Niemal każdy z nas marzyÅ‚ kiedyÅ› o istnieniu inteligentnej machiny, która potrafiÅ‚aby „przeskanować” caÅ‚e ludzkie ciaÅ‚o, odkryć wszystkie jego zewnÄ™trzne i wewnÄ™trzne niedoskonaÅ‚oÅ›ci oraz utworzyć indywidualny plan dziaÅ‚aÅ„ sÅ‚użących poprawie stanu zdrowia.
W obliczu ogromnego postępu, jaki dokonał się w ostatnich latach w medycynie, idea ta nie jest jedynie nierealną mrzonką. Sama znajomość tak wielu mechanizmów powstawania rozmaitych schorzeń, w połączeniu z umiejętnością całkowitego niemal ich wyleczenia, stanowi olbrzymią broń w walce z chorobami.
Ukierunkowanie na profilaktykÄ™
Współcześnie w medycynie coraz większą rolę zaczyna odgrywać profilaktyka, jednak główne wysiłki ukierunkowane są przeważnie na leczenie już istniejących, często bardzo zaawansowanych zmian. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wielu z nich- przy odpowiednim podejściu- można by uniknąć.
Tego typu obserwacje przyczyniÅ‚y siÄ™ do powstania trendu, który w niektórych krajach wysokorozwiniÄ™tych zaowocowaÅ‚ wyodrÄ™bnieniem siÄ™ specjalizacji lekarskiej zwanej „medycynÄ… anti-aging” lub w wersji spolszczonej „medycynÄ… przeciwstarzeniowÄ…”.
W pierwszej chwili wydawać by się mogło, że cały nurt jest tylko fanaberią konsumpcyjnego społeczeństwa, napędzającą koniunkturę lekarzom i firmom farmaceutycznym. Jednak, aby dokonać obiektywnej oceny, warto przyjrzeć się bliżej idei i sposobowi funkcjonowania tego szczególnego nurtu medycyny.
Przede wszystkim należy rozgraniczyć „anti-aging” od idei nienaturalnego przedÅ‚użania ludzkiego życia ponad biologicznÄ… wytrzymaÅ‚ość organizmu. W momencie gdy pada popularnonaukowy termin „hibernacja” (czy w wypadku żywego organizmu ludzkiego bardziej odpowiednia „krioprezerwacja”), wkraczamy w sferÄ™, która jest, jeÅ›li nie wÄ…tpliwa pod kÄ…tem etycznym, to z pewnoÅ›ciÄ… raczej zarezerwowana dla dość odlegÅ‚ej przyszÅ‚oÅ›ci.
Kliniki anti-aging
W klasycznym ujęciu idea ruchu opiera się na tworzeniu klinik o profilu anti-aging, odmiennych od znanych nam z życia codziennego szpitali i poradni. Proces leczniczy nie jest tam w swoim założeniu działaniem radykalnym i jednorazowym, skupionym na jak najszybszym rozwiązaniu aktualnych problemów pacjenta i przekazaniu go do dalszej opieki w przychodni lub w domu. Specjalistę anti-aging cechuje przede wszystkim stałość podejmowanych wysiłków we wprowadzaniu nowych nawyków prozdrowotnych do modelu funkcjonowania pacjenta.
W praktyce klient zgłaszając się do jednej z takich placówek, na pierwszej wizycie spotyka się ze swoim lekarzem prowadzącym. Po rozmowie mającej na celu ustalenie głównych już istniejących i prognozowanych na w przyszłość problemów pacjenta, powstaje plan opieki diagnostyczno-terapeutycznej. Ten etap związany jest z wizytami u różnych specjalistów, wykonywaniem badań mających na celu potwierdzenie lub wykluczenie pierwotnych podejrzeń.
Następnie pacjent powraca do swojego lekarza prowadzącego, który na podstawie przeprowadzonych testów, tworzy listę optymalnych warunków zdrowotnych- najczęściej zaleca zmianę stylu życia, oferuje suplementację niedoborowych substancji lub nakreśla, w których gałęziach medycyny można szukać dalszej pomocy. Najczęściej jest to wizyta u ginekologa, ortopedy lub endokrynologa, lecz niewykluczone są także np. interwencje z dziedziny medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej- wszystko po to, aby zachowywać jak największy komfort psychiczny i fizyczny pacjenta. Całkowity koszt takiej opieki waha się w zależności od ośrodka pomiędzy 2200- 6700 zł.
Paszport genetyczny - przepustkÄ… do zdrowia
Gdy trafiamy po raz pierwszy do kliniki anti-aging, tworzony jest nasz „paszport genetyczny”- okreÅ›la siÄ™ przeszÅ‚ość chorobowÄ… w rodzinie i w dużym stopniu pod tym kÄ…tem wrÄ™cz szuka siÄ™ schorzeÅ„ w organizmie. Poza tym lekarz zapoznaje siÄ™ z naszym sposobem odżywiania, stosunkiem do używek, profilem aktywnoÅ›ci fizycznej, a także obserwowanymi dolegliwoÅ›ciami ze strony różnych ukÅ‚adów i narzÄ…dów. MocnÄ… stronÄ… tego projektu jest zindywidualizowanie podejÅ›cia do pacjenta i nakierowanie wszystkich dziaÅ‚aÅ„ na jego osobÄ™.
Teoretycznie każdy nasz kontakt ze służbą zdrowia wiąże się z tego typu pytaniami, ale rzadko który lekarz ma czas i możliwości, aby wykorzystać wiedzę płynącą z wywiadu w celach profilaktyki, a nie tylko leczenia.
Indywidualne zaplanowanie kolejnych działań, a także naświetlenie pacjentowi istoty jego schorzenia lub też konsekwencji prowadzenia nieodpowiedniego stylu życia, może dać olbrzymie efekty. Nikt nie będzie lepszym strażnikiem własnego zdrowia niż my sami- zwłaszcza jeśli będziemy wyglądać i czuć się lepiej.
Autor: Agnieszka Kozłowska, lekarz medycyny
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)
|