Koniec mitologii odchudzania!
Mity o odchudzaniuJeÅ›li twoja domowa kolekcja DVD ugina siÄ™ od instruktaży ćwiczeÅ„, a o rodzajach diet mogÅ‚abyÅ› napisać książkÄ™ i mimo to nadal ważysz, i wyglÄ…dasz tak samo, czas zastanowić siÄ™ czy aby na pewno wiesz jak siÄ™ odchudzać. By otworzyć Ci oczy na prawdÄ™ o odchudzaniu, obalamy najczÄ™stsze mity dotyczÄ…ce ćwiczeÅ„ oraz diet i mówimy co robić, by cofnąć czas o kilka rozmiarów.

Mit Nr 1: Brzuszki to idealny sposób na pozbycie siÄ™ tzw. „oponki”.
To powszechne przekonanie jest mitem. Brzuszki dobrze kształtują mięśnie brzucha, ale gdy je wykonujemy, spalaniu ulegają przede wszystkim cukry, a nie tkanka tłuszczowa. By wyeliminować fałdki, najlepiej stosować trening aerobowy (np. jogging).
Mit Nr 2: Wystarczy ćwiczyć 20 minut, by spalić tkankę tłuszczową
To nieprawda. Intensywność spalania tÅ‚uszczu w naszym organizmie w dużej mierze zależy od tego jak dÅ‚ugo ćwiczymy. Przez pierwsze 20-30 minut treningu, organizm spala przede wszystkim zapasy wielocukru o nazwie glikogen, który odkÅ‚ada siÄ™ w mięśniach i wÄ…trobie. Co prawda tÅ‚uszcze sÄ… spalane od poczÄ…tku wysiÅ‚ku fizycznego, ale w niewielkiej iloÅ›ci.
Dopiero po okoÅ‚o 30 minutach treningu spalany jest przede wszystkim tÅ‚uszcz, ponieważ organizm odczuwa już braki wÄ™glowodanów. Dlatego aby schudnąć, lepiej wybierać lżejszy, ale dÅ‚uższy trening.
Mit Nr 3:Intensywne ćwiczenia na siłowni odchudzają lepiej niż bieganie czy jazda na rowerze
Jest dokÅ‚adnie na odwrót. Najszybciej chudniemy, wykonujÄ…c maÅ‚o intensywne, jednostajne ćwiczenia aerobowe (tlenowe) jak np. bieganie, pÅ‚ywanie czy jazda na rowerze. Bardziej intensywny trening anaerobowy (beztlenowy) sÅ‚uży przede wszystkim ksztaÅ‚towaniu mięśni.
Ćwiczenia aerobowe to takie, w których energia produkowana jest przy pomocy procesów tlenowych, a tÄ™tno utrzymuje siÄ™ na podobnym poziomie przez dÅ‚uższy czas. To trening, który możemy wykonywać od 20 do 60 minut bez robienia przerw i bez zadyszki. To wÅ‚aÅ›nie podczas takich maÅ‚o intensywnych, lecz dÅ‚ugotrwaÅ‚ych ćwiczeÅ„ utleniana jest tkanka tÅ‚uszczowa.
Z kolei, w ćwiczeniach anaerobowych, jak Å‚atwo siÄ™ domyÅ›leć, tlen nie bierze udziaÅ‚u w procesie wytwarzania energii, dlatego spalane sÄ… przede wszystkim wÄ™glowodany. SÄ… to wszystkie intensywne ćwiczenia wpÅ‚ywajÄ…ce na rozwój mięśni np. brzuszki, pompki, czy dźwiganie ciężarów. By zapracować na wysportowanÄ…, szczupÅ‚Ä… sylwetkÄ™ najlepiej Å‚Ä…czyć trening tlenowy z anaerobowym.
Mit Nr 4: By schudnąć wystarczy ćwiczyć, nie trzeba zmieniać diety
Bez zmiany nawyków żywieniowych, tak naprawdÄ™ ćwiczymy na marne. ĆwiczÄ…c musimy dobrze siÄ™ odżywiać. Przede wszystkim należy spożywać dużo warzyw, które zawierajÄ… bardzo maÅ‚o kalorii, a jednoczeÅ›nie sÄ… źródÅ‚em niezbÄ™dnych witamin.
Bez zmiany nawyków żywieniowych, tak naprawdÄ™ ćwiczymy na marne.
Trzeba też dostarczać organizmowi umiarkowanej dawki wÄ™glowodanów, z których czerpie on energiÄ™. SÄ… one zawarte w makaronach, ryżach, ziemniakach, kaszach czy ciemnym pieczywie. Z kolei, jedzÄ…c miÄ™so (najlepiej drób), ser biaÅ‚y, ryby i jaja uzupeÅ‚niamy niedostatki biaÅ‚ka, które w czasie ćwiczeÅ„ ulega degradacji w mięśniach.
Ważne, by nie uzupeÅ‚niać niedoborów wÄ™glowodanów cukrami prostymi, zawartymi w sÅ‚odyczach, biaÅ‚ym pieczywie czy niektórych owocach. Przez takie postÄ™powanie nie tylko nie schudniemy, ale możemy nawet utyć. W czasie wzmożonego wysiÅ‚ku fizycznego nie zapominajmy także o piciu 2-3 l wody dziennie.
