Twoje oczy też chcą odpocząć

Odpoczynek dla oczu ważny dla ich kondycjiMało snu, wielogodzinna praca na komputerze i byle jaka dieta to jedne z najczęstszych przyczyn przemęczenia oczu. Co zrobić, by oczy były zdrowe i gotowe na kolejny, ciężki dzień? Poniżej prezentujemy kilka praktycznych porad:

Odpowiednio długi sen
Jeśli chcesz, by twoje oczy zawsze wyglądały świeżo i były wypoczęte, najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednio długi sen. Oczy lubią ciemność. Dorosły człowiek powinien spać ok. 8 godzin. Jeśli Twój styl życia i praca nie pozwalają na taki luksus, rób krótkie drzemki. Nawet 15-minutowa pauza może pomóc oczom doczekać końca dnia bez bólu i podrażnień.
Gimnastyka
Gimnastyka nie kojarzy się nam z odpoczynkiem, ale Twoje oczy zmęczone ciągłym wpatrywaniem się w jeden punkt, będą wdzięczne nawet za krótki trening. Otwórz oczy szeroko i nie poruszając głową, popatrz w lewo, po kilku sekundach w prawo, następnie w górę i w dół. Powtórz każde ćwiczenie parę razy. Na końcu wykonaj kilka serii ruchów po skosie. Staraj się przy tym patrzeć jak najdalej przed siebie. Możesz też wykonać ćwiczenie polegające na ruszaniu oczami po okręgu lub po ósemce. Jeżeli taka gimnastyka powoduje dyskomfort, można ją zastąpić chociażby obserwowaniem jakiegoś punktu zmieniającego kierunek, na przykład przechodnia na ulicy.
Krople do oczu
Ulgę zmęczonym oczom mogą przynieść różnego rodzaju krople. Mogą to być preparaty zmniejszające przekrwienie spojówek, obkurczające naczynia krwionośne (takie jak Visine) albo krople zawierające kwas hialuronowy, stanowiący naturalny nawilżacz oczu (np. Hylo-Comod, VisioCare, Hialeye) czy preparaty sztucznych łez stosowane w leczeniu zespołu suchego oka (np. Systane, Blink, czy Lacrimal).
Uzupełniaj luteinę
Luteina zwiększa barierę ochronną siatkówki oka, jest antyoksydantem wiążącym wolne rodniki. Jej śladowe ilości występują naturalnie w części siatkówki, zwanej plamką żółtą i stanowią filtr chroniący przed promieniowaniem słonecznym. Suplementy diety na bazie luteiny są ważnym pomocnikiem w walce o zdrowie oczu. Preparaty zawierające ten organiczny związek, można kupić w aptece bez recepty. Źródłem luteiny jest także żółtko jajek czy warzywa, takie jak sałata, szpinak, kapusta włoska, brokuły i pietruszka.
Okłady
Okład z ogórkaOgórki zawierają bardzo dużo wody, dlatego schłodzone w lodówce stanowią idealny, zimny okład, który skutecznie orzeźwia zmęczone oczy. Plastry ogórka pozostaw na powiekach na 2-3 minuty, następnie usuń bądź zmień na świeże, chłodne.
Okłady z herbaty to kolejny popularny sposób pomagania zmęczonym oczom. Zaparz herbatę, najlepiej czarną lub zieloną, wyjmij z niej torebki, zaczekaj aż będą one chłodne, następnie połóż je na 15-20 minut na powieki.
Ziele świetlika w kroplach, w kremie, żelu lub w postaci domowego kompresu z pewnością przyniesie ukojenie, zwalczy opuchliznę i sińce. Stosowane jest również w takich dolegliwościach jak łzawienie, pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie, podrażnienie czy w przypadku pojawienia się wydzieliny. Podobnie działa kwiat rumianku i koper włoski. By przyrządzić napar, do 0,5 l gorącej wody dodaj 25 gramów suszonego rumianku, kopru włoskiego lub świetlika lekarskiego (lub sporządź mieszankę). Następnie gotuj 15 minut, odcedź, wystudź, przygotuj kompres i trzymaj go na oczach 20 minut.
