Przeszłość i zaufanie
Przeszłość i zaufaniePrzedwczesne podjęcie współżycia seksualnego ma znaczące konsekwencje i duży wpływ na kształt późniejszych kontaktów intymnych. Wiele kobiet boryka się z problemami takiego rodzaju i bezskutecznie szuka ich rozwiązania. Bezskutecznie, bo zazwyczaj owe poszukiwania oparte są na przypisywaniu sobie winy za błędy przeszłości. W prasie młodzieżowej i kobiecej często można odnaleźć pełne rozczarowania i frustracji listy, choćby takie jak ten:

„Gdzie mam siÄ™ zgÅ‚osić o pomoc? Otóż jestem 18- letniÄ… dziewczynÄ…. Mój pierwszy stosunek odbyÅ‚ siÄ™, kiedy miaÅ‚am 15 lat, a moja sympatia 18. ByÅ‚am wtedy z chÅ‚opakiem przez półtora roku i byÅ‚am w nim tak zakochana, iż byÅ‚am pewna, że bÄ™dÄ™ z nim już na zawsze. Niestety jego miÅ‚ość skoÅ„czyÅ‚a siÄ™ i rozstaliÅ›my siÄ™. ZdaÅ‚am sobie sprawÄ™, że popeÅ‚niÅ‚am najwiÄ™kszy bÅ‚Ä…d w moim życiu. Po jakimÅ› czasie poznaÅ‚am Å›wietnego chÅ‚opaka. Jestem w tej chwili z nim zarÄ™czona. Niedawno rozpoczÄ™liÅ›my współżycie, ale czujÄ™, że coÅ› jest nie tak. Wydaje mi siÄ™, że mam uraz i niechęć do seksu przez wczeÅ›niejsze doÅ›wiadczenie i czujÄ™ siÄ™ jakbym byÅ‚a wykorzystywana przez byÅ‚ego chÅ‚opaka. Dopiero teraz zdaÅ‚am sobie sprawÄ™, że wtedy byÅ‚am naiwnÄ… i gÅ‚upiÄ… 15-letniÄ… dziewczynkÄ…. DziÅ› nie potrafiÄ™ o tym zapomnieć. Czy uda mi siÄ™ to kiedyÅ›? Czy bÄ™dÄ™ potrafiÅ‚a normalnie współżyć z nowym partnerem? Czy może powinnam siÄ™ zgÅ‚osić do jakiejÅ› poradni?”
Inicjacja seksualna jest jednym z ważniejszych wydarzeÅ„ w życiu czÅ‚owieka. Wywiera ona wpÅ‚yw na samoocenÄ™ w roli kobiecej i mÄ™skiej, a zgodnie z prawem pierwszych poÅ‚Ä…czeÅ„ (ang. imprinting) i generalizacji, jej udany przebieg sprzyja przynoszÄ…cemu satysfakcjÄ™ seksualnÄ… współżyciu – mówi WiesÅ‚aw Åšlósarz, seksuolog kliniczny. Badania przeprowadzone w Polsce w roku 1996 wykazaÅ‚y, że Å›redni wiek inicjacji seksualnej wynosi 18 lat i 7 miesiÄ™cy. Z zestawienia tych badaÅ„ i nadesÅ‚anego listu wynika, że wiek pierwszego stosunku seksualnego byÅ‚ znacznie poniżej Å›redniej w naszym kraju. Zbyt wczesne inicjowanie współżycia przynosi niestety czÄ™sto wiÄ™cej szkody niż pożytku.
Powszechnie wiadomo, że sprzyja rozpowszechnianiu siÄ™ chorób przenoszonych drogÄ… pÅ‚ciowÄ…, stwarza sytuacje konfliktowe w rodzinie, w aktualnych zwiÄ…zkach partnerskich, powoduje trudnoÅ›ci z naukÄ…, prowadzi do przedwczesnego macierzyÅ„stwa, przymusowych małżeÅ„stw i przerywania ciąż. Z punktu widzenia seksuologa klinicznego zbyt wczesna inicjacja prowadzi też do problemów psychicznych i zaburzeÅ„ seksualnych – mówi dalej dr Åšlósarz. Najczęściej wiąże siÄ™ z nieseksualnymi motywami. Uleganie namowom chÅ‚opaka, potwierdzenie uczucia „dowodem miÅ‚oÅ›ci”, seks dla zaspokojenia ciekawoÅ›ci, czy z obawy przed odrzuceniem, a nawet zerwaniem zwiÄ…zku sÄ… jednymi z najczęściej wymienianych pozaseksualnych motywów podjÄ™cia pierwszego stosunku seksualnego. Taka sytuacja nie jest korzystna. Innymi sÅ‚owy osobowość i seksualność nie byÅ‚a jeszcze na tyle uksztaÅ‚towana, żeby rozpocząć kontakty seksualne. Dodatkowym obciążeniem w tym konkretnym przypadku byÅ‚ fakt, że to partner byÅ‚ osobÄ…, która odchodzi pierwsza, a nie odwrotnie. Sytuacja taka powoduje, że dziewczyny majÄ… czÄ™sto żal do siebie, do partnera i do caÅ‚ego Å›wiata.
To, co dalej będzie się działo w życiu seksualnym kobiety w dużej mierze uzależnione jest od zachowania jej partnera. Im będzie bardziej czuły, empatyczny i spełniający jej oczekiwania, tym większa szansa, że wróci ona do zdrowia seksualnego.
Autor: Wiesław Ślósarz, seksuolog
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)