Start > Beauty news > Higiena intymna – kilka zasad, które znać powinna każda kobieta
Higiena intymna – kilka zasad, które znać powinna każda kobieta

Higiena intymna - jak dbać o siebie? Porady dla KobietJest takie miejsce na mapie kobiecego ciała, do którego mydło, gąbka i ręcznik powinny mieć zakaz wstępu. Wiele kobiet traktuje miejsca intymne jakby niczym nie różniły się od pozostałych części ciała, podczas gdy wymagają one kosmetyków na bazie kwasu mlekowego i specjalnej pielęgnacji. Opamiętanie przychodzi zwykle wtedy, gdy dokucza pieczenie, swędzenie, niemiły zapach a nawet upławy – to znak, że zafundowałyśmy sobie podrażnienie lub infekcję bakteryjną i to na własne życzenie.

Leczenie grzybicy lub infekcji bakteryjnej (m.in. przy pomocy tabletek dopochwowych) nie jest tym, „co tygryski lubią najbardziej”. Nietrudno je zdobyć, ale sprawić by odeszły – trudniej, a jeśli pozwolimy infekcji przejść w stan przewlekły, objawy być może nie będą aż tak dokuczliwe, ale całkowite wyleczenie stanie się wyzwaniem.

Infekcja bakteryjna wbrew pozorom czai się nie tylko w publicznej toalecie, ale przede wszystkich w złych przyzwyczajeniach. I chociaż wiele kobiet uważa, że pielęgnuje miejsca intymne na „piątkę z plusem”, tak naprawdę robi to na tyle źle, by narazić się na podrażnienie, bakteryjne zapalenie lub drożdżycę pochwy, a w bardziej skrajnych przypadkach zapalenie przydatków.

Nie mydło, nie gąbka, ale woda i specjalne kosmetyki na bazie kwasu mlekowego wybawią nas od przykrych i wstydliwych objawów. Dlaczego? Tego dowiesz się z podstawowych zasad prawidłowej higieny intymnej:

1.    Okolice intymne myj przynajmniej dwa razy dziennie
Dwa razy dziennie to minimum, ale podmywanie się po każdej wizycie w toalecie to już przesada (wówczas wystarczą chusteczki zawierające kwas mlekowy). Jedynie podczas menstruacji wskazane jest częstsze mycie okolic intymnych.

2.    Od ciepłej kąpieli lepszy jest prysznic
Kąpiel w wannie sprzyja rozwojowi bakterii, które uwielbiają połączenie ciepła i wilgoci, dlatego wybierz prysznic.

3.    Mydło i zwykły żel pod prysznic nie nadają się do mycia okolic intymnych
Zwykłe kosmetyki myjące mają silne działanie wysuszające i mogą powodować podrażnienia. Ponadto naturalne, kwasowe pH okolic intymnych, pod wpływem działania mydła, zmienia się w zasadowe, które jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii.

4.    Do mycia okolic intymnych należy stosować jedynie preparaty na bazie kwasu mlekowego (Lactic Acid).

Niektóre kobiety uważają płyny, pianki, emulsje i chusteczki do higieny intymnej za niepotrzebny wymysł rynku kosmetycznego, tymczasem produkty na bazie kwasu mlekowego to niezbędnik w damskiej kosmetyczce. Dbać o miejsca intymne powinnyśmy zgodnie z naszą fizjologią, a matka natura uzbroiła kobiety w mechanizm samoobrony, którego podstawą są pożyteczne bakterie – pałeczki kwasu mlekowego. To one tworzą florę bakteryjną, chroniąc drogi rodne przed groźnymi patogenami wywołującymi choroby. Produkt ich metabolizmu, czyli kwas mlekowy, zakwasza wydzielinę pochwową, tworząc tym samym środowisko niemiłe bakteriom i drożdżakom. Produkty na bazie kwasu mlekowego przywracają równowagę naturalnej mikroflory, a ponadto większość z nich jest wzbogacana o cenne składniki, które nawilżają skórę lub łagodzą podrażnienia np. glicerynę i d-pantenol.

5.    Podczas menstruacji należy jak najczęściej zmieniać podpaski, wkładki lub tampony
Kobiety, którym infekcje zdarzają się często powinny ponadto zrezygnować z tamponów.

6.    Do mycia okolic intymnych nie używaj myjek i gąbek

Na gąbkach i innych przyrządach do mycia czają się bakterie i grzyby, dlatego podmywać się należy zawsze strumieniem bieżącej wody.

7.    Do osuszania okolic intymnych nie używaj zwykłego ręcznika
Ręcznik, zwłaszcza wilgotny, podobnie jak gąbka, jest idealnym mieszkaniem dla bakterii i grzybów, dlatego po kąpieli, okolice intymne należy osuszać przy pomocy papierowego ręcznika lub specjalnego ręcznika, którego używamy tylko w tym jednym celu i pierzemy bardzo często.

8.    Stringi zostaw na bardzo wyjątkowe okazje
Bielizna wkładana na co dzień powinna być wygodna i wykonana z naturalnych tkanin. Ciasna i uszyta z tworzywa sztucznego podnosi temperaturę okolic intymnych, co sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów.

9.    Miejsca intymne myj zawsze od przodu do tyłu
W ten sposób unikniesz przenoszenia chorobotwórczych patogenów z odbytu do dróg rodnych.

10.    Nie pozbywaj się owłosienia intymnego
Depilacja miejsc intymnych jest może i modna, ale równoznaczna z niszczeniem naturalnej bariery chroniącej przed mikroorganizmami.

11.    Zrezygnuj z przypadkowych kontaktów seksualnych
Decydując się na kontakt intymny z kimś, kogo ledwo znasz, wiele ryzykujesz. Grzybica, opryszczka, chlamydioza, kiła, czy rzęsistkowica to zaledwie kilka przykładów wstydliwych chorób przenoszonych drogą płciową, które mogą być konsekwencją chwili zapomnienia. Dlatego zmieniając partnera stosuj prezerwatywę, a po stosunku weź prysznic.

12.    Zrezygnuj lub ogranicz wykonywanie irygacji
Irygacja, czyli przepłukiwanie pochwy przy pomocy specjalnego roztworu leku, wbrew pozorom nie jest najlepszym sposobem na pozbycie się infekcji bakteryjnej. Wraz ze szkodliwymi bakteriami i grzybami wypłukiwane są pałeczki kwasu mlekowego, które mają chronić drogi rodne przed drobnoustrojami. Po irygacji, miejsca intymne stają się bezbronne – szybciej niż pałeczki kwasu mlekowego, na miejsce powracają złe bakterie i grzyby.

13.    Ogranicz słodycze
Uważaj na to, co jesz – dieta obfitująca w cukier zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.

14.    Sięgnij po probiotyk
Kiedy równowaga hormonalna kobiety jest zachwiana, pałeczek kwasu mlekowego jest mniej a pH zmienia się na bardziej zasadowe, przez co zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji. Z tego powodu, panie stosujące antykoncepcję hormonalną, czy kobiety w ciąży, skarżą się na powracające infekcje. By im zapobiec, coraz częściej zaleca się stosowanie probiotyków ginekologicznych, czyli suplementów diety, które przywracają prawidłową równowagę mikrobiologiczną. Nie zastępują one terapii preparatami przeciwgrzybicznymi i przeciwbakteryjnymi, ale są ważnym narzędziem profilaktycznym.  Probiotyki różnią się między sobą rodzajami szczepów pożytecznych bakterii, dlatego wybierając preparat dla siebie zwróć uwagę, czy jest właściwy dla danej populacji kobiet.

Autor: Beauty Guide 2020


Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2012 (c)