Kolagen na wakacjach
altPodczas lata cieszymy się urokami słońca, niestety piękna opalenizna nie będzie po nim jedyną pamiątką. Zawarty w naszej skórze kolagen, który w znacznej mierze chroni nas przed szkodliwym wpływem promieni UV, podczas intensywnych kąpieli słonecznych często ulega uszkodzeniu. Na szczęście istnieją metody, aby pobudzić organizm do jego produkcji.

Kilka słów o kolagenie
To on odpowiada za gÄ™stość, jÄ™drność i elastyczność skóry – jednym sÅ‚owem sprawia, że wyglÄ…damy mÅ‚odziej.
Kolagenem nazywamy całą grupę białek fibrylarnych występujących powszechnie w organizmie człowieka. Stanowi on prawie 30% całkowitej masy białka ludzkiego. Bierze udział w funkcjach życiowych prawie wszystkich narządów i tkanek.
Jego niedobór przejawia się zarówno dysfunkcjami w obrębie narządu ruchu, jak i w skórze i mięśniach. Kolagen pobudza komórki do odnowy, jest odpowiedzialny za właściwe nawilżenie. Dzięki niemu nasza cera zachowuje sprężystość i jędrność, a jego brak sprawia, że na twarzy pojawiają się zmarszczki.
Niestety z biegiem czasu ciało traci zdolność do naturalnej produkcji kolagenu.

Aby zachować mÅ‚ody wyglÄ…d na dÅ‚użej, pozostaje pobudzać nasz organizm do wytwarzania tego biaÅ‚ka z pomocÄ… zabiegów w gabinecie kosmetycznym. - Obecnie istnieje wiele metod, które pomagajÄ… w stymulacji fibroblastów do produkcji kolagenu – mówi dr Piotr Wielgosz, ekspert w dziedzinie medycyny estetycznej w Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznym DER-MED - Najczęściej stosuje siÄ™ metodÄ™ uszkodzenia termicznego oraz metodÄ™ syntezy kolagenu jako odpowiedź na obecność kwasu polimlekowego.

Dobroczynna regeneracja
Metoda uszkadzania termicznego to zabieg oddziałujący na dolne warstwy skóry, wykorzystujący do tego celu fale podczerwone, światło laserowe lub ultradźwięki. Polega na podgrzaniu i podrażnieniu włókien kolagenowych, które następnie gwałtownie kurczą się do swej pierwotnej długości.

Metoda uszkadzania termicznego przebiega w trzech fazach. Pierwsza polega na intenstywnym mikrouszkadzaniu termicznym, które trwa przez pierwsze 48 do 72 godzin. Podrażnione włókna kolagenowe kurczÄ… siÄ™, aby dać natychmiastowy efekt wygÅ‚adzenia. - Podczas zabiegu dochodzi do niewidocznych dla naszych oczu mikroobrzÄ™ków oraz uwolnienia chemicznych substancji media torowych odpowiedzialnych za aktywacjÄ™ i utrzymywanie siÄ™ procesu zapalnego - mówi dr Piotr Wielgosz z DER-MED - Uszkodzenie termiczne w dalszej kolejnoÅ›ci pobudza fidroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych, czyli nastÄ™puje faza pomnażania. W zależnoÅ›ci od naszego organizmu trwa ona od 3 do 4 tygodni – dodaje ekspert.

Trzecia faza: ponownego uksztaÅ‚towania włókien – to stopniowe zanikanie komórek zapalnych, caÅ‚kowite uksztaÅ‚towanie siÄ™ i utrwalenie włókien kolagenowych, wzrost siÅ‚y napiÄ™cia oraz pojawienie siÄ™ nowych włókien elastyny. W tej fazie nastÄ™puje efekt naprężenie skóry oraz jej skuteczne odmÅ‚odzenie. Skóra zostaje zagÄ™szczona i Å›ciÄ…gniÄ™ta, zwiÄ™ksza siÄ™ jej napiÄ™tość i elastyczność, zmianom ulega również jej struktura, przez co zmarszczki zostajÄ… wygÅ‚adzone. Pod wpÅ‚ywem wysokiej temperatury fibroblasty stymulowane sÄ… do produkcji nowych włókien kolagenowych (kolagenogeneza). DziÄ™ki zwiÄ™kszonej produkcji kolagenu (o ok. 30%) uzyskujemy efekt liftingu – zwiÄ™kszenia gÄ™stoÅ›ci skóry. Proces tworzenia kolagenu jest dÅ‚ugofalowy i nastÄ™puje stopniowo, stÄ…d koÅ„cowy efekt odmÅ‚odzenia skóry uzyskujemy po 3-6 miesiÄ…cach od zabiegu.

