Wielka Trójca Makijażu - część 2 - Korektor
Korektor - część 2Korektor to najlepszy przyjaciel kobiety. Bez niego makijaż nie speÅ‚nia swojego zadania – nie upiÄ™ksza. ÅšmiaÅ‚o można napisać, że każda twarz obarczona jest niedoskonaÅ‚oÅ›ciami czy sÄ… to cienie pod oczami, czy popÄ™kane naczynka, czy wypryski – na wszystkie znajdzie siÄ™ odpowiedni korektor.

Korektor to kosmetyk sÅ‚użący do tuszowania drobnych skaz i defektów skórnych. WystÄ™puje w wersji pÅ‚ynnej, kremowej i w sztyftach:
Korektor w pÅ‚ynie Ma najmniejszÄ… siÅ‚Ä™ krycia oraz lekkÄ… i Å‚atwÄ… w aplikacji konsystencjÄ™. Najlepiej nadaje siÄ™ do tuszowania niewielkich defektów, ze wzglÄ™du na niski wspóÅ‚czynnik krycia oraz do rozjaÅ›niania korygowanej powierzchni, dziÄ™ki lekkiej konsystencji nie pozostawia wiele miejsca na bÅ‚Ä™dy, a efekt po jego użyciu jest naturalny. Korektory w pÅ‚ynie posiadajÄ… aplikatory w formie gÄ…bki lub pÄ™dzelka.
ZASTOSOWANIE NA:

  • niewielkie siÅ„ce pod oczami
  • zmarszczki i bruzdy, jako wypeÅ‚niacz

Korektor w kremie Posiada lepszÄ… siÅ‚Ä™ krycia aniżeli korektor pÅ‚ynny. Stosuje siÄ™ go pod oczy, ze wzglÄ™du na delikatnÄ… konsystencjÄ™ oraz zawartość skÅ‚adników pielÄ™gnujÄ…cych. Aby skutecznie zniwelować siÅ„ce pod oczami, należy wybrać odcieÅ„ o ton lub dwa jaÅ›niejszy od koloru podkÅ‚adu i pamiÄ™tać o zatarciu granicy miÄ™dzy korektorem a podkÅ‚adem tak, aby nie zamienić podkówek sinych na jasne. Korektor w kremie aplikujemy najpierw na wierzch dÅ‚oni, a nastÄ™pnie wklepujemy go opuszkami palców. Należy pamiÄ™tać, że kosmetyk na partie pod oczami aplikujemy w kierunku zewnÄ™trznego kÄ…cika, delikatnie go wklepujÄ…c, nie trzemy, aby nie rozciÄ…gać delikatnej skóry wokóÅ‚ oczu.
Korektor w sztyfcie To najbardziej kryjÄ…cy z korektorów. W jego skÅ‚adzie czÄ™sto wystÄ™pujÄ… substancje antybakteryjne.
Przeznaczony jest do tuszowania:
  • zmian ropnych – wyprysków, zaskórników
  • przebarwieÅ„
  • rozszerzonych naczynek krwionoÅ›nych
Korektor w sztyfcie aplikuje siÄ™ za pomocÄ… pÄ™dzelka. Ważne - szczególnie przy tuszowaniu zmian ropnych – korektor pobieramy z opakowania za pomocÄ… szpatuÅ‚ki, aby nie przenosić zanieczyszczeÅ„ na kosmetyk. Korektor w sztyfcie powinien być dokÅ‚adnie w kolorze podkÅ‚adu.
Dobrze dobrany korektor gwarantuje idealny makijażKorektory wystÄ™pujÄ… także w różnych wersjach kolorystycznych, aby najlepiej korygować konkretny defekt i tak:
  • biaÅ‚y – korygowanie rysów twarzy, rozÅ›wietlanie i uwypuklanie, powiÄ™kszanie oczu i ust
  • fioletowy/różowy/lila – ożywia ziemistÄ…, szarÄ… (nikotynowÄ…) cerÄ™, tuszuje żóÅ‚te zasinienia
  • zielony – korekta wyprysków, naczynek, zaczerwienieÅ„
  • cielisty/brÄ…zowy – równoważenie niedoskonaÅ‚oÅ›ci, np. miejscowy zanik barwnika, wypryski
  • żóÅ‚ty – nakÅ‚ada siÄ™ na górne powieki dla ich rozjaÅ›nienia, neutralizuje zasinienia w kolorze fioletu

WybierajÄ…c odpowiedni dla siebie korektor, kieruj siÄ™ kilkoma zasadami:
  1. Jeżeli wybierasz korektor cielisty, pamiÄ™taj by byÅ‚ on w tej samej tonacji co podkÅ‚ad. Jeżeli jestem typem chÅ‚odnym, to w takiej wÅ‚aÅ›nie tonacji powinny być twój podkÅ‚ad i korektor. Cielisty korektor możesz nakÅ‚adać zarówno pod jak i na podkÅ‚ad. NaÅ‚ożony na podkÅ‚ad korektor nie ulega starciu i pozwala na swobodne zblendowanie z podkÅ‚adem.
  2. Korektory kolorowe nakładaj zawsze pod podkład, rozetrzyj brzegi, utrwal przy pomocy niewielkiej ilości pudru i wykonaj cały makijaż.
  3. Korektor pod oczy powinien być o ton lub dwa jaÅ›niejszy od koloru podkÅ‚adu. DziÄ™ki temu rozÅ›wietli i powiÄ™kszy optycznie oczy, a także ukryje zmarszczki. PamiÄ™taj jednak – nie przesadź z jasnoÅ›ciÄ… korektora pod oczami. Zależy nam przecież na delikatnym rozjaÅ›nieniu i skorygowaniu niedoskonaÅ‚oÅ›ci, a kolor korektora musi Å‚adnie mieszać siÄ™ z kolorem podkÅ‚adu.
  4. Skóra pod oczami jest delikatna i cienka, dlatego nie stosuj na niÄ… korektorów zbyt ciężkich ani mocno kryjÄ…cych. OsadzÄ… siÄ™ one w zaÅ‚amaniach skóry i jeszcze bardziej podkreÅ›lÄ… to, co tak usilnie próbowaÅ‚aÅ› zakryć.
  5. Korektor pod oczy nakÅ‚adaj zawsze od wewnÄ…trz na zewnÄ…trz, natomiast nadmiar kosmetyku usuwaj w przeciwnym kierunku. Nie rozsmarowuj korektora pÄ™dzelkiem, ponieważ możesz rozciÄ…gnąć delikatnÄ… skórÄ™, lepiej delikatnie go wklep.
Autor: Magdalena Greinert
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)