Mit Nr 5: Podczas odchudzania należy ograniczyć ilość posiÅ‚ków do minimum
Nieprawda. Kiedy jemy rzadko, nasz organizm obawia siÄ™, że zabraknie mu energii, dlatego zabezpiecza siÄ™, magazynujÄ…c tÅ‚uszcze i spowalniajÄ…c metabolizm. CzÄ™ste, ale maÅ‚e posiÅ‚ki powodujÄ…, że organizm nie musi oszczÄ™dzać zasobów energii na czarnÄ… godzinÄ™.

Mit Nr 6: Trening interwałowy nie odchudza
Mity o odchudzaniuWrÄ™cz przeciwnie, to bardzo dobry sposób na zrzucenie zbÄ™dnych kilogramów. Trening interwaÅ‚owy, polega na stosowaniu ćwiczeÅ„ o zmiennej intensywnoÅ›ci. Wykonujemy go, na przykÅ‚ad przeplatajÄ…c bieg z krótkimi seriami sprintu.
Trwa on krócej niż ćwiczenia aerobowe (od 5 do 25 minut), przyspiesza metabolizm i pobudza organizm do spalania zapasów tÅ‚uszczu po treningu, gdy już nie ćwiczymy. Poza tym taki wysiÅ‚ek poprawia funkcjonowanie ukÅ‚adu oddechowego i ukÅ‚adu krążenia.
Mit Nr 7: Ćwiczyć należy tylko o określonej porze dnia
Ćwiczyć powinniśmy wtedy, kiedy mamy na to czas i ochotę. Najlepiej wyznaczyć sobie stałą porę dnia, bo to ułatwia systematyczność.
Mit Nr 8: Najlepiej ćwiczyć na czczo o poranku
Po przebudzeniu w naszym organizmie jest mało glikogenu, więc teoretycznie szybciej powinniśmy zacząć spalać tłuszcze. Mimo to, trening na czczo nie jest dobrym pomysłem.
Brak zapasów cukru sprawi, że szybko poczujemy siÄ™ zmÄ™czeni i osÅ‚abieni. Co wiÄ™cej, nasz organizm może zacząć spalać mięśnie, a tkankÄ™ tÅ‚uszczowÄ… odesÅ‚ać na „Å‚awkÄ™ rezerwowÄ…”. Dlatego lepiej zjeść drobny posiÅ‚ek nie później niż godzinÄ™ przed treningiem.
Mit Nr 9:By schudnąć, wystarczy jeden bardzo intensywny trening w tygodniu
Jeden trening tygodniowo nie przyniesie żadnych widocznych efektów, poza zmÄ™czeniem i zakwasami. By spodziewać siÄ™ zmian w sylwetce, trzeba powtarzać seriÄ™ ćwiczeÅ„ przynajmniej 3 razy w tygodniu przez ok. 6-7 tygodni. Najlepiej oczywiÅ›cie ćwiczyć codziennie i na staÅ‚e wpisać aktywność fizycznÄ… w swój styl życia.
Systematyczne ćwiczenia, nie tylko pomogą spalić tkankę tłuszczową czy wyrzeźbić sylwetkę, ale naładują nas energią, poprawią kondycję, a także samopoczucie, gdyż powodują wydzielanie hormonu szczęścia.
Mit Nr 10: Samodzielnie dobrane ćwiczenia są tak samo skuteczne jak wysiłek pod okiem trenera
PÅ‚yty z kursami fitness Cindy Crawford lub innej wysportowanej instruktorki nie zastÄ…piÄ… prawdziwego trenera, który potrafi dopasować ćwiczenia do indywidualnych możliwoÅ›ci i potrzeb. ZupeÅ‚nie inaczej trenujemy, chcÄ…c spalić tkankÄ™ tÅ‚uszczowÄ… i zrzucić kilka kilogramów, niż kiedy naszym celem jest sportowa, umięśniona sylwetka.
Jeden trening tygodniowo nie przyniesie żadnych widocznych efektów, poza zmÄ™czeniem i zakwasami.
Samodzielnie dobrane i niepoprawnie wykonywane ćwiczenia mogÄ… nie przynieść efektów, a nawet doprowadzić do kontuzji. JeÅ›li po wielu tygodniach mÄ™czÄ…cego treningu nie zauważymy żadnej zmiany w sylwetce, prawdopodobnie zniechÄ™cimy siÄ™ do ćwiczeÅ„ i zrezygnujemy.
Mit Nr 11: Wszystkie produkty oznaczone jako „dietetyczne” pomagajÄ… schudnąć.
WybierajÄ…c takie produkty, trzeba po prostu czytać etykiety, a nie wierzyć na sÅ‚owo reklamie. Musimy siÄ™ zastanowić, czy to, co uważamy za zdrowÄ… i dietetycznÄ… żywność, tak naprawdÄ™ nie powinno leżeć na póÅ‚ce ze sÅ‚odyczami albo w koszu na Å›mieci.
Niestety czÄ™sto okazuje siÄ™, że chudy jogurt albo pÅ‚atki Å›niadaniowe, które rzekomo majÄ… nas odchudzać, zawierajÄ… tak wiele cukru, że mogÅ‚yby rywalizować w dziedzinie kalorycznoÅ›ci z czekoladÄ… czy kawaÅ‚kiem ciasta.
Autor: Anna GabryÅ›
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)