Zabiegi wykorzystujÄ…ce metodÄ™ uszkadzania termicznego: Thermage, Titan, Accent, eMatrix, Pelleve, Ulthera, Fraxel, Ultrapulse, Pixel.

Zabieg Titan przeznaczony jest dla osób w wieku 30- 60 lat z obwisłościami skóry. Można go wykonywać dla dowolnych fototypów skóry, również na skórze opalonej. Najlepsze efekty uzyskuje się dzięki wykonaniu 2-3 zabiegów w odstępach 4 tygodni. Zabiegi można powtórzyć po upływie roku (w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta). Zabieg jest w pełni bezpieczny, co oznacza, że głęboko oddziałujące światło podczerwone nie narusza otaczających tkanek, naczyń krwionośnych ani nerwów. Specjalny system chłodzący pozwala na pełną kontrolę przepływu ciepła w głąb skóry. Zabieg jest wykonywany przez wykwalifikowanego lekarza i nie wyłącza pacjenta z czynności życia codziennego (miejscowe zaczerwienienie występuje tuż po zabiegu i utrzymuje się do następnego dnia).alt

Kwasem w komórki
Kolejną metodą, aby pobudzić nasz organizm do produkcji kolagenu jest wprowadzenie pod skórę kwasu polimlekowego. Jest to cząsteczka syntetyczna, otrzymywana z kwasu mlekowego, który jest substancją naturalnie występującą w organizmie. Dzięki temu, preparat na bazie kwasu polimlekowego (Sculptra) nie wymaga przeprowadzania testu alergicznego przed zabiegiem, jest dobrze tolerowany przez organizm i nie powoduje skutków ubocznych.

Po wstrzyknięciu preparatu pod skórę, kwas polimlekowy ulega stopniowej degradacji do dwutlenku węgla i wody. Rozkład ten następuje w przeciągu długiego okresu (do 9 miesięcy). W tym czasie sama cząsteczka kwasu stanowi bardzo silny bodziec dla fibroblastów, które w zetknięciu się z kwasem polimlekowym intensywnie wytwarzają nowy kolagen. W efekcie, w miejscu wstrzyknięcia Sculptry, skóra i tkanka podskórna ulegają pogrubieniu, a ich sprężystość wzrasta. Zabieg przywraca utraconą objętość skóry, zapewniając wypełnienie konturów twarzy i efekt odmłodzenia.

- Wolny rozkÅ‚ad czÄ…steczek kwasu polimlekowego powoduje, że efekt stymulacji kolagenogenezy, a tym samym efekt estetyczny zabiegu, utrzymuje siÄ™ do 2 lat, a uzyskane rezultaty sÄ… niezwykle naturalne. Ilość zabiegów zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwaÅ„. Åšrednio należy wykonać 2-4 zabiegi w odstÄ™pach co najmniej jednego miesiÄ…ca – radzi dr Piotr Wielgosz.

Większe napięcie tkanek powoduje podciągnięcie wiotkich obszarów skóry. Dlatego często zabieg ten określany jest mianem nieoperacyjnego liftingu.

Titan, Fraxel i Sculptra to bardzo skuteczne zabiegi stymulujące organizm do produkcji kolagenu. Powinny być wykonywane w renomowanych gabinetach kosmetycznych przez lekarzy medycyny estetycznej. Dla właściwej pielęgnacji skóry, należy o nią dbać również każdego dnia w domu. Żeby utrzymać cerę w dobrym stanie i podtrzymać efekt nawilżenia, warto stosować kosmetyki odpowiednio dobrane do potrzeb skóry.

Autor: Konsultacja - dr Piotr Wielgosz, DER-MED
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)