Powiększyć czy pomniejszyć piersi?

Coraz więcej kobiet poszukuje informacji na temat możliwości zmiany kształtu piersi. Mają one problem, bo ich biust jest zbyt obfity lub zbyt mały. Chirurgia plastyczna znalazła wyjście z obu sytuacji.


Powiększanie piersi

Powodów, dla których kobiety powiększają sobie piersi, może być wiele. Najczęstszym jest po prostu chęć podobania się samej sobie i partnerowi. Mały rozmiar biustu staje się przyczyną kompleksów u wielu pań, dlatego szukają one różnych sposobów, żeby to zmienić: smarują się kremami i maściami, stosują masaże piersi, ćwiczą i wzmacniają mięśnie klatki piersiowej. Jednak nie przynosi to oczekiwanych efektów, dlatego w końcu decydują się poddać operacji plastycznej.

Na czym polega powiększanie piersi?

altZabieg powiększania piersi polega na wprowadzeniu specjalnej wkładki - implantu, dzięki któremu uzyskujemy powiększenie objętości piersi. Obecnie mamy do dyspozycji szereg rodzajów implantów piersiowych: silikonowe, solne, okrągłe, anatomiczne, gładkie, teksturowane.

Dobór najlepszego implantu dla pacjentki zarówno pod względem objętości jak i kształtu, odbywa się na wizycie konsultacyjnej przed zabiegiem operacyjnym. Wtedy również ustalany jest sposób wprowadzenia, jak i umiejscowienia implantu. Może być on wszczepiony przez cięcie skórne wykonane w fałdzie podpiersiowym, wokół otoczki brodawki piersiowej lub pod pachą.

Największą zaletą nacięcia pod pachą jest brak blizn na piersiach, ponieważ wykonuje się go w fałdach skóry, które nie są widoczne. Jeśli chodzi o nacięcie wokół sutka, dokonuje się go na skraju ciemniejszej tkanki wokół brodawki i ten sposób jest wskazany jeśli implanty piersi trzeba usuwać.

Nacięcie pod piersią daje możliwość dobrej kontroli nad implantem podczas jego umieszczania i jest najczęściej wybieranym sposobem przeprowadzenia zabiegu. Implant umiejscowiony zostaje bezpośrednio pod gruczołem piersiowym, wtedy zabieg jest łatwiejszy do wykonania, czas operacji i rekonwalescencji jest skrócony, łatwiej jest dokonać później ewentualnych poprawek, implanty są mocno wyczuwalne i piersi mają mniej naturalny wygląd, utrudnione jest również wykonywanie badań mammograficznych.

Implant może zostać umieszczony także głębiej pod mięśniem piersiowym – są one wtedy mniej wyczuwalne, piersi dłuższy czas są jędrne, łatwiej wykonać badanie mammograficzne, możliwe jest karmienie piersią, ale też dłuższy jest czas gojenia, a sama operacja jest bardziej skomplikowana.

Zabieg operacyjny trwa około 2 godzin i jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym prowadzonym przez anestezjologa. Pierwszą noc po zabiegu pacjentka spędza w klinice, potem może wrócić do domu zmieniając uprzednio opatrunek i ustalając datę wizyty kontrolnej. Szwy zdejmowane są po około 8 dniach, a przez czas około 1 miesiąca pacjentka powinna nosić specjalny biustonosz stabilizujący piersi. W tych dniach musi również ograniczyć aktywność ruchową i jakiekolwiek przeciążanie się. Zobacz w jaki sposób odbywa się powiększanie piersi w Klinice Bieniek we Wrocławiu przy ul. Czechowickiej 11.

Pomniejszanie piersi

Operacji zmniejszenia piersi kobiety poddają się ze względów estetycznych, ale przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Obfite piersi mogą nadmiernie obciążać kręgosłup i plecy, powodując bóle w okolicy karku, pleców, ramion oraz kończyn górnych. Same też będąc niezwykle wrażliwe na dotyk powodują ogromny dyskomfort i złe samopoczucie. Dodatkowo ramiączka od stanika mogą odciskać głębokie bruzdy na ramionach, podrażniając skórę.

Na czym polega pomniejszanie piersi?

Operacja zmniejszenia piersi polega na usunięciu nadmiernej ilości tkanki piersiowej – wycina się część skóry i gruczołu piersiowego, przemieszcza się brodawki w celu uzyskania odpowiedniego kształtu i wyglądu piersi. Można również zmniejszyć wielkość otoczki wokół brodawki. Zabieg ten pozwala także na ewentualne usunięcie asymetrii piersi.

Operacja trwa około 3 – 4 godziny. Cięcie przeprowadza się zwykle wokół otoczki brodawkowej i dalej pionowo w dół i poziomo wzdłuż fałdu skórnego pod piersią. Następnie usuwa się nadmierną tkankę i uwypukla pierś. Pozostające blizny z czasem stają się coraz mniej widoczne. Szwy zdejmowane są etapami po 7 dniach od operacji. Po około dwóch tygodniach powoli ustępują zasinienia i obrzęk piersi. W tym przypadku również niezwykle ważny jest odpoczynek i ograniczanie aktywności ruchowej.


Autor: Redakcja Beauty Guide


Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2016 (c)