IdÄ™ na operacjÄ™ plastycznÄ…...
Idę na operację plastyczną... co warto wiedzieć?Operacje plastyczne to zawsze temat kontrowersyjny i wzbudzający wiele emocji. Mają one swoich przeciwników, którzy protestują przeciwko ingerencji chirurgicznej w ciało człowieka, służącej jedynie poprawie wyglądu zewnętrznego. Zgadzają się oni na nie tylko w sytuacji zagrożenia zdrowia, a chirurgiczne upiększanie poszczególnych części ciała postrzegają jako próżność.

Tymczasem dla wielu osób możliwość poprawy czegoś w swoim wizerunku staje się drogą do wzmocnienia poczucia własnej wartości i pewności siebie.

Kobiety, które urodziÅ‚y dzieci, bardzo czÄ™sto pragnÄ… wrócić do sylwetki sprzed porodu. MajÄ… problem z obwisÅ‚ymi, czÄ™sto asymetrycznymi piersiami, które utraciÅ‚y swój ksztaÅ‚t na skutek karmienia, zwiotczałą skórÄ™ brzucha, rozstÄ™py. MartwiÄ… siÄ™, że ćwiczenia i kosmetyki nie przynoszÄ… zadowalajÄ…cych efektów. Podobny problem majÄ… osoby, zarówno kobiety jak i mężczyźni, które utraciÅ‚y znacznÄ… część masy ciaÅ‚a – ich skóra jest rozciÄ…gniÄ™ta i czÄ™sto jest jej po prostu za dużo na brzuchu, udach czy klatce piersiowej.
Piękno spod skalpela
Decyzja o operacji plastycznej nie jest łatwa, jednak coraz częściej kobiety decydują się na skorzystanie z pomocy chirurga. Większość pacjentek po zabiegu plastycznym czuje się bardziej atrakcyjna i kobieca. Czując się lepiej psychicznie, są bardziej optymistycznie nastawione do życia.
Bezpieczna ingerencja chirurgiczna
Najważniejszą sprawą jest zatem udanie się do dobrego lekarza specjalisty, który dokładnie opisze procedurę i przebieg operacji oraz uczciwie poinformuje o jej skutkach - zarówno pozytywnych jak i tych negatywnych - związanych z możliwością powikłań. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu jest np. nieuregulowane ciśnienie, cukrzyca, zaburzenia krzepliwości krwi, duszności czy infekcja ropna skóry.
Ważne przed operacją
Na pewno niezbÄ™dne bÄ™dzie przeprowadzenie szeregu dokÅ‚adnych badaÅ„, które pozwolÄ… na okreÅ›lenie naszego stanu zdrowia i ewentualnych przeciwwskazaÅ„ do wykonania zabiegu operacyjnego. Pacjent powinien wykonać badania laboratoryjne morfologii, grupy krwi, OB, czasu krwawienia i krzepniÄ™cia, jonogram, poziom glukozy na czczo, mocznik, kreatyninÄ™, badania EKG, badanie USG, a kobiety po 40-stym roku życia – mammografiÄ™. Zalecane jest także szczepienie przeciwko żółtaczce typu B.

Należy również pamiętać, że na 2-3 tygodnie przed planowaną operacją nie wolno palić papierosów, pić alkoholu, zażywać niektórych leków, takich jak np. aspiryna czy polopiryna, ponieważ mogą one utrudniać krzepnięcie krwi. Nie należy także przyjmować antybiotyków, bo osłabiają organizm i preparatów z witaminą E oraz ziołowych suplementów. Powinniśmy natomiast wzmacniać naczynka krwionośne Rutinoscorbinem, bo zadziała to zapobiegawczo przed infekcją.

Po operacji
PlanujÄ…c operacjÄ™ plastycznÄ… musimy także wziąć pod uwagÄ™ czas rekonwalescencji. „Dochodzenie do siebie” trwa zwykle jakiÅ› czas i nie chodzi tu jedynie o czas gojenia siÄ™ ran czy znikania opuchlizny. Ważne jest także samopoczucie psychiczne wynikajÄ…ce ze zmian zwiÄ…zanych z ciaÅ‚em. Każda operacja może być trudnym przeżyciem, ale gdy ból już mija, powoli przychodzi satysfakcja i zadowolenie podjÄ™tej decyzji.
Trzeba pamiętać także o odpoczynku przez minimum 2 tygodnie w przypadku np. operacji piersi czy brzucha. Nie wolno podnosić ciężkich przedmiotów, jeździć samochodem, przemęczać się, wchodzić po schodach i raczej zrezygnować z dalekich spacerów oraz robienia zakupów.
Autor: Redakcja Beauty Guide
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)