Niebezpieczne okulary przeciwsłoneczne
Bezpieczne okulary przeciwsłoneczneMijając bazarowe stoiska, niejeden z nas zapomina, że podstawową funkcją okularów przeciwsłonecznych jest ochrona przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Tanie szkła nie tylko nie zabezpieczają przed promieniowaniem, ale mogą nam zaszkodzić, prowadząc do poważnych chorób oczu.

Tanie okulary są dla ryzykantów

Jeśli musimy dokonać wyboru między noszeniem tanich okularów, z pewnością nie posiadających filtru UV, a nie noszeniem ciemnych okularów wcale, lepiej zrezygnować z tej niebezpiecznej ozdoby. Okulary kupione na ulicznym straganie, w supermarkecie czy na aukcji internetowej, mimo naklejek (np. CE, UV 400) mogą być jedynie zabarwionymi szkłami, stwarzającymi zagrożenie dla zdrowia naszych oczu.
Używając okularów pozbawionych filtrów UV, możemy doprowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której to, co ma nas chronić, będzie stanowić zagrożenie. Przyciemniony przez fałszywe okulary przeciwsłoneczne obraz, sprawia że nasze oko jest pozbawione obronnego odruchu mrużenia, zasłaniania gałki powieką i rzęsami.
Oszukana źrenica poprzez ograniczenie dostępu światła do gałki ocznej będzie się poszerzać, a przez to, do otwartego oka dostanie się więcej promieni ultrafioletowych, szkodliwych dla siatkówki i soczewki oka.
W przypadku okularów przeciwsłonecznych tanie znaczy niebezpieczne, a najlepszym wyznacznikiem jakości jest cena i miejsce zakupu.
Skutkiem braku lub nieodpowiedniego zabezpieczenia przed promieniowaniem UV może być pogorszenie jakości widzenia, jak również groźne choroby, w skrajnych przypadkach prowadzące nawet do utraty wzroku.
Zapalenie spojówki, skrzydlik, czerniak, a w późniejszym wieku zmętnienie soczewki i zaćma, poważnie zagrażają tym, którzy bagatelizują bezpieczeństwo swych oczu w słoneczne dni.
Jak wybrać?
W przypadku okularów przeciwsłonecznych tanie znaczy niebezpieczne, a najlepszym wyznacznikiem jakości jest cena i miejsce zakupu. Najlepsze okulary z filtrem kosztują od ok. 100 zł do kilkuset i najlepiej szukać ich w salonie lub zakładzie optycznym.
Dobre okulary przeciwsłoneczne powinny zmniejszać dyskomfort powodowany przez silne promienie słoneczne, poprawiać jakość widzenia, chronić przed promieniowaniem nadfioletowym i nie mogą zniekształcać kształtów i kolorów.
JeÅ›li nie jesteÅ›my gotowi na wydanie wiÄ™kszej sumy niż 30-50 zÅ‚, wybierzmy okulary z sieciowych sklepów. Wiele z nich bÄ™dzie mieć naklejkÄ™ „UV 400”, która rzekomo potwierdza, że okulary chroniÄ… wÅ‚aÅ›ciwie. Mimo oznaczeÅ„ i zapewnieÅ„ ekspedienta, jeÅ›li zdecydujemy siÄ™ na zakup takich soczewek, nie zwlekajmy z wizytÄ… w salonie optycznym, gdzie za darmo można sprawdzić czy okulary naprawdÄ™ zabezpieczajÄ….
Służy do tego specjalne urządzenie. Jeżeli tester stwierdzi, że okulary nie zawierają powłoki chroniącej, w większości znanych sklepów będziemy mogli zwrócić ten zakup. Należy pamiętać, że okulary z popularnego sklepu nie chronią przed bardzo ostrym słońcem, więc nie są dobre na wycieczkę w góry, nadają się natomiast do warunków miejskich.
Wybierając tanie okulary, należy liczyć się z tym, że naklejki mogą być tylko chwytem reklamowym.
W naszym klimacie najlepiej wybierać soczewki szare, grafitowe, brązowe lub zielone. Będą to szkła o 3 poziomie zabarwienia (patrz podział niżej). Bardzo ciemne szkła (poziom 4) przeznaczone są do stosowania tylko w maksymalnie intensywnym oświetleniu. Nie są to okulary dla kierowców, gdyż według norm europejskich, nie można prowadzić pojazdu mechanicznego w soczewkach pochłaniających ponad 92% promieniowania widzianego.
Okulary nie powinny być za małe. Najlepsze są te, które przylegając do twarzy, odcinają dostęp promieni UV z boku okularów.
Kolorowe szkła
Kolor szkieł należy dopasować do pory dnia i warunków w jakich będziemy nosić okulary. Najciemniejsze szkła, wyposażone w mocny filtr przydadzą się zwłaszcza w górach, gdzie promieniowanie UV jest najsilniejsze (ostrość promieni UV wzrasta wraz z wysokością nad poziomem morza). Im ciemniejsza soczewka, tym mniejsza przepuszczalność światła.
Do wyboru mamy 4 poziomy przyciemnienia okularów przeciwsłonecznych:
0 – przezroczyste
1 – szkÅ‚a jasno zabarwione, przeznaczone na noc i pochmurne dni; stosować je możemy jako barierÄ™ mechanicznÄ…, chroniÄ…cÄ… oko np. przed insektami;
2 – pomaraÅ„czowe, różowe lub żółte; można je nosić w pochmurny dzieÅ„ lub w warunkach staÅ‚ego, sztucznego oÅ›wietlenia;
3 – brÄ…zowe, niebieskie, grafitowe lub szare; przeznaczone sÄ… do noszenia w dzieÅ„, nadajÄ… siÄ™ do prowadzenia samochodu;
4 – szare, ciemno barwione; stosowane najrzadziej, najciemniejsze, jednoczeÅ›nie najlepiej chroniÄ…ce przed promieniami UV; idealne w czasie pobytu w górach, lub na Å›niegu, w rejonach o klimacie równikowym, zwrotnikowym, podzwrotnikowym. Okularów o takim zabarwieniu nie można używać prowadzÄ…c samochód.
Oznaczenia
Najczęściej spotykane oznaczenie to CE, wskazujące, że produkt jest zgodny z europejskimi standardami bezpieczeństwa. Na metce powinna być też zaznaczona nazwa producenta oraz stopień zaciemnienia soczewki od 0 do 4, a także moc filtra.
Filtr UV 400 oznacza, że taka soczewka blokuje promieniowanie ultrafioletowe we wszystkich jego zakresach (UVA, UVB, UVC). Niestety kierowanie się oznaczeniem nie daje pewności, że wybrane przez nas okulary są bezpieczne. Wybierając tanie okulary, należy liczyć się z tym, że naklejki mogą być tylko chwytem reklamowym.
Autor: Anna GabryÅ›
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)