Jeśli nie operacja to co?
Małoinwazyjne zabiegi chirurgiczne - odpowiedź na operacjęWspółczesne Polki są coraz bardziej świadome i wiedzą jak prawidłowo dbać o siebie, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem. W trosce o ciało i wygląd zewnętrzny uprawiają sporty, odwiedzają fitness kluby, salony masażu, kliniki SPA czy gabinety kosmetyczne.

Dla psychicznej równowagi fundują sobie relaksacyjne wypady za miasto, uczestniczą w warsztatach samorozwoju, a nawet sesjach terapeutycznych . Mimo ciągłej gonitwy większość stara się systematycznie odwiedzać lekarzy, by monitorować stan swojego zdrowia. Jednak nawet kobiecie prowadzącej zdrowy styl życia, może przydarzyć się problem ginekologiczny.

Najczęściej są to infekcje, w miarę łatwe do wyleczenia farmakologicznego. Niekiedy jednak dolegliwość może okazać się poważniejsza i wymagać interwencji chirurgicznej.
Małoinwazyjne zabiegi ginekologiczne
„Chcę być zoperowana szybko, bez blizn i zbytecznego bólu” – to życzenie większości pacjentek, u których konieczny jest zabieg chirurgiczny. Wskazania terapeutyczne ustalane są w zależności od rodzaju schorzenia i różnych czynników dodatkowych (jak ogólny stan zdrowia, przyjmowane leki, przebyte choroby itp.).
Obecnie, wraz z postępem technologicznym, metody leczenia zmierzają ku minimalnej inwazyjności. Dlatego dziś większość zabiegów ginekologicznych można wykonać techniką laparoskopową i histeroskopową, które cieszą się coraz większą popularnością. Obie metody są małoinwazyjne, czyli wiążą się z krótkim pobytem w szpitalu, małymi bliznami pooperacyjnymi i szybkim powrotem do pełnej aktywności życiowej.
Histeroskopia

Histeroskopia pozwala na ocenę stanu jamy macicy. Badanie polega na oglądaniu jej wnętrza przy użyciu specjalnego narzędzia - optycznego wziernika. Umieszczona w histeroskopie kamera, umożliwia monitorowanie i zdiagnozowanie zmian w obrębie narządów płciowych kobiety oraz pobranie diagnostycznych wycinków.
Zabiegi histeroskopowe wykonuje się m.in. w przypadkach diagnostyki niepłodności, oceny ryzyka poronienia, krwawieniach o nieustalonej etiologii. Podczas histeroskopii operacyjnej usuwane są stwierdzone wcześniej zmiany patologiczne (polipy, mięśniaki, przegrody, zrosty).
Zabiegi histeroskopowe wykonuje się w Szpitalu EuroMediCare zawsze w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym, dzięki czemu już po kilku godzinach możliwy jest powrót do czynności życia codziennego.
Laparoskopia
Laparoskopia polega na wykonaniu niewielkich nacięć powłok jamy brzusznej, przez które wprowadza się układ optyczny i małe narzędzia chirurgiczne. Metodą tą wykonuje się wiele operacji ginekologicznych m. in. w przypadku torbieli jajnika, mięśniaków macicy.
Laparoskopia ma także zastosowanie przy leczeniu zabiegowym niepłodności, endometriozy czy obniżenia narządu rodnego. Po zabiegu wykonanym w znieczuleniu ogólnym w pierwszej lub drugiej dobie możliwy jest powrót do domu.
Konsultacja medyczna: dr n. med. Jacek Żmijewski i dr hab. n. med. Lidia Hirnle-Żmijewska
Autor: Szpital EuroMediCare, Wrocław
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)