Kochaj się dla zdrowia i urody
Kochaj się dla zdrowia i urody!Nasze życie seksualne wpływa na to jak się czujemy, wyglądamy, jak jesteśmy postrzegani przez osoby z naszego najbliższego otoczenia. Ileż to razy kobieta, która właśnie się zakochała, słyszy od swoich przyjaciółek: „wyglądasz jakoś inaczej, młodziej, masz taki blask w oczach”.

Na seksualność kobiety można spojrzeć z perspektywy WHO (World Health Organization), według której zdrowie seksualne to integracja biologicznych, emocjonalnych, intelektualnych i społecznych aspektów życia seksualnego, ważnych dla pozytywnego rozwoju osobowości, komunikacji oraz miłości.
Można też patrzeć na seks od strony Hollywood czy rodzimej produkcji filmowej. Seks na ekranie jest zmysłowy i delikatny (jak w filmie „Dirty dancing”), pełen pikanterii i ocierający się o perwersję („Dziewięć i pół tygodnia”), permisywny („Lejdis”) czy rubaszny i przaśny („Och Karol 2”).
Kobieta po obejrzeniu takiego filmu często myśli o tym, że ona tak nie ma, że tak nie potrafi, nie wie co zrobić, żeby było jej lepiej, jest za mało asertywna, nie umie porozmawiać z partnerem, nie wie jak zawalczyć o swoje. Wielu kobietom łatwiej jest zadbać o urodę, pójść do kosmetyczki, czy klubu fitness niż uporządkować swoje życie seksualne i udać się po poradę do seksuologa.
Tymczasem współczesna seksuologia i psychologia dysponują całym szeregiem skutecznych narzędzi diagnostycznych i terapeutycznych, które powodują poprawę życia seksualnego. Warto przy tym pamiętać, że na udane życie seksualne składa się nie tylko zdrowie samej kobiety, ale też sprawność seksualna mężczyzny. Wiele kobiet cierpi na różnego rodzaju zaburzenia seksualne nie dlatego, że one same mają jakieś trudności, ale w konsekwencji zaburzeń seksualnych swoich partnerów.
Warto pamiętać, że na udane życie seksualne składa się nie tylko zdrowie samej kobiety, ale też sprawność seksualna mężczyzny.
Mężczyźni o osłabionym libido, z zaburzeniami wzwodu członka lub ze zbyt szybkim wytryskiem nasienia często latami odkładają pierwszą wizytę u seksuologa, powodowani własną inercją, nieśmiałością czy wręcz egoizmem. Asertywna kobieta powinna w takim przypadku wysłać swojego partnera na leczenie. I często tak jest, że do gabinetu seksuologa dzwoni kobieta i umawia partnera na pierwszą wizytę.
Autor: dr Wiesław Ślósarz, seksuolog, psycholog
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)