Razem do celu. Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy

altPolska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy (Koalicja RSM) rozpoczęła prace nad projektem programu zmian systemowych, który pozwoli do 2020 roku zmniejszyć o poÅ‚owÄ™ zapadalność i umieralność na Raka Szyjki Macicy (RSM). (organizacja konferencji warszawa)

Pierwsze spotkanie miaÅ‚o charakter integracyjno-organizacyjny. Praca w podgrupach pozwoliÅ‚a okreÅ›lić cele i pożądane rezultaty w obszarach: edukacji, szczepieÅ„, cytologii, finansowania oraz rejestrów.

       Koalicja RSM powstaÅ‚a z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (PTGO) i Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet. 31 maja b.r., podczas II Forum Promocji Zdrowia Kobiet ponad 30 podmiotów zadeklarowaÅ‚o chęć wspólnej, skoordynowanej pracy na rzecz zwalczania RSM. Od tego czasu do Koalicji RSM przystÄ…piÅ‚o 10 kolejnych podmiotów, które chcÄ… dzielić siÄ™ swojÄ… specjalistycznÄ… wiedzÄ… i doÅ›wiadczeniem. „Musimy przeÅ‚amać bariery. Znamy już drogÄ™ rozwoju raka szyjki macicy. DziÄ™ki wczesnemu wykryciu choroby, jesteÅ›my w stanie leczyć chore kobiety skutecznie bez okaleczania” – przekonywaÅ‚ prof. Mariusz BidziÅ„ski, Prezes PTGO. „Zbyt wiele kobiet myÅ›li „to mnie nie dotyczy, przecież nikt w mojej rodzinie nie chorowaÅ‚”… przez to zbyt późno zgÅ‚aszajÄ… siÄ™ do lekarza, odbierajÄ…c sobie szansÄ™ na szczęście i zdrowie. Musimy przekonać te kobiety, że gra jest warta Å›wieczki” – wtórowaÅ‚a prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, Kierownik Katedry Zdrowia Kobiet ÅšUM.

Przedstawiciele Koalicjantów, biorÄ…c pod uwagÄ™ specyfikÄ™ swojej pracy i doÅ›wiadczenie, zadeklarowali swój udziaÅ‚ w piÄ™ciu grupach roboczych. Każda z grup wyraziÅ‚a opinie i uwagi na temat aktualnej sytuacji i zaproponowaÅ‚a wstÄ™pne kierunki prac w poszczególnych obszarach.

Grupy robocze zastanawiaÅ‚y siÄ™ nie tylko nad nowymi rozwiÄ…zaniami, ale również nad wzorcami europejskimi i Å›wiatowymi, które można byÅ‚oby zaimplementować do polskiego systemu. Uczestnicy spotkania debatowali również nad koniecznoÅ›ciÄ… podjÄ™cia wspóÅ‚pracy z wieloma innymi instytucjami i organizacjami, bez których osiÄ…gniÄ™cie do 2020 roku ambitnego celu, jakim jest spadek umieralnoÅ›ci i zachorowaÅ„ na RSM o poÅ‚owÄ™, byÅ‚by niemożliwy.
alt

EDUKACJA

Edukacja dotyczÄ…ca RSM musi być odpowiednio profilowana dla poszczególnych grup odbiorców. ZespóÅ‚ debatujÄ…cy nad tÄ… problematykÄ… podkreÅ›liÅ‚, że wÅ‚aÅ›ciwie dobrane komunikaty powinny trafiać do dzieci, mÅ‚odzieży, dorosÅ‚ych (zarówno kobiet i mężczyzn, z uwzglÄ™dnieniem ich miejsca zamieszkania, w dużych miastach oraz maÅ‚ych miasteczkach i wsiach).
Edukować należy również różne Å›rodowiska osób dorosÅ‚ych - w tym np. rodziców, biaÅ‚y personel, pracowników socjalnych, czy decydentów.

Strategicznym partnerami w edukacji powinny stać siÄ™ media, które niewÄ…tpliwie sÄ… bardzo ważnym ogniwem w procesie budowania Å›wiadomoÅ›ci zdrowotnej polskiego spoÅ‚eczeÅ„stwa. Niezwykle ważne jest wypracowanie spójnego przekazu dotyczÄ…cego profilaktyki RSM. „Trzeba mówić o raku szyjki macicy jak o każdej chorobie przenoszonej drogÄ… pÅ‚ciowÄ…. Nie chodzi przecież o moralizatorstwo, ale o przekazanie rzetelnej wiedzy.

