Z pierwszÄ… wizytÄ… u seksuologa
Pierwsza wizytaWizyta pacjenta w gabinecie seksuologicznym znacznie różni siÄ™ w jego oczach od wizyty u dentysty czy internisty. Po pierwsze pacjent czÄ™sto bardzo dÅ‚ugo zwleka z umówieniem siÄ™ do seksuologa, a przyczyny tych oporów mogÄ… być różne. Najczęściej jest to spowodowane obawÄ…, zażenowaniem czy wstydem wobec wÅ‚asnej seksualnoÅ›ci, podejmowanych kontaktów intymnych i współżycia w ogóle. Wielu pacjentów nie rozmawia na te tematy z wÅ‚asnym partnerem, tym trudniej jest im otworzyć siÄ™ przed osobÄ… obcÄ…. Mężczyźni obawiajÄ… siÄ™ na przykÅ‚ad potwierdzania wÅ‚asnej impotencji. Postawa taka czÄ™sto manifestuje siÄ™ pytaniem: „Czy ze mnÄ… jest aż tak źle, że muszÄ™ brać viagrÄ™?”

Sam fakt przybycia na pierwszą wizytę część mężczyzn traktuje jako przyznanie się do bycia chorym, co często wyzwala w nich zaniżoną samoocenę i niskie poczucie własnej wartości. W seksuologii klinicznej rokowanie w większości czynnościowych zaburzeń seksualnych jest pomyślne, dobrze jest zatem wiedzieć, że problem zostanie najprawdopodobniej efektywnie rozwiązany.

Kobiety również czują się skrępowane w sytuacji rozmowy z lekarzem seksuologiem, ale też lepiej znoszą taką wizytę niż mężczyźni. Wynikać to może z tego, że nie mają poczucia lęku wynikającego z możliwości podważania ich sprawności seksualnej. Często też mają świadomość, że problemy w życiu erotycznym mogą być nierzadko spowodowane głębszym konfliktem natury psychologicznej.
Pacjenci często sądzą, że problemy seksualne są bardzo rzadko spotykane w gabinetach lekarskich, tymczasem epidemiologia zaburzeń seksualnych sięga nierzadko 30% populacji niezależnie od płci.
Autor: dr Wiesław Ślósarz, seksuolog
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)