Zostaliśmy rodzicami… i co dalej?
O depresji poporodowej rozmawiamy z JoannÄ… Syrek-Rawiak – instruktorkÄ… szkoÅ‚y rodzenia i matkÄ… piÄ™ciorga dzieci

Beauty Guide: Czy depresja poporodowa jest czÄ™stym zjawiskiem wÅ›ród kobiet? Pojawia siÄ™ tylko podczas pierwszej ciąży, czy w kolejnych także?

Joanna Syrek-Rawiak: Tak! Jest to czÄ™ste zjawisko. Wprawdzie nie jestem psychologiem czy psychiatrÄ…, który zajmuje siÄ™ problemem depresji poporodowej zawodowo, ale jako poÅ‚ożna, specjalistka z opieki okoÅ‚oporodowej i instruktorka SzkoÅ‚y Rodzenia mam wÅ‚asne doÅ›wiadczenia i obserwacje zwiÄ…zane z niÄ… zwiÄ…zane.

Statystycznie symptomów depresji poporodowej doÅ›wiadcza co szósta kobieta, a lżejszej postaci depresji poporodowej zwanej „baby blus-em” - co druga kobieta. Z moich doÅ›wiadczeÅ„ wynika, że depresja pojawia siÄ™ nie tylko przy pierwszej, ale również po 2,3-ej, a nawet 5-ej ciąży.

Jej wystÄ…pienie wiążę siÄ™ z psychicznym nieprzystosowaniem kobiety w okresie, który poprzedziÅ‚ ciążę i w jej trakcie. Na depresjÄ™ poporodowÄ… mogÄ… zapaść te kobiety, które doÅ›wiadczyÅ‚y wysokiego poziomu stresu lub nie mogÅ‚y liczyć na wsparcie ze strony partnera. Depresja poporodowa może być również kontynuacjÄ… depresji jaka pojawia siÄ™ już w czasie ciąży.

Kobiecie ciężarnej trudno jest siÄ™ przyznać przed bliskim, że ciąża jej nie cieszy, że nie czujÄ™ siÄ™ z jej powodu szczęśliwa. Taki stan niezadowolenia „ciążowego”  jest spoÅ‚ecznie raczej maÅ‚o akceptowalny. PrzyszÅ‚a matka jakby z zaÅ‚ożenia ma czuć siÄ™ szczęśliwa. MyÅ›lÄ™, że to problem sporej grupy kobiet. Dlatego istotnym elementem profilaktyki depresji poporodowej jest edukacja w szkole rodzenia.

BG: Jak długo może trwać?

J.SR.: To zależy od rodzaju wystÄ™pujÄ…cych symptomów i od okresu w jakim siÄ™ one pojawiajÄ… po porodzie. Teoretycznie od kilku tygodni do roku i nawet dÅ‚użej. Po porodzie mogÄ… wystÄ…pić trzy rodzaje zaburzeÅ„ funkcjonowania zwiÄ…zanych z depresjÄ… poporodowÄ… i każdy ma inny czas rozpoczÄ™cia i trwania:

NajÅ‚agodniejszy to „baby blues” zwany przygnÄ™bieniem po porodzie, smutkiem po urodzeniu dziecka lub „depresjÄ… trzeciego dnia”. Ten stan jest efektem „buzujÄ…cych hormonów”, czyli spadku poziomu hormonów progesteronu, estrogenów i wzrostu prolaktyny. W tym okresie kobieta jest pÅ‚aczliwa, labilna emocjonalnie, ma obniżony nastrój, problemy ze snem, jedzeniem, może czuć siÄ™ zagubiona i być drażliwa. Te zaburzenia nastroju nie wymagajÄ… specjalistycznego leczenia. Zwykle mijajÄ… samoistnie po 2 tygodniach lub mogÄ… przejść w depresjÄ™ poporodowÄ…. W tym przypadku leczeniem jest wsparcie męża i najbliższej rodziny. Trzeba kobietÄ™ otoczyć opiekÄ… i dać jej zregenerować siÅ‚y.

Depresja poporodowa natomiast może pojawić siÄ™ 3-4 tygodnie po porodzie i nasilić siÄ™ miÄ™dzy 3 a 6 miesiÄ…cem. Powstaje w wyniku oddziaÅ‚ywania różnych czynników psychologicznych i somatycznych, które mogÄ… stanowić podÅ‚oże tej depresji. Ten rodzaj zaburzeÅ„ objawia siÄ™ nie tylko pÅ‚aczliwoÅ›ciÄ…, ale też gÅ‚Ä™bokim przygnÄ™bieniem. Kobieta może mieć zaburzenia koncentracji, snu, Å‚aknienia, czuć przemÄ™czenie, mieć poczucie winy oraz myÅ›li samobójcze. Objawy te zaburzajÄ… normalne funkcjonowanie kobiety.

Pierwszym lekarstwem dla kobiety chorej na depresjÄ™, czyli takim wsparciem emocjonalnym jest jej mąż, przyjacióÅ‚ka i najbliższa rodzina. Z pomocÄ… mogÄ… jej przyjść również inne kobiety – też matki lub grupy wsparcia skÅ‚adajÄ…ce siÄ™ z kobiet, które chorowaÅ‚y na depresjÄ™ poporodowÄ…. JeÅ›li jednak kobieta nie może liczyć na takÄ… pomoc powinna zgÅ‚osić siÄ™ do specjalisty. Może poddać siÄ™ psychoterapii lub psychoedukacji. Leczenie może być wspomagane farmakologicznie. Czas leczenia może trwać nawet rok.

