Wielka Trójca Makijażu - część 3 - Puder
Dobór pudruZaraz po wyborze odpowiedniego podkÅ‚adu czy korektora, nasuwa siÄ™ pytanie: Jaki puder bÄ™dzie dla mnie najlepszy? Czy powinnam stosować puder sypki czy prasowany? Czy puder ma być jaÅ›niejszy, czy ciemniejszy od podkÅ‚adu? Co zrobić, aby makijaż utrzymywaÅ‚ siÄ™ dÅ‚użej? Na te i inne pytania postaram siÄ™ odpowiedzieć poniżej.

Puder to kosmetyk, którego zadaniem jest stabilizacja i utrwalenie makijażu. W zależnoÅ›ci od skÅ‚adu może mieć wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci matujÄ…ce, rozÅ›wietlajÄ…ce czy brÄ…zujÄ…ce, może absorbować sebum oraz zapobiegać przemieszczaniu siÄ™ i Å›cieraniu makijażu. WÅ‚aÅ›ciwie każdy puder wytwarzany jest na bazie dwutlenku tytanu (titanium dioxide), który odbija Å›wiatÅ‚o, tworzy film ochronny przeciwko promieniowaniu UV.
Pudry możemy podzielić ze wzglÄ™du na wspóÅ‚czynnik krycia, czyli zawartość biaÅ‚ych pigmentów (m.in. dwutlenek tytanu, tlenek cynku) – im jest ich wiÄ™cej, tym wyższa siÅ‚a krycia pudru:
  1. pudry transparentne – wÅ‚aÅ›ciwie nie kryjÄ…, natomiast dobrze matujÄ… oraz utrwalajÄ… makijaż.
  2. pudry translucentne – majÄ… w swoim skÅ‚adzie wiÄ™cej biaÅ‚ych pigmentów (np. tlenek cynku, talk) aniżeli pudry transparentne, co wzmacnia ich siÅ‚Ä™ krycia, zapewniajÄ… zatem oprócz matowienia i stabilizacji makijażu, również póÅ‚przezroczystÄ… siÅ‚Ä™ krycia.
  3. pudry kryjÄ…ce – ponieważ zawierajÄ… dużo biaÅ‚ych pigmentów, pozwalajÄ… na korektÄ™ niewielkich defektów skórnych.
Ze względu na konsystencję pudry dzielimy na sypkie, prasowane i wypiekane:
  1. pudry sypkie - wytwarzane sÄ… gÅ‚ównie z biaÅ‚ych pigmentów. Niezwykle rzadko zawierajÄ… substancje tÅ‚uszczowe. Ich gÅ‚ównym zadaniem jest matowienie i utrwalanie makijażu. Sypka konsystencja sprawia, że sÄ… Å‚atwe i szybkie w aplikacji. SÄ… idealne do wykaÅ„czania makijażu.
  2. pudry prasowane – zawierajÄ… substancje tÅ‚uszczowe, które sÄ… spoiwem wiążącym. SÅ‚użą raczej do drobnych poprawek w ciÄ…gu dnia, aniżeli do wykaÅ„czania makijażu. Ze wzglÄ™du na zawartość substancji tÅ‚uszczowych mogÄ… być stosowane samodzielnie, oczywiÅ›cie tylko wtedy, kiedy skóra nie wymaga korekty fakturowej i kolorystycznej. Jednak pudry prasowane nie zapewniajÄ… równomiernej aplikacji ani odpowiedniej trwaÅ‚oÅ›ci makijażu, szybko siÄ™ Å›cierajÄ…, a co za tym idzie potrzebna jest czÄ™stsza aplikacja. Puder prasowany nakÅ‚ada siÄ™ okrężnymi ruchami, wciskajÄ…c delikatnie w skórÄ™.
  3. pudry wypiekane – zawierajÄ… w skÅ‚adzie wodÄ™ oraz nawilżacze, wystÄ™pujÄ… w formie kompaktowej. Kosmetyk ten wypieka siÄ™ w piecu w temperaturze okoÅ‚o 60° przez godzinÄ™. Proces ten gwarantuje utrzymanie części wody oraz zachowanie naturalnych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci aktywnych skÅ‚adników. Pudry wypiekane majÄ… wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci nawilżajÄ…ce i ochronne.
Pudry można także podzielić ze wzglÄ™du na funkcjÄ™, jakie speÅ‚niajÄ…. Rozróżniamy:
Dobór pudru to nie taka prosta sprawaPudry rozÅ›wietlajÄ…ce, które nadajÄ… tzw. efekt glamour, mogÄ… być stosowane przy modelowaniu twarzy, zgodnie z zasadÄ…, że wszystko, co jasne i bÅ‚yszczÄ…ce wydobywa i powiÄ™ksza. Należy jednak uważać, używajÄ…c rozÅ›wietlaczy i omijać strefÄ™ T, rozszerzone pory oraz zmarszczki. Zbyt duża ilość nieestetycznie podkreÅ›li defekty i Å›wiecenie siÄ™ skóry.
pudry matujÄ…ce – standardowe pudry do matowienia i utrwalania makijażu.
pudry brÄ…zujÄ…ce nakÅ‚ada siÄ™ po użyciu pudru tradycyjnego. Matowe pudry brÄ…zujÄ…ce doskonale sprawdzajÄ… siÄ™ przy modelowaniu ksztaÅ‚tu twarzy, natomiast delikatnie opalizujÄ…ce wygÅ‚adzajÄ… skórÄ™ i piÄ™knie podkreÅ›lajÄ… opaleniznÄ™. Ale podobnie, jak pudry rozÅ›wietlajÄ…ce mogÄ… podkreÅ›lać defekty skóry, dlatego należy uważać z iloÅ›ciÄ….
Już dziÄ™ki podziaÅ‚owi pudrów ze wzglÄ™du na konsystencjÄ™, Å‚atwo można wysnuć wniosek, że do wykaÅ„czania makijażu zdecydowanie lepszy bÄ™dzie puder sypki, ze wzglÄ™du na wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci matujÄ…ce i utrwalajÄ…ce makijaż. Ponieważ jest to puder suchy, najczęściej zawierajÄ…cy glinkÄ™ (kaolin), dwutlenek tytanu i talk, dobrze radzi sobie z redukcjÄ… bÅ‚yszczenia, co jest niezwykle ważne przy wykonywaniu makijaży okolicznoÅ›ciowych i fotograficznych.
Puder to kosmetyk, którego zadaniem jest stabilizacja i utrwalenie makijażu.
Skoro już wiemy, że przy wykańczaniu makijażu najlepiej sprawdza się puder sypki, przyjrzyjmy się sposobom jego aplikacji, aby w pełni wykorzystać jego możliwości.
pudrowanie pÄ™dzlem - zapewnia naturalny efekt. NiewielkÄ… ilość pudru wysypujemy na wieczko opakowania, nastÄ™pnie pobieramy na pÄ™dzel okrężnymi ruchami. Nadmiar kosmetyku otrzepujemy. NakÅ‚adamy cienkÄ… warstwÄ…, zaczynajÄ…c od Å›rodka twarzy, miejsce przy miejscu delikatnymi kolistymi ruchami wciskamy puder w skórÄ™, aby dobrze poÅ‚Ä…czyÅ‚ siÄ™ z podkÅ‚adem. PamiÄ™taj, aby przy pudrowaniu stosować siÄ™ do zasad takich, jak przy nakÅ‚adaniu podkÅ‚adu. NakÅ‚adamy kosmetyk zgodnie ze wzrostem wÅ‚osa, dziÄ™ki temu skóra nabiera aksamitnego wyglÄ…du.
pudrowanie puszkiem – gwarantuje precyzjÄ™ naÅ‚ożenia oraz trwaÅ‚y matowy efekt. Przy użyciu puszka puder nakÅ‚adany jest grubszÄ… warstwÄ… niż w przypadku użycia pÄ™dzla. Puszek punktowo dociskamy do skóry, miejsce przy miejscu. Nie zaleca siÄ™ jednak tej metody stosować na partie pod oczami, ponieważ puder może pozostać w zaÅ‚amaniach skóry, dajÄ…c nieestetyczny efekt. Nadmiar pudru usuwamy przy pomocy pÄ™dzla, tzw. mioteÅ‚ki.
pudrowanie wilgotnÄ… gÄ…bkÄ… lateksowÄ… – najlepiej, gdy jest to gÄ…bka okrÄ…gÅ‚a. DziÄ™ki takiej aplikacji puder doskonale wiąże siÄ™ z podkÅ‚adem, co dodatkowo przedÅ‚uża efekt matujÄ…cy, a skóra staje siÄ™ gÅ‚adka niczym aksamit. Nie mniej metoda ta jest pracochÅ‚onna i wymaga dużej precyzji. Wysypujemy puder na wieczko, wilgotnÄ… gÄ…bkÄ… pobieramy kosmetyk i lekko dociskamy do skóry do momentu zaniku drobinek suchego pudru. Pudrujemy ostrożnie miejsce przy miejscu, omijajÄ…c partie pod oczami, które na koniec muskamy pÄ™dzlem.

