Cała prawda o cellulicie
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image //images/babeczka goła.jpg
There was a problem loading image //images/babeczka goła.jpg
altAż 80% kobiet na świecie przyznaje, że ma problem z cellulitem. Stres, brak ruchu oraz niewłaściwe nawyki żywieniowe to tylko niektóre czynniki sprzyjające jego powstawaniu. Czym właściwie jest skórka pomarańczowa i jak z nią walczyć?

Bez wzglÄ™du na to, czy masz nadwagÄ™, czy jesteÅ› szczupÅ‚a i nie masz skÅ‚onnoÅ›ci do tycia – z problemem cellulitu może borykać siÄ™ każda z nas. Charakterystyczne wgÅ‚Ä™bienia i grudki na udach, poÅ›ladkach lub brzuchu mogÄ… szpecić nawet najbardziej zgrabne nogi. Za wystÄ™powanie pomaraÅ„czowej skórki odpowiadajÄ… miÄ™dzy innymi geny oraz hormony, dlatego pojawia siÄ™ ona w szczególnoÅ›ci w okresie dojrzewania, ciąży oraz menopauzy. Jednak w znacznej mierze, to od nas samych zależy czy bÄ™dziemy cieszyÅ‚y siÄ™ gÅ‚adkÄ… i jÄ™drnÄ… skórÄ….

Poznaj swojego wroga

- Cellulit to, najproÅ›ciej rzecz ujmujÄ…c, nieprawidÅ‚owe rozmieszczenie tkanki tÅ‚uszczowej, poÅ‚Ä…czone z obecnoÅ›ciÄ… obrzÄ™kowo-włóknistych zmian tkanki podskórnej – mówi dr n. med. MaÅ‚gorzata Setkowicz z Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznego DER-MED - Lipodystrofia, bo taka jest polska nazwa cellulitu, spowodowana jest zaburzonym przepÅ‚ywem limfy, odpowiadajÄ…cej za skuteczne usuwanie z organizmu ubocznych produktów metabolizmu. Stan ten objawia siÄ™ defektami skórnymi powstajÄ…cymi w wyniku nieregularnego rozÅ‚ożenia przeroÅ›niÄ™tych komórek tÅ‚uszczowych, produktów przemiany materii oraz wody – dodaje ekspert.

O skłonności do skórki pomarańczowej decydują między innymi geny. Rodzimy się z określoną ilością komórek tłuszczowych, czyli adipocytów. Uwarunkowania genetyczne wpływają na to, ile tłuszczu nasz organizm zgromadzi w adipocytach. Problem ten jest więc niestety dziedziczny i bardzo często przechodzi z matki na córkę. Za występowanie cellulitu odpowiada w również gospodarka hormonalna, a przede wszystkim kobiecy hormon o nazwie estrogen. Negatywny wpływ na stan skóry mają również brak ruchu i złe nawyki żywieniowe. Co ciekawe, mężczyźni mają inną gospodarkę hormonalną i odmiennie zbudowaną tkankę łączną, dlatego ich ten problem nie dotyczy. U kobiet składa się ona z rozciągliwych i luźno utkanych włókien, w których komórki tłuszczowe pęcznieją. To właśnie powoduje powstanie cellulitu.


Cellulit nie jedno ma imiÄ™

Podskórne pofaÅ‚dowania nie powstajÄ… z dnia na dzieÅ„. Ten dość dÅ‚ugi proces podzielony jest na kilka etapów. Pierwszy, to tak zwane pobruzdowanie, widoczne po Å›ciÅ›niÄ™ciu faÅ‚dy skóry. ZagÅ‚Ä™bienia to faza druga – podczas stania i leżenia można zauważyć zmiany przypominajÄ…ce pomaraÅ„czowÄ… skórkÄ™, czemu towarzyszy czÄ™sto obrzÄ™k. Faza trzecia charakteryzuje siÄ™ zagÅ‚Ä™bieniami na skórze, widocznymi szczególnie przy napinaniu mięśni. Etap czwarty objawia siÄ™ licznymi, wyraźnymi guzkami i bruzdami, natomiast faza piata to widoczny i nasilony cellulit, który powoduje ból w miejscach objÄ™tych zmianami.

Wyróżnić możemy trzy rodzaje cellulitu: twardy, wiotki oraz obrzękowy. Z twardym mają problem przede wszystkim młode kobiety. Widoczny jest wyłącznie podczas ściskania skóry, jednak jeśli nie zahamuje się jego rozwoju, może przekształcić się w cięższą postać. Oznakami cellulitu wiotkiego są między innymi opuchnięte i obolałe nogi. Trzeci typ, obrzękowy, łączy w sobie cechy dwóch pozostałych.


