Co na trądzik różowaty?
alt
Trądzik różowaty (łac. rosacea) to uciążliwe schorzenie dermatologiczne najczęściej pojawiające się między 30 a 50 rokiem życia. Nieestetyczne zaczerwieniania występują głównie na twarzy, co obniża samoocenę chorujących i komfort ich interakcji z otoczeniem. Ta przewlekła dolegliwość dotyka zwłaszcza kobiety i osoby o fototypie I i II (jasna skóra, tendencja do oparzeń słonecznych). Możliwość zachorowania zwiększają m.in. predyspozycje genetyczne i zaburzenia hormonalne. Wśród czynników wpływających na rozwój choroby należy wspomnieć stres, częstą ekspozycję na słońce, skrajne temperatury otoczenia, alkohol, spożywanie pikantnych, gorących lub bardzo zimnych potraw oraz niewłaściwą pielęgnację.

Zdecydowana wiÄ™kszość osób chorujÄ…cych na trÄ…dzik różowaty ma do czynienia z poczÄ…tkowym stadium choroby, przybierajÄ…cym postać napadowego rumienia, który z czasem siÄ™ utrwala. Obok miejscowego zaczerwienienia, wystÄ™pujÄ… teleangiektazje, czyli rozszerzone naczynia krwionoÅ›ne, potocznie nazywane „pajÄ…czkami naczyniowymi”. PostÄ™p choroby prowadzi do pojawienia siÄ™ grudek i krost. Na tym etapie zdarzajÄ… siÄ™ powikÅ‚ania oczne, takie jak: zapalenie spojówek, rogówki, tÄ™czówki oraz zapalenie brzegów powiek.
Chociaż trądzik różowaty dolega najczęściej kobietom, to u mężczyzn występuje w najbardziej zaawansowanej postaci, jaką jest guzowaty przerost nosa (łac. rhinophyma). Jest to deformacja prowokująca skojarzenia z wyglądem alkoholika i wywołująca znaczny dyskomfort psychiczny u chorego. Niejednokrotnie takie zgrubienie tkanki utrudnia oddychanie i wymaga interwencji chirurgicznej.
W leczeniu trądziku różowatego bardzo ważną rolę odgrywa przemyślana pielęgnacja i dobór najłagodniejszych kosmetyków, skomponowanych z myślą o skórze wrażliwej i alergicznej. Już na etapie oczyszczania, należy być bardzo ostrożnym, ponieważ nawet przemycie twarzy wodą z kranu lub użycie zwykłego mydła, może błyskawicznie nasilić objawy. Z tego powodu dopuszczalne są jedynie delikatne, bezzapachowe preparaty, niezawierające konserwantów czy sztucznych substancji barwiących.
Wśród polecanych kosmetyków, prawdziwą perełką jest emulsja micelarna Cetaphil EM. Ten nowoczesny produkt, nie zawiera mydła, co więcej może być stosowany bez wody, dzięki czemu chory nie musi już biegać do kuchni po przegotowaną wodę. Także w dziedzinie demakijażu, trudno znaleźć równie skuteczny i bezpieczny preparat, a oczyszczanie twarzy z resztek kosmetyków, będących idealną pożywką dla bakterii, nigdy wcześniej nie było takie proste. Regularne stosowanie emulsji micelarnej jak i innych kosmetyków z serii Cetaphil znacznie poprawia kondycję skóry i jest rekomendowane w terapii takich chorób dermatologicznych jak: trądzik różowaty, trądzik młodzieńczy, łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry i wielu innych.
Autor: Anna GabryÅ›
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)