Należy zadbać też o to, aby mÅ‚odzież byÅ‚a edukowana wyÅ‚Ä…cznie przez osoby odpowiednio do tego przygotowane.” – podsumowaÅ‚a Elżbieta WiÄ™ckowska, Prezes Fundacji Różowa Konwalia im. prof. Jana ZieliÅ„skiego. „Dlatego warto wprowadzić zajÄ™cia w szkoÅ‚ach wyższych dla lekarzy, pielÄ™gniarek, pedagogów z zakresu edukacji i komunikacji z mÅ‚odzieżą” – wskazywaÅ‚ rozwiÄ…zanie dr n. med. Grzegorz PoÅ‚udniewski, Prezes Towarzystwa Rozwoju Rodziny. Edukacja prozdrowotna powinna być realizowana przy zastosowaniu narzÄ™dzi komunikacyjnych, wÅ‚aÅ›ciwych dla grup docelowych tj. m.in. w internecie, mediach, w serialach, na plakatach, billboardach, w Å›rodkach komunikacji publicznej, a nawet w supermarketach. Do niektórych Å›rodowisk (np. z obszaru wykluczenia spoÅ‚ecznego) docierać powinni odpowiednio wyszkoleni edukatorzy – np. pracownicy OÅ›rodków Pomocy SpoÅ‚ecznej, czÅ‚onkowie lokalnych stowarzyszeÅ„, czy na przykÅ‚ad KoÅ‚a GospodyÅ„ Wiejskich.
alt

CYTOLOGIA

Tylko 20% objÄ™tych programem rzÄ…dowym kobiet przychodzi na bezpÅ‚atnÄ… cytologiÄ™. Ile wykonuje jÄ… prywatnie, a ile nie chodzi do ginekologa wcale - dokÅ‚adnie nie wiadomo. Koalicja RSM dziÄ™ki odpowiednim dziaÅ‚aniom chce zapoczÄ…tkować modÄ™ na chodzenie do ginekologa. DbajÄ…ca o siebie kobieta, która chce być trendy, poza stosowaniem zdrowej diety, kupowaniem kosmetyków i ubraÅ„, powinna regularnie odwiedzać ginekologa i wykonywać przynajmniej raz na trzy lata cytologiÄ™.

„Å»eby byÅ‚o to realne, poza edukacjÄ… spoÅ‚eczeÅ„stwa, konieczne jest dyscyplinowanie lekarzy. Kobieta nie powinna wyjść z gabinetu ginekologicznego bez wykonanej cytologii, albo bez ustalenia przez lekarza, że robiÅ‚a to badanie w ciÄ…gu ostatnich trzech lat. Musi być presja na tych, którzy zaniedbujÄ… swoje obowiÄ…zki w gabinetach” – podkreÅ›laÅ‚ prof. Ryszard PorÄ™ba, Prezes PTG.

Kobiety czÄ™sto narzekajÄ… na brak dostÄ™pu do cytologii, albo na dÅ‚ugie terminy oczekiwania. Szczególnie w maÅ‚ych miasteczkach i na wsiach jest to powszechny problem. „Dopuśćmy pielÄ™gniarki i poÅ‚ożne do wykonywania cytologii. WiÄ™kszość z nich ma uprawnienia, a czÄ™sto i tak wykonuje te badania zamiast lekarzy. NFZ powinien je kontraktować. Gdyby pielÄ™gniarki byÅ‚y zainteresowane finansowo, dostÄ™p do cytologii byÅ‚by znacznie Å‚atwiejszy.” – oceniaÅ‚a Barbara Jobda, Prezes Polskiego Stowarzyszenia PielÄ™gniarek Onkologicznych.

Dobrym, sprawdzonym rozwiÄ…zaniem sÄ… również cytobusy, które mogÄ… docierać nawet do najmniejszych wsi i miasteczek zachÄ™cajÄ…c kobiety do badaÅ„. „Cytobusy, w Å›wietle obecnego prawa sÄ… nielegalne” – podkreÅ›laÅ‚ dr Jerzy Giermek Dyrektor Centralnego OÅ›rodka KoordynujÄ…cego „Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi oraz program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy”.

„A czy legalne jest to, że na raka szyjki macicy umiera tak wiele kobiet?” – zastanawiaÅ‚a siÄ™ Elżbieta WiÄ™ckowska.

Kolejnym problemem wykonywanych w naszym kraju cytologii jest ich sÅ‚aba jakość - zdarzajÄ… siÄ™ wyniki faÅ‚szywie negatywne i faÅ‚szywie pozytywne. Lekarze w ramach oszczÄ™dnoÅ›ci, nierzadko sami dokonujÄ… oceny wymazu. „Trzeba zlikwidować podziemie cytologiczne. Tylko peÅ‚na kontrola nad jakoÅ›ciÄ…, pracownikami i wynikami w specjalistycznych centrach diagnostycznych daje gwarancjÄ™, że preparat jest oceniony prawidÅ‚owo.” – tÅ‚umaczyÅ‚ Marcin KalÄ™ba z Laboratorium Genetyki Molekularnej Nucleagena Sp. z o.o.

