Zbadaj znamiona
Dr Elżbieta Wojciechowska, Derma Puls WrocławChoć wyglądają z pozoru niegroźnie, niekontrolowane mogą spowodować ogromne problemy, dlatego nie można ich ignorować. Mowa tu o znamionach, które mogą przerodzić się w raka skóry. Warto więc te niepokojące zmiany skórne pokazać lekarzowi. Najdokładniejszą metodą badania jest obecnie badanie komputerowe, o którym rozmawiamy z doktor Elżbietą Wojciechowską z Centrum Dermatologii estetycznej i Laserowej Derma-Puls we Wrocławiu.

Na czym polega komputerowe badanie znamion?
Jest to badanie w systemie Fotofinder Dermoscope, pozwalajÄ…ce na obserwacjÄ™ makroskopowÄ… i mikroskopowÄ… zmian barwnikowych (w powiÄ™kszeniu 20-70 razy) oraz wykonanie dermatoskopii w zakresie prewencji czerniaka skóry – tzn. komputer wykonuje analizÄ™ znamienia – opisuje kolorystykÄ™, wielkość, regularność znamienia, przelicza przez odpowiednie współczynniki (algorytm algebraiczny) i kwalifikuje znamiÄ™ na Å‚agodne, atypowe lub zÅ‚oÅ›liwe.
Ostateczna diagnoza podejmowana jest przez lekarza po weryfikacji oceny komputerowej badanego znamienia z własnymi obserwacjami i wiedzą a priori. Pozostałe zalety systemu komputerowego to: cyfrowa archiwizacja obrazów wideo, porównywanie obrazów w czasie, kompletna dokumentacja.
Od kiedy oferujecie Państwo tę metodę badania w Centrum Dermatologii Derma Puls?
Od około 9 lat.
Ile kosztuje wizyta, na której lekarz zbada znamię komputerowo?
Wizyta u dermatologa kosztuje około 100 złotych. Komputerowe badanie do trzech znamion również 100 złotych. Jeżeli istnieje konieczność zbadania powyżej trzech znamion barwnikowych, cenę ustala się już indywidualnie do potrzeb pacjenta.
Jak często powinno się kontrolować znamiona u lekarza?
Jeżeli jest się w grupie podwyższonego ryzyka to minimalnie jeden raz w roku, najlepiej tuż po wakacjach. Pozostałe osoby powinny badać znamiona barwnikowe średnio raz na dwa lata.
Jakie zmiany skórne powinny nas niepokoić?
Wizyta u lekarza konieczna jest w przypadku, gdy mamy do czynienia z: niesymetrycznością, nieregularnością znamienia, zmianą koloru, zmianą wielkości (znamię maleje lub się zwiększa), swędzenia, krwawienia, pieczenia.
Jakie są sposoby likwidowania zmian skórnych?
Współczesna medycyna oferuje wiele metod usuwania znamion takich, jak: chirurgiczne wycięcie, laseroterapia czy kriochirurgia. Jednak najbezpieczniejszą z nich nadal pozostaje chirurgiczne wycięcie z niewielkim marginesem usunięcia skóry zdrowej i badanie histopatologiczne usuniętej zmiany.
Kto jest szczególnie narażony na powstawanie czerniaka skóry?
Przede wszystkim osoby z licznymi atypowymi znamionami barwnikowymi (nieregularność ksztaÅ‚tu, zabarwienia, znamiona typu „jajka sadzonego”) osoby o jasnej karnacji - jasna skóra, wÅ‚osy, oczy - które majÄ… liczne piegi, bardzo trudno siÄ™ opalajÄ… i majÄ… skÅ‚onność do poparzeÅ„ sÅ‚onecznych. Osoby, których ktoÅ› z bliskiej rodziny chorowaÅ‚ na nowotwór skóry - czerniaka.
Ryzyko raka skóry może wystąpić również u tych, którzy często wystawiają swoją skórę na ekspozycję słońca, nie stosując kremów z ochronnymi filtrami przeciwsłonecznymi, często korzystają z solariów, oraz których słońce już kiedyś poparzyło.
Jakie proponuje Pani dziaÅ‚ania „prewencyjne”?
Przede wszystkim umiar i rozsądek. Należy pamiętać o regularnym nakładaniu kremów z odpowiednio dobranym filtrem już przed wyjściem z domu. Nie należy wystawiać skóry na ekspozycję słońca między godz. 11-14, kiedy promieniowanie jest najsilniejsze. Przed wyjazdem do egzotycznych krajów, ale nawet i wyjazdem nad jezioro dobrze pomyśleć o wcześniejszym przygotowaniu skóry poprzez, np. spożywanie produktów z większą ilością beta-karotenu (marchew, pomidory, morele, papryka, brokuły, sałata, szpinak).
Każda ekspozycja na słońce równoznaczna jest z opalaniem się.
Z wizyt do solariów najlepiej zupeÅ‚nie zrezygnować. Co najważniejsze, pamiÄ™tajmy o tym, że każda ekspozycja na sÅ‚oÅ„ce równoznaczna jest z opalaniem siÄ™. Nie jest to tylko ,,leżenie plackiem” na plaży. Opalamy siÄ™ koszÄ…c trawÄ™, przebywajÄ…c w mieÅ›cie, idÄ…c na zakupy, wiÄ™c chroÅ„my odsÅ‚oniÄ™tÄ… skórÄ™ przed szkodliwym promieniowaniem.
Konsultacja medyczna - dr Elżbieta Wojciechowska z Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Derma-Puls we Wrocławiu