Skuteczne metody walki z przebarwieniami
Dr Ewa KaniowskaW kosmetyce najważniejsza jest profilaktyka. Tak więc w walce z przebarwieniami najskuteczniejszą bronią jest regularna ochrona przeciwsłoneczna. Niezwykle pomocne są tu preparaty codziennego użytku – kremy, emulsje zawierające filtry chroniące przed szkodliwymi promieniami UVA (choć stanowi zaledwie 5% promieniowania słonecznego, to właśnie ono jest odpowiedzialne za pojawienie się rumienia i oparzeń słonecznych) i UVB ( stanowi aż 95% promieniowania, odpowiada za pigmentację skóry, czyli opaleniznę).

Przebarwienia pojawiają się zatem w miejscach najbardziej narażonych na działanie promieni słonecznych: twarz, w szczególności czoło, policzki, nos, górna warga, a także szyja, dekolt oraz grzbiety rąk. Promieniowanie ultrafioletowe jest główną przyczyną powstawania przebarwień, choć niestety nie jedyną.
Niemały wpływ mają również zmiany hormonalne związane z zaburzeniami miesiączkowania, przebyte choroby wątroby i tarczycy, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych czy ciąża.
Lecznicze działania lasera
Skoro nie udało się zapobiec powstaniu przebarwień, pozostaje dobór odpowiedniej metody, która pomoże nam je zniwelować. Na początku warto się skonsultować z dermatologiem i skorzystać z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych, do których należy laseroterapia.
Zabieg laserem eCO2 pozwala bezpiecznie usunąć blizny, zmarszczki, objawy fotostarzenia skóry, niejednolity odcień i przebarwienia skórne. Pierwsze efekty widoczne są już po 3 dniach od wykonania zabiegu. Pełne wyleczenie następuje po 7-10 dniach. W efekcie, oprócz oczekiwanej redukcji blizn i przebarwień, skóra jest napięta, ujędrniona i wygładzona.
Polecane jest również urządzenie najnowszej generacji – laser frakcyjny Mosaic, który nie tylko koryguje problemy na powierzchni skóry, ale również przywraca jej prawidłowe ukrwienie i to bez ingerencji chirurgicznej. W efekcie prowadzi do likwidacji zmian pigmentowych, uszkodzeń posłonecznych i blizn.
Aby w pełni cieszyć się odbudowaną skórą, zaleca się zastosowanie serii 3-5 zabiegów w odstępie od 3 do 6 tygodni.
Powstaje jednak pytanie: czy laser jest skuteczny w każdym przypadku? - Wszystko zależy od rodzaju i jednocześnie przyczyny przebarwienia. Lasery okazują się doskonałe głównie w leczeniu przebarwień pozapalnych i przebarwień związanych z wieloletnią ekspozycją na słońce, tzw. posłonecznych. – tłumaczy dr n.med Ewa Kaniowska z Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Derma-Puls.
Kremy przeciwsłoneczne zapobiegają powstawaniu przebarwieńJak wybrać najlepsze kosmetyki?
Rynek kosmetyczny posiada bogatą ofertę kremów rozjaśniających, które w połączeniu z profilaktycznym stosowaniem fotoochrony są bardzo skuteczne. Zwłaszcza w przypadku przebarwień powstałych w wyniku np. trądziku.
Jeśli chodzi zaś o zmiany skórne powstałe w wyniku zaburzeń hormonalnych, określanych jako chloazma, leczenie jest o wiele trudniejsze. Preparaty stosowane w tym przypadku powinny zawierać zarówno substancje usuwające przebarwienia, jak również te, które blokują syntezę świeżej melaniny. Wśród kremów rozjaśniających znajdziemy m.in.: Filorga Laboratoires Krem Depigmentacyjny, krem o działaniu rozjaśniającym i depigmentacyjnym.
Preparat został opracowany na bazie aktywnych cząsteczek roślinnych, dzięki czemu skutecznie wpływa na przebarwienia i zaburzenia pigmentacji. Testy kliniczne wykazują 75% bardzo dobrych i dobrych rezultatów po stosowaniu 2 razy dziennie przez 5 tygodni.
Do wysoko ocenianych należy także żel rozjaśniający NeoStrata HQ, zalecany w terapii przebarwień skórnych, mieszanych i naskórkowych takich jak: piegi, ostuda (melasma) o podłożu hormonalnym, przebarwienia pozapalne, pourazowych i o podłożu zmian trądzikowych (acne valgaris).
Laser czy krem?
Przy wyborze skutecznej metody walki z przebarwieniami, najlepiej zasięgnąć opinii dermatologa.
Lasery są bardzo skuteczne w przypadku leczenia przebarwień pozapalnych i tzw. posłonecznych. Jeżeli chodzi o laserowe usuwanie przebarwień związanych z zaburzeniami hormonalnymi – będzie to rozwiązanie mniej efektywne, ponieważ problem powróci. Terapia laserowa w tym przypadku nie będzie więc satysfakcjonująca dla pacjenta. W wielu przypadkach najlepsze efekty przynosi terapia łączona – radzi dr Ewa Kaniowska z Centrum Derma-Puls.
Pamiętajmy jednak, że w obydwu przypadkach (laser i krem) niezwykle istotna jest wytrwałość i systematyczność wykonywania zabiegów. Leczenie wymaga cierpliwości zarówno od pacjenta, jak i lekarza. Przebarwienia nie pojawiają się jednego dnia, więc ich usunięcie będzie wymagać czasu.
Konsultacja medyczna – dr n.med. Ewa Kaniowska, Centrum Dermatologii Estetycznej Derma Puls
Autor: Derma Puls, Wrocław
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)