Kompres nasączony wywarem z nagietka lekarskiego będzie z kolei działał przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, antyseptycznie i kojąco.
Mleko może rozjaśnić cienie pod oczami i zlikwidować opuchliznę. By zastosować mleczny kompres, namocz wacik w zimnym mleku i połóż na powieki na kilka minut, aż poczujesz, że okład robi się ciepły.
Kolejnym sposobem na relaks dla oczu jest lawenda. Do 0,5 l wody dodaj jedną kroplę olejku lawendowego i wymieszaj. Zanurz w niej wacik i nałóż okład na powieki. Zapach lawendy skutecznie relaksuje i uspokaja.
Odprężająco działa również woda różana. Nasącz nią waciki i połóż na powiekach na 20 minut.
Mrugaj
Mrugaj jak najczęściej, zwłaszcza jeśli pracujesz na komputerze albo w inny sposób ciągle skupiasz wzrok na jednym, bliskim punkcie. Kiedy nie mrugamy, woda zawarta we łzach paruje i oko wysycha. To staje się przyczyną kolejnych dolegliwości, takich jak pieczenie czy uczucie piasku w oku, a to pierwsze objawy zespołu suchego oka. Ta okulistyczna dolegliwość może znacznie pogorszyć jakość widzenia, więc nawilżaj oczy mrugając albo zaopatrz się w preparat sztucznych łez.
Masaż
Uciskanie łuku brwiowego to coś, co często wykonujemy instynktownie. Kiedy Twoje oczy mają dość, ręce jakby same wędrują w ich okolice i szukają punktu, którego uciskanie mogłoby choć na moment przynieść ulgę. By zrelaksować na chwilę swe oczy, wykonaj kilkusekundowy masaż, dotykając na przemian brwi i skóry pod oczami.
Odpoczywaj od komputera
Pracując długo na komputerze, co godzinę rób krótkie, 5-minutowe przerwy. Odejdź wtedy od biurka, popatrz przez okno. Możesz też zasłonić oczy ciepłą dłonią, dać im trochę ciemności i wytchnienia.
Patrz na zielone
Zielony kolor relaksuje wzrok, więc zainwestuj w roślinę lub cokolwiek innego co jest zielone i postaw to w miejscu, gdzie spędzasz dużo czasu. Jeśli twoja praca przykuwa Cię na większość dnia do biurka i komputera, umieść przedmiot blisko monitora, by odbierać zieleń, pracując.
Przemywanie
Przemywanie oczu zimną wodą pobudza zmęczony zmysł wzroku. Z kolei, na koniec ciężkiego dnia, warto oczyścić oczy ciepłą wodą. Trochę wyższa temperatura skutecznie koi, odpręża i przygotowuje do odpoczynku.
Spaceruj
Oczy lubią świeże powietrze i patrzenie w dal, dlatego „zabieraj je na spacer” kiedy tylko możesz, nawet jeśli oznacza to tylko wycieczkę do sklepu. Jeżeli nie możesz opuścić pomieszczenia, podejdź do okna i poobserwuj odległe punkty.
Odpowiednie oświetlenie
Oglądając telewizję, nie gaś światła, ponieważ w ciemnym pomieszczeniu wzrok męczy się znacznie szybciej.
Zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Dobrze sprawdzają się lampy na regulowanym ramieniu, oświetlające przedmiot, na którym skupiamy wzrok. Nie pracuj przy świetlówkach, ponieważ emitują one światło migające (chociaż możemy tego nie zauważać). Takie oświetlenie bardzo męczy narząd wzroku, więc lepiej wybierz tradycyjną żarówkę lub energooszczędne świetlówki kompaktowe.
Oprócz tego...
