Patent dr Lelonkiewicz: Hydrolift - nici hialuronowe
dr Monika LelonkiewiczRozmawiamy z doktor Moniką Lelonkiewicz, specjalistką dermatologiem z Centrum Dermatologii i Laseroterapii Uroda we Wrocławiu, która opatentowała linijny sposób wstrzykiwania kwasu hialuronowego. Przeczytaj wywiad, dowiedz się, na czym polega zabieg czy jest bolesny i co można dzięki niemu uzyskać.

Pierwsza w Polsce i jedna z kilku w Europie opatentowana technika Hydrolift -nici hialuronowe- co to takiego?
Hydrolift – nici hialuronowe jest to opatentowana przeze mnie w 2008 r. technika w dermatologii estetycznej. Polega ona na linijnym podawaniu kwasu hialuronowego w oparciu o wektory napięcia skóry.
Pomysł powstał dzięki niciom złota,które przynosiły określony efekt związany jednak z tym, że złoto jest w naszym organizmie substancją obcą. Kwas hialuronowy natomiast jest składnikiem skóry i jego wstrzyknięcie jest dużo bezpieczniejsze.
W jakich sytuacjach możemy poprawić wygląd za pomocą nici hialuronowych?
Zabieg ma na celu poprawę owalu twarzy, napięcia skóry policzków i czoła, uniesienie brwi oraz zewnętrznego kącika oka. Można także odbudować skórę dolnej powieki.
Razem z panią dr Ewą Szpringer z Lublina przeprowadziłyśmy badania skuteczności tego zabiegu. Wyniki zostały przedstawione na kongresie „Kontrowersje w Chirurgii Plastycznej i Dermatologii CoPlasDy” w listopadzie tego roku w Barcelonie. Efekty są bardzo dobre – u niektórych pacjentek uniesienie owalu - tzw. chomików - sięgało 1,5 cm.
Piękna, gładka skóra twarzy - młody wyglądCzy zabieg jest polecany w każdym wieku i jak długo utrzymuje się efekt?
Wskazania do wykonania nici hialuronowych są uzależnione przede wszystkim od stanu skóry. Wiek odgrywa mniejsze znaczenie. Spotykam pacjentki po 50 roku życia, które unikały słońca i zostały obdarzone przez los wolniejszym starzeniem się skóry oraz panie dużo młodsze, które musiały dołożyć większych starań, aby świetnie wyglądać. Efekt utrzymuje się około roku, w zależności od rodzaju wstrzykniętego kwasu hialuronowego.
Jak wiele zabiegów Pani wykonała i jakie najczęściej?
Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego należą do grupy moich ulubionych. Trudno mi dokładnie określić ich ilość, ponieważ część wykonuję u moich pacjentów, a część na pokazach i szkoleniach, które prowadzę dla lekarzy. Jest to kilkadziesiąt zabiegów miesięcznie.
Czy zabieg ten jest bolesny? Jak długo czekamy na efekt?
Obecnie używam mikrokaniul, które nie są ostre, stąd pacjentki oceniają zabieg jako niebolesny. Bardzo rzadko występują też siniaki. Pierwsze efekty widać od razu, a po około dwóch tygodniach osiągany jest efekt końcowy.
Doktor Monika Lelonkiewicz jest specjalistką dermatologiem z Centrum Dermatologii Estetycznej i Laseroterapii URODA we Wrocławiu