Anti-aging czyli medycyna przeciwstarzeniowa
Anti aging by zachować młodośćNiemal każdy z nas marzył kiedyś o istnieniu inteligentnej machiny, która potrafiłaby „przeskanować” całe ludzkie ciało, odkryć wszystkie jego zewnętrzne i wewnętrzne niedoskonałości oraz utworzyć indywidualny plan działań służących poprawie stanu zdrowia.

W obliczu ogromnego postępu, jaki dokonał się w ostatnich latach w medycynie, idea ta nie jest jedynie nierealną mrzonką. Sama znajomość tak wielu mechanizmów powstawania rozmaitych schorzeń, w połączeniu z umiejętnością całkowitego niemal ich wyleczenia, stanowi olbrzymią broń w walce z chorobami.
Ukierunkowanie na profilaktykę
Współcześnie w medycynie coraz większą rolę zaczyna odgrywać profilaktyka, jednak główne wysiłki ukierunkowane są przeważnie na leczenie już istniejących, często bardzo zaawansowanych zmian. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wielu z nich- przy odpowiednim podejściu- można by uniknąć.
Tego typu obserwacje przyczyniły się do powstania trendu, który w niektórych krajach wysokorozwiniętych zaowocował wyodrębnieniem się specjalizacji lekarskiej zwanej „medycyną anti-aging” lub w wersji spolszczonej „medycyną przeciwstarzeniową”.
W pierwszej chwili wydawać by się mogło, że cały nurt jest tylko fanaberią konsumpcyjnego społeczeństwa, napędzającą koniunkturę lekarzom i firmom farmaceutycznym. Jednak, aby dokonać obiektywnej oceny, warto przyjrzeć się bliżej idei i sposobowi funkcjonowania tego szczególnego nurtu medycyny.
Przede wszystkim należy rozgraniczyć „anti-aging” od idei nienaturalnego przedłużania ludzkiego życia ponad biologiczną wytrzymałość organizmu. W momencie gdy pada popularnonaukowy termin „hibernacja” (czy w wypadku żywego organizmu ludzkiego bardziej odpowiednia „krioprezerwacja”), wkraczamy w sferę, która jest, jeśli nie wątpliwa pod kątem etycznym, to z pewnością raczej zarezerwowana dla dość odległej przyszłości.
Kliniki anti-aging
Anti aging dla zdrowiaW klasycznym ujęciu idea ruchu opiera się na tworzeniu klinik o profilu anti-aging, odmiennych od znanych nam z życia codziennego szpitali i poradni. Proces leczniczy nie jest tam w swoim założeniu działaniem radykalnym i jednorazowym, skupionym na jak najszybszym rozwiązaniu aktualnych problemów pacjenta i przekazaniu go do dalszej opieki w przychodni lub w domu. Specjalistę anti-aging cechuje przede wszystkim stałość podejmowanych wysiłków we wprowadzaniu nowych nawyków prozdrowotnych do modelu funkcjonowania pacjenta.
W praktyce klient zgłaszając się do jednej z takich placówek, na pierwszej wizycie spotyka się ze swoim lekarzem prowadzącym. Po rozmowie mającej na celu ustalenie głównych już istniejących i prognozowanych na w przyszłość problemów pacjenta, powstaje plan opieki diagnostyczno-terapeutycznej. Ten etap związany jest z wizytami u różnych specjalistów, wykonywaniem badań mających na celu potwierdzenie lub wykluczenie pierwotnych podejrzeń.
Następnie pacjent powraca do swojego lekarza prowadzącego, który na podstawie przeprowadzonych testów, tworzy listę optymalnych warunków zdrowotnych- najczęściej zaleca zmianę stylu życia, oferuje suplementację niedoborowych substancji lub nakreśla, w których gałęziach medycyny można szukać dalszej pomocy. Najczęściej jest to wizyta u ginekologa, ortopedy lub endokrynologa, lecz niewykluczone są także np. interwencje z dziedziny medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej- wszystko po to, aby zachowywać jak największy komfort psychiczny i fizyczny pacjenta. Całkowity koszt takiej opieki waha się w zależności od ośrodka pomiędzy 2200- 6700 zł.
Paszport genetyczny - przepustką do zdrowia
Gdy trafiamy po raz pierwszy do kliniki anti-aging, tworzony jest nasz „paszport genetyczny”- określa się przeszłość chorobową w rodzinie i w dużym stopniu pod tym kątem wręcz szuka się schorzeń w organizmie. Poza tym lekarz zapoznaje się z naszym sposobem odżywiania, stosunkiem do używek, profilem aktywności fizycznej, a także obserwowanymi dolegliwościami ze strony różnych układów i narządów. Mocną stroną tego projektu jest zindywidualizowanie podejścia do pacjenta i nakierowanie wszystkich działań na jego osobę.
Teoretycznie każdy nasz kontakt ze służbą zdrowia wiąże się z tego typu pytaniami, ale rzadko który lekarz ma czas i możliwości, aby wykorzystać wiedzę płynącą z wywiadu w celach profilaktyki, a nie tylko leczenia.
Indywidualne zaplanowanie kolejnych działań, a także naświetlenie pacjentowi istoty jego schorzenia lub też konsekwencji prowadzenia nieodpowiedniego stylu życia, może dać olbrzymie efekty. Nikt nie będzie lepszym strażnikiem własnego zdrowia niż my sami- zwłaszcza jeśli będziemy wyglądać i czuć się lepiej.
Autor: Agnieszka Kozłowska, lekarz medycyny
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)