Sauna - fiński cud

Sauna Wrocław, Sauny, Odnowa biologicznaCoraz więcej i częściej mówi się o saunie. Konstrukcja z drewna na pozór prosta i nieskomplikowana, kryje w sobie kilka sekretów. Jak prawidłowo jej używać by zarówno ciało i umysł były piękniejsze i świeższe? Kilka rad może sprawić, że od dziś zupełnie inaczej spojrzycie na ten skandynawski wynalazek. Na temat prawidłowego korzystania z sauny krąży mnóstwo plotek. Oczywiście wiele elementów jest umownych i zależnych od nas samych, jednak istnieje kilka zasad, które sprawią, że po seansie w saunie poczujemy się naprawdę wspaniale.

Przed wejściem do sauny niezbędne są przygotowania. Przede wszystkim pozbyć trzeba się wszelkich pierścionków, łańcuszków i kolczyków. Metal w saunie nagrzewa się do wysokiej temperatury i może poparzyć miejsca, z którymi się styka. Kolejnym krokiem jest prysznic w letniej temperaturze. Pamiętać trzeba, że sucha skóra poci się mocniej, więc niezbędne jest osuszenie ciała ręcznikiem. W saunie pierwszy seans powinno zacząć się od dolnej ławeczki. Po kilku minutach, jeśli ciało przyzwyczai się do temperatury, warto przenieść się poziom wyżej. Podczas całego seansu powinno się leżeć tak, by głowa była na tym samym poziomie co reszta ciała. Warto też pamiętać o polewaniu wodą kamieni, które rozgrzewają powietrze. Dodatki olejków eterycznych wpływają pozytywnie na drogi oddechowe i samopoczucie.

Eukaliptus może pomóc zwalczyć infekcje gardła, grypę i przeziębienie. Melisa łagodzi napięcie, stres i bezsenność, natomiast rumianek, cynamon i cytryna okażą się pomocne w walce z chorobami skóry. Zwykły cykl w saunie trwa około 15 minut. Nie mniej jednak, niektórzy czują potrzebę wyjścia nieco wcześniej, inni zostają kilka minut dłużej. Nieodłącznym elementem sauny jest schłodzenie ciała. Woda to najprostszy i najpopularniejszy sposób. Czasami przy saunach można spotkać niewielkie baseniki lub specjalne wiaderka, jednak największą liczbę wielbicieli ma popularny prysznic. Woda, którą schładza się ciało, powinna mieć od 9 do 12 stopni Celsjusza. Bardziej radykalni wielbiciele sauny mogą wybrać tak zwaną suchą metodę schładzania. Pod tą tajemniczą nazwą tkwi spacer w stroju kąpielowym po śniegu. Niezależnie od metody należy pamiętać, że schładzanie trzeba zacząć od stóp i dłoni, a skończyć na głowie.

Kolejnym etapem seansu w saunie jest odpoczynek. To ulubiona cześć wielu osób korzystających z tego zabiegu. Relaks pozwala złapać oddech i uspokoić organizm po huśtawce temperatur. Wyciszenie się, odprężenie powinno być połączone z uzupełnieniem płynów. Do tego celu idealnie nadaje się sok pomidorowy, herbata ziołowa czy woda. Finowie mówią, że po wyjściu z sauny kobieta jest piękniejsza, szybko dodają: także zdrowsza i pogodniejsza. Skóra rozgrzana do temperatury 40 stopni zaczyna wydzielać dużą ilość potu. Wraz z nim z organizmu usuwane są toksyny i nadmiar soli. Pod wpływem ciepła również gruczoły łojowe zostają odblokowane, dzięki czemu dochodzi do pozbycia się nadmiaru sebum. Specjaliści są zgodni co do pozytywnego działania sauny na organizm.

Poprawa krążenia, rozszerzanie się naczyń czy przyspieszone bicie serca to nie jedyne zalety zabiegu - mówi Marta Grala z SAND SPA - Sauna bardzo intensywnie wpływa na układ hormonalny, ale także na układ odpornościowy. Dzięki regularnemu korzystaniu z sauny nasz organizm się hartuje, stajemy się bardziej odporni. Sauna to także doskonałe miejsce dla osób, które walczą ze zbędnymi kilogramami. Wysoka temperatura wzmaga przemianę materii. Masażyści polecają seans w saunie jako wstęp do zabiegów. Rozluźnione mięśnie i oczyszczona skóra lepiej reagują na kosmetyki oraz zabiegi manualne. Sauna to nie tylko miejsce, w którym można wspomagać urodę. Seanse mogą być równie zakończeniem intensywnego treningu, dzięki czemu organizm szybciej się zregeneruje, a skutki przetrenowania będą mniej odczuwalne.

Sauna staje się popularnym miejscem nie tylko ze względu na jej właściwości. Mała powierzchnia sprzyja integracji. Coraz częściej sauny stają się miejscem organizacji wieczorów panieńskich, spotkań biznesowych za zamkniętymi drzwiami czy towarzyskich spotkań. Warto więc już teraz zarezerwować wieczór i zaprosić przyjaciół do najbliższej sauny.
Autor: Aleksandra Kozińska, specjalista z zakresu odnowy biologicznej, magister fizjoterapii, Sand Spa, Wrocław


Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2020 (c)