodliwa i biodegradowalna. Nie ma właściwości silnie uczulających, przed jej użyciem nie istnieje więc konieczność przeprowadzania specjalistycznych testów alergicznych.
Sculptra jest dla ludzkiego organizmu całkowicie nieszkodliwa i biodegradowalna.
Wprowadzenie polimeru przy pomocy ultracienkich igiełek głęboko w warstwy skóry właściwej stymuluje odpowiedź zapalną i następową depozycję kolagenu. Po upływie określonego czasu wywołuje ono widoczny efekt naturalnego ujędrnienia i wygładzenia skóry z wyraźną redukcją głębokości zmarszczek i bruzd oraz powiększenia objętości tkanek miękkich i uzyskanie pełniejszego owalu twarzy.
Efekty
Działanie Sculptry jest dwuetapowe. Praktycznie natychmiast po zabiegu pojawia się spektakularny efekt spłycenia zagłębień na powierzchni skóry. Jest to wynik działania wolumetrycznego preparatu o dużej zawartości wody. Po 7 dniach zostaje ona jednak całkowicie zaabsorbowana i zmarszczki ponownie uwidaczniają się. Nie należy się tym martwić, gdyż jest to równoznaczne z rozpoczęciem w głębszych warstwach właściwego procesu stymulacji wytwarzania tkanki łącznej, w tym kolagenu.
Pierwsze efekty pracy naszego organizmu możemy zaobserwować już w 4-6 tygodni po zabiegu- całkowite ok. pół roku po zakończeniu leczenia. Istnieją liczne badania naukowe potwierdzające utrzymywanie się efektów terapii zwykle ok. 2 lat. Przy zadowalającym stanie początkowym skóry i odpowiedniej pielęgnacji możliwe jest utrzymanie widocznych skutków kuracji nawet przez okres 3 lat.
Bardzo istotną cechą kuracji przy pomocy kwasu polimlekowego jest maksymalna dbałość o komfort pacjenta. Czas trwania zabiegu wynosi jednorazowo ok. 20- 30 minut. Przed iniekcjami stosuje się miejscowo krem znieczulający EMLA, który redukuje bolesność do minimum. W wypadku właściwego przeprowadzenia procedury i prawidłowej reakcji osobniczej pacjenta możliwy jest całkowity powrót do normalnej aktywności życiowej już w ciągu kilku godzin od zabiegu.
Czas trwania zabiegu wynosi jednorazowo ok. 20- 30 minut.
Nie oznacza to bynajmniej, że stosowanie Sculptry pozbawione jest jakichkolwiek działań ubocznych. Po pierwsze, co zresztą normalne przy wszystkich zabiegach związanych z mikroiniekcjami, istnieje pewne ryzyko powstania zaczerwienienia i opuchlizny w miejscu wstrzyknięcia preparatu.
Należy również pogodzić się z możliwością pojawienia się w przeciągu 1-3 dni zasinień, które na szczęście dość łatwo ukryć przy pomocy umiejętnie wykonanego makijażu. Dużo rzadziej dochodzi do poważniejszych powikłań w rodzaju zakażenia skóry lub tkanki podskórnej i ma to najczęściej niestety związek z niedbałym podejściem do kwestii aseptyki i antyseptyki lub niewłaściwą pielęgnacją skóry w domu.

Należy pamiętać, że już od samego początku najistotniejszą kwestią jest wybór właściwego centrum medycyny estetycznej i lekarza prowadzącego, posiadającego już pewne doświadczenie w wykonywaniu podobnych zabiegów. Istnieją doniesienia dotyczące możliwości wyindukowania, w wypadku niestarannej i zbyt powierzchownej iniekcji preparatu, obecności guzków podskórnych. Zazwyczaj są one niewidoczne lecz stosunkowo łatwo wyczuwa się je pod powierzchnią powłok. Zanikają samoistnie w ciągu kilku miesięcy. W literaturze światowej częstość tego powikłania oceniana jest na 5-8 % i jest jedną z podstawowych przyczyn, dla których pacjenci rezygnują z wyboru Sculptry jako metody ujędrnienia skóry.
Sculptra - lifting bez skalpelaW celu zmniejszenia uczucia dyskomfortu, a także utrzymania równomiernego rozmieszczenia substancji pod skórą, na koniec zabiegu wykonuje się u pacjenta intensywny masaż okolicy poddanej iniekcjom i zaleca mu się podobne postępowanie 3-5 razy dziennie przez okres 14 dni.
W czasie pierwszej wizyty lekarz powinien określić zakres zabiegu oraz ilość spotkań koniecznych do uzyskania widocznego i zadowalającego efektu. Preparat podawany jest w kilku/ kilkunastu miejscach i niezwykle istotne jest odpowiednie wytypowanie obszarów strategicznych dla wyglądu danej osoby. Najczęściej aplikacji dokonuje się w okolicy jarzmowej, na linii żuchwy i w obszarze bruzdy nosowo-wargowej, rzadziej czoła, skroni i szyi.
Warto jednak zwrócić uwagę, iż Sculptrę można stosować do poprawy wyglądu praktycznie każdej okolicy ciała- dekoltu, wewnętrznej powierzchni ud, ramion, dłoni, pośladków a nawet łokci czy kolan.
Po dokonaniu indywidualnej oceny stanu skóry pacjentki, trzydziestolatkom najczęściej proponuje się 3 zabiegi a czterdziesto- i pięćdziesięciolatkom odpowiednio 4 lub 5. Nie jest to jednak regułą i w znacznym stopniu zależy od stylu życia danej pacjentki oraz jej wcześniejszych kontaktów z gabinetami medycyny estetycznej. Koszt jednego zabiegu wynosi średnio 1500-2000 zł, przy czym należy pamiętać o tym, że przeważnie pierwszy zabieg z serii jest najdroższy, lecz wykonanie kolejnych wiąże się ze znacznymi zniżkami (nawet do 800-1000 zł).
Sculptra może więc zaistnieć na rynku jako zabieg w dużym stopniu naturalny, względnie bezpieczny, relatywnie efektywny i minimalnie inwazyjny. Jeśli metoda ta wydaje nam się zbyt delikatna, możemy zastosować ją jako uzupełnienie mezoterapii lub klasycznych zabiegów wolumetrycznych. Coraz częściej bowiem okazuje się, że walka z upływającym czasem jest najskuteczniejsza wtedy, gdy planuje się ją przy użyciu przenikliwej i wielotorowej oceny problemów danego organizmu, rzetelnego doboru metod walki oraz jednoczesnego zastosowania kilku z nich.
Autor: lek. med. Agnieszka Kozłowska
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)