Okulary z antyrefleksem - dla pracujących przed komputereOkulary przeciwsłoneczne z filtrem UV przydają się nie tylko przez lato, ale i w słoneczny, zimowy dzień. Promienie słońca odbite od bieli śniegu mogą razić oczy i przyspieszyć ich zmęczenie.
Nie pocieraj rękoma swędzących lub bolących oczu, lepiej przemyj je letnią wodą.
Czytając, trzymaj książkę w odległości ok. 40 cm od oczu. Zdecydowanie lepiej czytać na siedząco, ponieważ kiedy leżymy, dodatkowo napinają się mięśnie poruszające gałkami ocznymi.
Zadbaj o nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywasz. Jeśli pracujesz w klimatyzowanym bądź wentylowanym miejscu, zainwestuj w nawilżacz powietrza lub często wietrz pokój.
Unikaj kontaktu z dymem tytoniowym, gdyż podrażnia oczy.
Nawadniaj organizm, pijąc minimum 2l wody dziennie. To, ile wody wypijasz decyduje o składzie tzw. filmu łzowego, który pokrywa gałkę oczną i zapobiega tarciu powiek.
Zmęczenie oczu można skutecznie zmniejszyć, wprowadzając dietę bogatą w witaminę A i E, cynk wzmacniający siatkówkę oka, magnez i witaminę C zapobiegające degeneracji siatkówki. Dietę warto uzupełnić suplementami zawierającymi luteinę oraz wyciąg z borówki czarnej, poprawiający przepływ krwi w naczyniach oczu.
Okulary z antyrefleksem to doskonałe rozwiązanie dla osób spędzających dużo czasu przed komputerem lub telewizorem. Powłoka antyrefleksyjna likwiduje fałszywe odbicia, dzięki czemu do zmysłu wzroku dochodzi prawdziwy, a nie zaburzony obraz. To polepsza ostrość i kontrast widzenia i zmniejsza zmęczenie oczu. Dodatkowo takie okulary chronią oko przed falami elektromagnetycznymi emitowanymi przez monitory i ekrany.
Jeśli miewasz problemy ze skupieniem wzroku na czymś, co leży blisko, być może potrzebujesz okularów do czytania. Można je zakupić w aptece po konsultacji z farmaceutą.
Jeśli masz wadę wzroku i nosisz okulary lub soczewki, koniecznie zapytaj swojego okulistę o to czy nie potrzebujesz specjalnych okularów do pracy na komputerze.
Jeżeli czujesz, że pogarsza się jakość Twojego widzenia, a Twoje oczy są zbytnio często i bez powodu zmęczone - nie czekaj, tylko udaj się do specjalisty. Być może masz wadę wzroku, o której nie wiesz, a jeśli to zbagatelizujesz może być znacznie gorzej.
By zredukować widoczne objawy zmęczenia, można stosować kremy kojące i napinające skórę okolic oczu. Łagodzą one obrzęk i zasinienie pod oczami. Delikatnie natłuszczają skórę i uszczelniają naczynia krwionośne wokół oczy. Takie kremy często zawierają łagodzący ekstrakt ze świetlika lekarskiego, alantoiny lub aloesu. Pomagają też pozbyć się uczucia ciężkich powiek.
Nie wszystkie kremy do twarzy nadają się do aplikacji na skórę wokół oczu. Należy o tym pamiętać, stosując zwłaszcza preparaty antybakteryjne, często zawierające substancje podrażniające. Nawet w stosowaniu specjalnych kremów pod oczy liczy się umiar.
Na rynku kosmetycznym łatwo znaleźć środki zmniejszające opuchliznę i cienie pod oczami, ale czy usuną one także odczuwany dyskomfort? Wybierając któryś z nich pamiętajmy, że preparaty, których skład zajmuje prawie cały rewers opakowania, prawdopodobnie są bardzo wypełnione chemią. Lepiej udać się do apteki po kilkuskładnikowy środek lub wziąć zdrowie swoich oczu we własne ręce i stosować się do wyżej opisywanych porad.


Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2020 (c)