Kilka rad:

  1. Puder powinien być jaśniejszy lub w kolorze podkładu. Ciemniejszy puder po pierwsze zmieni kolor podkładu, po drugie może stworzyć nieestetyczne ciemne plamy na twarzy.
  2. Najlepiej zaopatrzyć się w puder sypki i puder prasowany lub wypiekany. Pierwszy stosować przy wykonywaniu makijażu dla dokładnego zmatowienia i utrwalenia makijażu, drugi do ewentualnych poprawek w ciągu dnia.
  3. WybierajÄ…c odcieÅ„ pudru należy pamiÄ™tać o naturalnej kolorystyce naszej skóry (chÅ‚odna, ciepÅ‚a), a jeÅ›li mamy ochotÄ™ zmienić kolor cery, kierować siÄ™ temperaturÄ… barwowÄ… podkÅ‚adu.
  4. Niezależnie od wybranego sposobu aplikacji, pamiÄ™tać należy o dokÅ‚adnym zmatowieniu strefy T – dlatego też najlepiej jest matowić tÄ… partiÄ™ twarzy przy użyciu puszka.
  5. Skóra dojrzaÅ‚a nie toleruje zbyt dużej iloÅ›ci pudru, ponieważ nieestetycznie wchodzi on w zmarszczki i dodatkowo je podkreÅ›la.
Autor: Magdalena Greinert
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)