By móc szeroko się uśmiechać
Dbaj o zębyBraki w uzębieniu, źle dostosowana proteza, nieprawidłowy zgryz i nachodzące na siebie zęby mogą powodować niewłaściwą pracę szczęki i żuchwy i w wielu przypadkach doprowadzać do chorób przyzębia oraz zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych. Jest to także problem estetyczny, bo wadliwy zgryz powoduje zniekształcenia twarzy, wady wymowy i niekorzystnie wpływa na nasz wygląd.
Zęby, dziąsła, wargi oraz twarz stanowią jedną całość i wzajemnie się uzupełniają. Chcąc odmłodzić swój uśmiech lub całkowicie go odmienić i sprawić by był piękniejszy, należy zgłosić się do stomatologa czy ortodonty - oni znają zasady „poprawiania” uśmiechu i zadbają o każdy element z nim związany. Mogą zaproponować implanty, korony, licówki, mosty, białe wypełnienia i preparaty do wybielania. Wyniki mogą być niesamowite. Ładny i zdrowy uśmiech to dobre samopoczucie i większa pewność siebie, zatem warto spróbować, bo okazuje się, że osiągnięcie zniewalającego efektu nie jest wcale takie trudne.
Krótki przewodnik idealnego uśmiechu:
Licówki
Licówki są wspaniałym narzędziem stomatologii estetycznej. Dzięki licówkom możliwe jest pokrycie rozległych wypełnień, przebarwień, zmiana kształtu zębów, ich wydłużenie lub poszerzenie i nadanie im wymarzonego wyglądu. Licówki kosmetyczne mogą być wykonane z kompozytu lub porcelany. W 90% przypadków licówki kosmetyczne wykonuje się z porcelany ze względu na trwałość i efekt kosmetyczny. Są to cieniutkie płatki porcelany, odpowiednio przygotowane laboratoryjnie, które w żmudny sposób przykleja się do opracowanej powierzchni zęba. Licówki te wykonuje się po uprzednim częściowym oszlifowaniu zęba i pobraniu w gabinecie wycisku. Podczas kolejnej wizyty lekarz na trwałe cementuje je na zęby. Zaletą zastosowania licówek jest mała utrata tkanek twardych zęba, wyjątkowa szczelność brzeżna, bardzo dobry efekt estetyczny, duża odporność na ścieranie oraz brak późniejszych przebarwień.
Bonding
Bonding wykorzystuje żywice kompozytowe, którymi pokrywa się powierzchnię przebarwionych zębów w celu nadania złamanym lub zniekształconym zębom ładnego i równego wyglądu. Złożone mieszanki żywiczne są specjalnie dopasowywane kolorystycznie do otaczających zębów. Najpierw przednia część zęba zostaje nieznacznie zmniejszona, aby „nowy” ząb nie był zbyt duży. Następnie przy pomocy łagodnego kwasu na powierzchni zęba wytrawia się mikroskopijne rowki. Wówczas żywicę kompozytową nakłada się na ząb, nadaje się jej odpowiedni kształt, utwardza przy pomocy specjalnego światła, a na koniec wygładza i poleruje. Jest to wypełnienie światłoutwardzalne.
Koronki
Korony stomatologiczne są to uzupełnienia protetyczne pozwalające odbudować kształt i funkcję zniszczonego zęba nawet wtedy, gdy nie jest już możliwe standardowe wypełnienie. Korona może służyć do całkowitego przykrycia uszkodzonego zęba, może zabezpieczyć go przed złamaniem, poprawić jego wygląd, kształt lub go wyrównać. Może zostać także umieszczona na wierzchołku implantu, gdzie swoim wyglądem, strukturą i funkcją zastępuje ząb. Korony porcelanowe lub ceramiczne można dopasować do naturalnego zabarwienia zębów.
Implanty
Implanty są bezpiecznym i trwałym sposobem zastąpienia brakujących zębów i przywrócenia pełnego uśmiechu. Implanty zębowe są biozgodnymi, tytanowymi wkrętami (gwintowanymi stożkami), które są umieszczane przez chirurga w kości szczęki i przykryte dziąsłem. Po ustabilizowaniu, które trwa od 3 do 6 miesięcy, implanty umożliwiają dentyście umocowanie na nich porcelanowych koron. Ze względu na to, że implanty zrastają się z kością szczęki, zapewniają one stabilną podporę dla odbudowy zębów. Zaletą implantów jest fakt, że nie ma konieczności przygotowywania ani spiłowywania sąsiadujących zębów w celu utworzenia podpory dla nowego zęba (zębów). Ich trwałość wynosi w zasadzie 10–20 lat, w zależności od jego położenia i przestrzegania przez pacjenta zasad higieny i regularnych wizyt u dentysty.
Cosmetic contouring
Jeśli zęby są nierówne lub mają poszarpane brzegi, można je wygładzić poprzez zwykły zabieg konturowania. Dentysta może poprawić uśmiech poprzez wyrównywanie niewielkich powierzchni zębów.
Białe wypełnienia
Wypełnienie jest metodą przywracania prawidłowej czynności i kształtu zęba uszkodzonego przez próchnicę. Materiały wykorzystywane do wypełnień obejmują złoto, porcelanę, żywicę kompozytową a także amalgamat (stop rtęci, srebra, miedzi, cyny i czasem cynku). Biały materiał kompozytowy wypełniający ząb daje mu siłę i sprawia, że jest wytrzymały. Poprzez zastąpienie starych wypełnień z amalgamatu wypełnieniami dostosowanymi do koloru zęba, można przywrócić naturalny zdrowy wygląd zębów, a to może być pierwszym krokiem do stworzenia pięknego uśmiechu.
Stomatologia to nie tylko wiercenie, wypełnianie i usuwanie ubytków. W dzisiejszych czasach oferuje się nam wiele możliwości zadbania nie tylko o zdrowy, ale także o piękny, biały i olśniewający uśmiech. Często wydaje nam się, że nic już się nie da zrobić. Tymczasem nie trzeba mieć oporów w rozmowie z dentystą i należy śmiało pytać, jakie działania podjąć, by osiągnąć dobre efekty. Promienny uśmiech jest w zasięgu ręki i może posiadać go każdy bez względu na wiek. Nowoczesne metody powalają zdziałać cuda, zatem życzymy szerokiego i imponującego uśmiechu.
Autor: Redakcja Beauty Guide
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)