Zapalenie jajników – jak rozpoznać, jak leczyć?
altOstry skurczowy ból w podbrzuszu nie pozwala ci normalnie funkcjonować? Gorączkujesz, a zwykłe badanie ginekologiczne sprawia, że chcesz krzyczeć z bólu? Takich objawów lepiej nie lekceważyć. Ich przyczyną może być groźne zapalenie jajników. Niewyleczone będzie powracać w zaostrzonej formie, może nawet doprowadzić do przykrych powikłań, w tym niepłodności i ciąży pozamacicznej.

Najczęściej zapalenie jajników jest tak naprawdę zapaleniem przydatków macicy, czyli jajników i znajdujących się nieopodal jajowodów. Stan zapalny przydatków zwykle przydarza się młodym kobietom aktywnym seksualnie. Ryzyko zachorowania jest większe, gdy kobieta ma wielu partnerów lub gdy zaczyna współżyć przed 16. rokiem życia.

Czy to już zapalenie przydatków?

Często pacjentka z zapaleniem jajnika trafia do nieodpowiedniego lekarza, ponieważ objawy tej choroby można pomylić z dolegliwościami związanymi z zapaleniem wyrostka robaczkowego czy pęcherzyka żółciowego.
Im później zapalenie przydatków zostanie zdiagnozowane, tym trudniej będzie je wyleczyć, dlatego trzymaj rękę na pulsie i odwiedź ginekologa jeśli rozpoznajesz u siebie następujące objawy:
• silny skurczowy ból w podbrzuszu, czasami promieniujÄ…cy w dół
• gorÄ…czka lub stan podgorÄ…czkowy oraz pogorszenie samopoczucia
• wymioty bÄ™dÄ…ce skutkiem podrażnienia otrzewnej
• ból przydatków podczas badania ginekologicznego
• ból szyjki podczas badania ginekologicznego lub współżycia
• czÄ™ste, obfite upÅ‚awy
• czasami krwawienia miÄ™dzymiesiÄ…czkowe oraz nadmiernie obfite miesiÄ…czki, zaparcia, biegunka, kolka jelitowa, podrażnienie pÄ™cherza moczowego.

W postaci przewlekłej chorobę demaskuje ból w czasie stosunku płciowego, zaburzenia miesiączkowania oraz nieprawidłowa wydzielina z pochwy.


SkÄ…d ta choroba?

Najczęściej do zapalenia przydatków dochodzi wtedy, gdy ujście szyki macicy jest rozwarte, czyli podczas miesiączki, porodu, łyżeczkowania macicy, poronienia, niektórych zabiegów ginekologicznych czy w obecności wkładki wewnątrzmacicznej. Wtedy dochodzi do zakażenia drobnoustrojami znajdującymi się w produkowanej wydzielinie lub krwi. Znacznie rzadziej, przyczyną zapalenia przydatków jest stan zapalny zlokalizowany w innym miejscu np. w zębie, wyrostku robaczkowym czy w zatokach. Wówczas krew i chłonka transportują bakterie z innych tkanek ciała aż do jajników.

Mam zapalenie przydatków, co teraz?

Przy wczesnym zdiagnozowaniu zapalenia, leczenie trwa około dziesięciu dni i polega na zażywaniu antybiotyków i leków przeciwzapalnych. W tym czasie konieczne jest też leżenie w łóżku. Na czas choroby pacjentkom zaleca się abstynencję seksualną i unikanie wysiłku fizycznego. Pomóc mogą także okłady borowinowe i lekkostrawna dieta. Jeśli założona jest wkładka wewnątrzmaciczna wskazane jest jej usunięcie, gdyż to ona może być przyczyną dolegliwości. Po ustaniu ostrego zapalenia zaleca się ocieplanie chorych miejsc kocem czy poduszką elektryczną. Wielu specjalistów uważa, że jakikolwiek stan zapalny w miednicy mniejszej to powód do hospitalizacji, inni zalecają pobyt w szpitalu tylko w przypadku wysokiej gorączki i przy silnych bólach brzucha oraz wtedy, gdy konieczne jest dożylne podanie antybiotyku. Pojawienie się ropni w jajnikach i jajowodach kwalifikuje do leczenia operacyjnego.

W przypadku zakażenia chlamydiami lub dwoinkami rzeżączki również partner chorej powinien zgłosić się na badania.

Inną, lecz nie alternatywną, metodą leczenia zapalenia przydatków jest ziołolecznictwo. Mieszanki kory dębu, liścia babki lancetowatej, liścia szałwii czy kwiatu nagietka posiadają właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Taka terapia może pomóc, lecz nie zastąpi tradycyjnego leczenia.


Zjawia siÄ™ i znika

Skutkiem braku lub niewłaściwego leczenia stanu zapalnego jest przewlekłe zapalenie jajników. Powracająca dolegliwość może w końcu doprowadzić do powstawania torbieli, których następstwem bywa niepłodność. Wśród innych możliwych powikłań wymienia się: zwiększone ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej, zapalenie otrzewnej, powstanie ropnia na jajniku i jajowodzie, powstawanie zrostów i blizn oraz utrwalone tyłozgięcie macicy.

Autor: Anna GabryÅ›
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)