Gotowa do walki

Cellulitowi sprzyja brak ruchu i siedzący tryb życia. Aby zahamować rozwój pomarańczowej skórki należy zatem wprowadzić do swojego życia więcej aktywności. Dzięki temu pobudzimy funkcjonowanie układu limfatycznego i przyspieszymy usuwanie toksyn z organizmu. Zalecałabym w tym celu szybki marsz, bieganie czy jazdę na rowerze. Ważne jednak, by tego typu aktywność była dłuższa niż 30 minut i wykonywana regularnie. Niezwykle skuteczne są sporty wodne, na przykład aquaareobik. Poza aktywnością fizyczną warto wspomóc walkę z cellulitem profesjonalnymi zabiegami w gabinetach kosmetycznych.

- Jednym z bardziej efektywnych zabiegów estetycznych jest Endermologie® - masaż pod ciÅ›nieniem za pomocÄ… dwóch elektronicznie sterowanych rolek - mówi MaÅ‚gorzata Setkowicz z DER-MED - Podczas sesji zakÅ‚ada siÄ™ specjalnie zaprojektowany kostium. Taki zabieg usuwa cellulit, ujÄ™drnia skórÄ™, modeluje sylwetkÄ™, a także stymuluje produkcjÄ™ kolagenu. Bardzo dobre rezultaty daje poÅ‚Ä…czenie endermologii z mezoterapiÄ… igÅ‚owÄ…, która polega na wstrzykiwaniu pod skórÄ™ maÅ‚ych dawek substancji leczniczej. Substancje te dziaÅ‚ajÄ… miejscowo, powoli rozchodzÄ…c siÄ™ po skórze i poprawiajÄ…c jej kondycjÄ™. AlternatywÄ… dla terapii igÅ‚owej może być mezoterapia bezigÅ‚owa. PamiÄ™tajmy jednak, że aby zauważyć widoczne efekty, konieczne jest wykonanie serii takich zabiegów. Dodatkowo, dla podtrzymania rezultatów lub ze wzglÄ™dów profilaktycznych, warto stosować kremy ujÄ™drniajÄ…ce i balsamy do ciaÅ‚a bogate w skÅ‚adniki aktywne. Szczególnie cenne sÄ…: guarana, kofeina, borowina, L-karnityna, tarnina czy mangan – dodaje ekspert.

Korzystnie na stan skóry wpływa także regularny masaż antycellulitowy. Dzięki niemu przyspieszamy obieg krwi i limfy, dzięki czemu skóra staje się jędrniejsza, napięta i wygładzona. Masaż można wykonywać pod prysznicem, przy użyciu specjalnej rękawicy lub drewnianej szczotki z plastikowymi kolcami. Efektywniejsze są jednak masaże oferowane przez gabinety kosmetyczne. Szczególnie warto skorzystać z masażu Sothys. Stosowana podczas zabiegu karmelowa maska pobudza pocenie się, usuwa nadmiar wody i aktywuje proces spalania tłuszczu w komórkach. Na zakończenie masażu na ciało nakłada się wyszczuplające serum, które zawiera skuteczne składniki antycellulitowe.
alt

Przykazania gładkiej skóry

Walkę z cellulitem powinnyśmy prowadzić każdego dnia. Nasze nawyki żywieniowe, skłonności do używek, brak ruchu i odpowiedniej pielęgnacji - wszystko to może być odpowiedzialne za powstawanie pomarańczowej skórki. Wystrzegajmy się przede wszystkim palenia papierosów, a także stresu. Kortyzol, czyli hormon stresu, powoduje zwężanie naczyń krwionośnych, a to z kolei sprawia, że tłuszcz w większych ilościach odkłada się w naszym ciele i skóra staje się mniej elastyczna. Oprócz tego unikajmy posiłków obfitujących w duże ilości węglowodanów, tłuszczy i soli, które powodują zatrzymanie płynów w tkankach. Unikajmy także długich, gorących kąpieli, nadmiernego opalania się i noszenia zbyt obcisłych ubrań.

Na powstawanie cellulitu bardzo duży wpływ mają nasze zwyczaje żywieniowe. Najlepiej stosować dietę wysokobiałkową oraz ograniczyć tłuszcze zwierzęce i węglowodany. Doskonałym źródłem białka są rośliny strączkowe, jaja, chudy biały ser. Warto jeść również dużo owoców i warzyw. Sprzymierzeńcem w walce z cellulitem jest witamina C, ponieważ bierze ona udział w odbudowie kolagenu. Dlatego do szklanki wody mineralnej, którą powinnyśmy pić w dużych ilościach, dobrze jest wrzucić plasterek cytryny. Jeżeli będziemy pamiętać o tych wskazówkach, a przede wszystkim zmienimy nasz tryb życia na bardziej aktywny, możemy być pewne, że nasza skóra będzie gładka i jędrna.


Autor: Konsultacja - dr n. med. Małgorzata Setkowicz z Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznego DER-MED
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)