Opalanie bez promieniowania
Opalanie natyskoweBy cieszyć się południową karnacją, nie trzeba narażać skóry na szkodliwy wpływ promieniowania ultrafioletowego. Alternatyw dla słońca i solarium jest coraz więcej.

Opalanie natryskowe
To bezpieczny i błyskawiczny sposób na uzyskanie jednolitego odcienia skóry. Polega na równomiernym rozpyleniu na powierzchni ciała mgiełki opalającej. Preparat nakładany jest warstwami aż do osiągnięcia pożądanej intensywności opalenizny. Zmiana kolorytu zauważalna jest od razu, jednak ostateczny efekt staje się widoczny dopiero po kilku godzinach.
By rezultat zabiegu zgodny był z obiecywanym, dzień wcześniej należy wykonać dokładny peeling. Tuż przed zabiegiem trzeba zrezygnować z makijażu, kremów, balsamów, dezodorantów czy perfum. Skóra musi być sucha i czysta, tak by płyn mógł przeniknąć przez naskórek.
Po zabiegu, przez 7-8 godzin, należy unikać kontaktu z wodą, zabronione jest też energiczne pocieranie skóry, intensywne ćwiczenia i sauna. Zaraz po opalaniu natryskiem możemy nałożyć ubranie, lepiej jednak zabrać ze sobą luźną odzież.
Opalanie natryskowe polega na równomiernym rozpyleniu na powierzchni ciała mgiełki opalającej
Taka opalenizna utrzymuje się 10-14 dni. By efekt był długotrwały, należy unikać chlorowanej wody oraz często nawilżać skórę. Rozpylany płyn zawiera ekstrakty roślin i ziół brązujących. Nadaje skórze naturalny, złocisty odcień, dodatkowo nawilża i pielęgnuje.
Opalanie natryskowe jest właściwe dla każdego rodzaju skóry i karnacji. Plusem jest brak przeciwwskazań medycznych. Wykonywane jest najczęściej przy pomocy pistoletu Airbrush (aplikacja zajmuje ok. 15 minut) lub w kabinie rozpylającej (kilkadziesiąt sekund). W tym drugim przypadku zabieg przeprowadzamy samodzielnie, bez ingerencji personelu.
Dieta „opalająca”
Beta-karoten należy do karotenoidów czyli substancji nadających warzywom i owocom barwę żółtą, czerwoną lub pomarańczową. Regularne stosowanie diety bogatej w ten składnik stopniowo nadaje skórze odcień lekkiej opalenizny.
Aby w tak zdrowy sposób przyciemnić karnację, należy włączyć do codziennego jadłospisu marchew, pomidory, paprykę, dynię, morele, melon, mango, brzoskwinię, nektarynki, arbuz lub brokuł czy szpinak. Chociaż spożywanie składników bogatych w karotenoidy przynosi wiele korzyści dla zdrowia, skutkiem przedawkowania beta-karotenu może być pomarańczowy lub żółtawy kolor skóry.
Obecnie istnieje wiele suplementów diety na bazie beta-karotenu. Takie doustne środki wspomagają opalanie, chronią przed wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za starzenie skóry oraz przedłużają efekt opalenizny, ale samo ich zażywanie nie zmieni karnacji.
Brąz w kremie
Zawarty w samoopalaczach czynnik barwiący DHA (dihydroksyaceton) znacznie przyciemnia skórę na okres około tygodnia. Prawidłowa aplikacja specyfiku jest bardzo trudna, dlatego samodzielne próby często kończą się plamami i nienaturalną opalenizną.
Łatwiejsze w użyciu są kremy brązujące, stopniowo nadające skórze delikatną opaleniznę. Przeznaczone są do codziennego stosowania, ponieważ na ogół łatwo zmywają się w czasie kąpieli.Autor: Anna Gabryś
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)