Wielka trójca makijażu - podkładWiele kobiet na pytanie o najważniejszy kosmetyk do makijażu, bez wahania odpowiada – MASKARA. I wszystko byłoby dobrze, bo wyraziste spojrzenie to bardzo ważny element makijażu. Jednak bez odpowiedniego tła tusz do rzęs nie stworzy idealnego obrazu. Podstawą każdego makijażu jest nieskazitelnie wyglądająca cera. Aby ten efekt uzyskać potrzebne są podkład, korektor i puder. Ponieważ nie chciałabym tematu traktować pobieżnie, podzieliłam artykuł na trzy części, aby w jak najpełniejszy sposób pomóc Wam w doborze poszczególnych kosmetyków. Zadaniem podkładu jest kolorystyczne i fakturowe wyrównanie skóry. Dobrze dobrany podkład stwarza iluzję idealnej cery oraz stanowi świetną bazę dla innych kosmetyków.
Podkłady mają różne składy i konsystencje:
  1. Podkłady na bazie wody – kosmetyki płynne, zwane fluidami, cechuje je zróżnicowana siła krycia, przez transparentne aż po gęste, dobrze kryjące emulsje. Wśród nich wyróżniamy: kremy tonujące, podkłady półkryjące, o właściwościach pielęgnujących, podkłady kryjące (matujące). Podkłady na bazie wody mogą zawierać tłuszcze i wtedy polecane są do cery normalnej, suchej, wrażliwej i dojrzałej lub mogą być beztłuszczowe (formuła oil free), zalecane dla cer tłustych i mieszanych.
  2. Podkłady bezwodne – czyli o konsystencji stałej, na bazie tłuszczy, wosków i silikonów mają silne właściwości kryjące, a ich aplikacja wymaga wprawy. Wśród nich mamy podkłady kompaktowe (o tłustej lub suchej formule) oraz kamuflaże.
Dobór rodzaju podkładu często spędza nam sen z powiek, sztuka to niełatwa, szczególnie, że często nie potrafimy określić potrzeb naszej skóry. Oto kilka zasad które mogą pomóc:
  1. Podkłady rozświetlające nie nadają się dla cer tłustych i mieszanych, ponieważ uwydatniają świecenie się skóry. Drobinki rozświetlające, zawarte w tego typu podkładach, podkreślają niedoskonałości. Lepiej sprawdzą się podkłady półkryjące i kryjące na bazie silikonów, dające matowe wykończenie.
  2. Cera sucha, normalna i wrażliwa, jeśli nie obarczona większymi niedoskonałościami, doskonale czuje się w podkładach lekkich, transparentnych.  Mogą to być podkłady rozświetlające, pielęgnujące (nawilżające, odżywcze).
  3. Skóra dojrzała potrzebuje podkładu pielęgnującego, liftingującego. Podkład nie powinien być zbyt ciężki, ponieważ może nieestetycznie wypełnić zmarszczki, dodatkowo je podkreślając.
Pamiętaj zatem - podkłady dobieraj ze względu na:
  1. Pigmentację – podkłady w tonacjach: chłodnych – z domieszką różowego pigmentu; ciepłych – z domieszką pigmentu żółtego.
  2. Rodzaj i rzeźbę skóry – wybór dotyczy konsystencji i stopnia krycia podkładu.
Odcień podkładu sprawdzaj zawsze na skórze nie pokrytej makijażem, na linii żuchwy lub policzku, oglądając go w świetle dziennym, sztuczne oświetlenie w sklepach przekłamuje kolory. Dobrze dobrany podkład dosłownie zlewa się ze skórą. Jeżeli na twarzy masz znaczne przebarwienia i inne nierówności kolorystyczne, dobieraj odcień podkładu do koloru szyi.
Aplikacja podkładu – niezależnie od wybranej metody aplikacji, podkład nakładaj zawsze od środka twarzy, rozprowadzając go na zewnątrz, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa.
  1. Styl klasyczny = aplikacja placami – pozwala na nałożenie podkładu cienką warstwą. Nie sprawdza się przy kompaktach, sztyftach i kamuflażach. Za to świetnie nadaje się do nakładania podkładów płynnych, kremowych, w musie i piance.
  2. Styl profesjonalny = aplikacja gąbką – najpopularniejsza metoda rozprowadzania podkładu, jej największą wadą jest jednak duże zużycie kosmetyku, ponieważ zostaje on częściowo wchłonięty przez lateks. Przed aplikacją gąbkę dobrze jest lekko zwilżyć, co pomoże w równomiernym nałożeniu podkładu. Ta metoda nie sprawdza się przy podkładach kremowych, musach i piankach.
  3. Styl nowoczesny = aplikacja pędzlem z włókien nylonowych, umożliwia szybkie i równomierne rozprowadzenie kosmetyku. Ta metoda łagodzi kontury twarzy, nadaje jej optyczną miękkość. Nie sprawdza się przy podkładach kremowych, musach i piankach.
Mam nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom łatwiej i szybciej dobierzecie podkład odpowiedni do własnej cery, jej problemów i odcienia. W następnym artykule – korektory.
Autor: Magdalena Greinert
Wszelkie prawa zastrzeżone przez Beauty Guide 2010 (c)  Kosmetyczka Wrocław