Najcięższa jest psychoza poÅ‚ogowa, która na szczęście wystÄ™puje bardzo rzadko (1/1000 przypadków), ale za to jest ciężkim zaburzeniem psychicznym. Pojawia siÄ™ zwykle już w pierwszym tygodniu po porodzie. Chora ma omamy lub halucynacje. Chorej może siÄ™ wydawać, że popeÅ‚niÅ‚a przewinienie, że czeka na niÄ… kara, że spotka jÄ… katastrofa lub czeka jÄ… Å›miertelna choroba. Zachowuje siÄ™ dziwnie, może nie spać, nie jeść, Å›miać siÄ™ nieadekwatnie do sytuacji. Charakterystyczne jest to, że kobieta cierpiÄ…ca na psychozÄ™ nie poddaje siÄ™ perswazji. Te symptomy uniemożliwiajÄ… matce normalne funkcjonowanie. W tym przypadku pacjentka musi być hospitalizowana i leczona na oddziale psychiatrycznym, ponieważ jest realnym zagrożeniem dla siebie i przede wszystkim dla dziecka.

BG: A co z mężczyznami? Jak oni przeżywają narodziny swojego dziecka? Też mogą popaść w depresję?

J.SR.: Mężczyźni to osobny rozdziaÅ‚. Choć sami nie sÄ… w ciąży, zdarza siÄ™, że pojawia siÄ™ u nich „syndrom kuwady” polegajÄ…cy na „wspóÅ‚odczuwaniu ciąży” swojej partnerki. MogÄ… siÄ™ u nich wtedy pojawić podobne symptomy jakie pojawiajÄ… siÄ™ u kobiety ciężarnej: nudnoÅ›ci, wymioty, zachcianki jedzeniowe, bóle brzucha, zmiany nastrojów. Mężczyzna albo tak bardzo identyfikuje siÄ™ z żonÄ…, albo jej wspóÅ‚czuje, albo jest zazdrosny o jej stan, albo bardzo chce zwrócić na siebie uwagÄ™.

MÄ™skÄ… depresjÄ™ ma statystycznie co 10-ty mężczyzna. Objawia siÄ™ ona zÅ‚ym samopoczuciem, przemÄ™czeniem, brakiem apetytu, utratÄ… chÄ™ci do współżycia, problemami w porozumieniu z żonÄ…, rodzinÄ… czy przyjacióÅ‚mi. Mężczyźni porównujÄ… ten swój stan do „tkwienia w puÅ‚apce”. JeÅ›li taki mężczyzna nie do koÅ„ca zdaje sobie sprawÄ™ ze swojej choroby, zaczyna instynktownie uciekać od problemu w pracÄ™, alkohol, leki.

Dla mężczyzny narodziny dziecka to totalna rewolucja w jego życiu. Mówimy tu o Å›wiadomym ojcostwie. Poczucie odpowiedzialnoÅ›ci za dziecko i matkÄ™ dajÄ… o sobie znać. One mogÄ… sprzyjać pojawieniu siÄ™ depresji. PojawiajÄ… siÄ™ pytania, które mogÄ… wzmagać stres: Czy dam radÄ™ być dobrym ojcem? Czy utrzymam swojÄ… rodzinÄ™? Czy speÅ‚niÄ™ oczekiwania żony jako mąż i ojciec naszego dziecka? Mężczyźni, którzy popadli w depresjÄ™ poporodowÄ… powinni także podjąć leczenie u specjalisty.

BG: Pojawienie siÄ™ dziecka na pewno zmienia zwiÄ…zek, ale w jaki sposób?

J.SR.:
Reorganizuje go. Już w czasie ciąży w zwiÄ…zku nastÄ™puje przewartoÅ›ciowanie dotychczasowych priorytetów. Dziecko zazwyczaj staje siÄ™ nr 1. Jego potrzeby stajÄ… siÄ™ ważniejsze niż potrzeby rodziców. W miarÄ™ upÅ‚ywu czasu sytuacja zaczyna siÄ™ normować, ale nic już nie pozostaje takie samo. Dziecko zawsze już bÄ™dzie miaÅ‚o wpÅ‚yw na plany, decyzje i dziaÅ‚ania rodziców. Mężczyzna przeobraża siÄ™ w ojca, kobieta w matkÄ™ i oprócz bycia dla siebie partnerami życiowymi - stajÄ… siÄ™ oni także rodzicami. Ta nowa rola uczy pokory, cierpliwoÅ›ci, organizacji, zmusza do kompromisów. Pojawienie siÄ™ dziecka jest swoistym sprawdzianem dla zwiÄ…zku. Na szczęście dla dzieci i ich rodziców prawie wszystkim udaje siÄ™ przejść przez ten trudny czas macierzyÅ„sko - tacierzyÅ„ski.

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy problem depresji dotyczy właśnie Ciebie skorzystaj
z Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej (ESDP)


Bibliografia:
  1. Beata Banasiak-Parzych „ Depresja Poporodowa – kobieta, małżeÅ„stwo, rodzina” Koldruk,
    Warszawa 2008
  2. Iwona Koszewska „O depresji w ciąży i po porodzie – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie”
    Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2010