„Najlepiej poza cytologiÄ…, byÅ‚oby wykonywać testy na obecność wirusa HPV. Takie poÅ‚Ä…czenie metod diagnostycznych znacznie podniosÅ‚oby wiarygodność wyników wykonywanych badaÅ„” – oceniaÅ‚a prof. Violetta Skrzypulec-Plinta.
alt

PROFILAKTYKA PIERWOTNA

Szczepienia dla dziewczÄ…t, które nie rozpoczęły jeszcze życia seksualnego, sÄ… bardzo skutecznÄ… ochronÄ… przed zakażeniem onkogennymi typami wirusa HPV. Nie zwalniajÄ… one jednak z koniecznoÅ›ci wykonywania cytologii w późniejszych latach. NależaÅ‚oby zachÄ™cić pediatrów i lekarzy rodzinnych do wÅ‚Ä…czenia siÄ™ w propagowanie profilaktyki RSM, odciążyć w tym zakresie ginekologów i onkologów.

„Trzeba sprawdzać ile dziewczÄ…t objÄ™tych szczepieniami, wykonuje w późniejszym okresie cytologiÄ™. Trzeba im przypominać, że mimo szczepienia, regularna kontrola ginekologiczna jest konieczna. W tym celu niezbÄ™dne byÅ‚yby odpowiednie i szeroko dostÄ™pne rejestry, które wypeÅ‚niaÅ‚yby nie tylko paÅ„stwowe placówki, ale również gabinety prywatne” – podkreÅ›laÅ‚a Alina Pulcer, Prezes Stowarzyszenia Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi „Magnolia”.

Szczepienia nie sÄ… aktualnie refundowane przez NFZ. SamorzÄ…dy i Fundacje starajÄ… siÄ™ finansować je dla nastolatek, jednak to wciąż kropla w morzu potrzeb. „W zależnoÅ›ci od dochodów, ustalonych na podstawie PIT lub zaÅ›wiadczenia z oÅ›rodka pomocy spoÅ‚ecznej szczepionka powinna być albo peÅ‚nopÅ‚atna, albo częściowo pÅ‚atna albo w peÅ‚ni refundowana. W interesie spoÅ‚ecznym jest, aby z jednej strony nie szafować pieniÄ™dzmi, a z drugiej zadbać o to, aby jak najwiÄ™cej dziewczÄ…t zostaÅ‚o zaszczepionych” – podpowiadaÅ‚ dr. n. med. Jacek Putz z Centrum Medycznego KsztaÅ‚cenia Podyplomowego.
alt

FINANSOWANIE I REJESTRY

„Å»eby walczyć, trzeba najpierw dokÅ‚adnie poznać przeciwnika. Dlatego konieczne jest prowadzenie peÅ‚nego rejestru, w tym stanów przednowotworowych, który zawieraÅ‚by dane nie tylko z placówek dziaÅ‚ajÄ…cych w ramach rzÄ…dowego programu cytologii, jak to ma miejsce obecnie. Konieczna jest informacja na temat iloÅ›ci wykonanych badaÅ„ i ich wyników od wszystkich placówek, także prywatnych. DostÄ™p do rejestru powinni mieć ginekolodzy, lekarze pierwszego kontaktu, edukatorzy i placówki oceniajÄ…ce wymazy.” – postulowaÅ‚a MaÅ‚gorzata Stelmach z Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet.

Walka z RSM, podobnie jak z każdÄ… innÄ… poważnÄ… chorobÄ… jest dość kosztowna. Finansowanie peÅ‚nego wachlarza narzÄ™dzi profilaktycznych w RSM umożliwiÅ‚yby zmiany legislacyjne dopuszczajÄ…ce tzw. montaż finansowy Å›rodków z Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia i jednostek samorzÄ…du terytorialnego

„Powinny siÄ™ znaleźć również mechanizmy zachÄ™cajÄ…ce kobiety do wykonywania cytologii, czy korzystania z innych metod profilaktycznych. MogÄ… to być zniżki w ubezpieczeniu zdrowotnym, ubezpieczeniu na życie, odpis od podatku, taÅ„sze kredyty” proponowaÅ‚a Krystyna Backiek – Prezes Fundacji Teraz Kobiety… „Znane sÄ… przypadki w innych krajach, gdzie dziÄ™ki takim dziaÅ‚aniom zgÅ‚aszalność na badania cytologiczne wzrosÅ‚a w krótkim okresie o 1200%” – zachÄ™caÅ‚ Witold Tomaszewski, zastÄ™pca GÅ‚ównego Inspektora Sanitarnego.alt

Najważniejsze we wszystkich obszarach jest wspólne, skoordynowane dziaÅ‚anie wielu Å›rodowisk (organizacja konferencji warszawa). „Nie może być dysonansu pomiÄ™dzy poszczególnymi aktywnoÅ›ciami. Wszystkie Å›rodowiska powinny popierać dziaÅ‚ania Koalicji dla dobra polskich kobiet” – apelowaÅ‚ prof. Ryszard PorÄ™ba.

Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy wciąż czeka na nowych czÅ‚onków, którzy zechcÄ… podzielić siÄ™ swoim doÅ›wiadczeniem i wiedzÄ… w sÅ‚usznej sprawie.


Kontakt:
Elżbieta Brzozowska, tel. 668 447 131, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Marta Winiarska, tel. 607 404 160, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.